Yeni kurulum, yeni macera...

Konusu 'Akvaryum Yapımı' forumundadır ve Drklvntylmz tarafından 17/05/14 başlatılmıştır.

1. Drklvntylmz

Drklvntylmz Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Elimdeki malzemeleri de sırasıyla dizdikten sonra aklımda ki derinliği vermek için düşünmeye başladım. Bu arada tabana ilk olarak Prodac Fondo Vivo üstüne jbl Aquabasis Plus en üste de jbl Manado serdim. Elimde bulunan Jbl Florabol kullanmak istemedim. Gübreleme işini zamana bırakmak istiyorum. Aksi taktir de okuduğum yazılar da fazladan kullanılan malzeme kısa süre de verimden daha çok yosun sorununu tetikeleyeceğini öğrendim. Bugün bu şekil de bırakacağım yarın da armatürü takıp bitkileri ekip suyu dolduracağım.
    Saygılarımla ;

Ekli Dosyalar:

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Levent Bey daha önceden de bleirtmiştim ticari besinli karışımları bilmiyorum diye lakin nacizane fikrim bu tip ürünler veya farklı bir ürünlerde katman yerine karışım yapılırsa daha iyi olur.

3. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Hayırlı olsun Levent bey güzel oluyor maşallah nacizane bir sorum olacak co2 sistemi kaça aldınız?

4. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    250tl gibi bir rakama mal oldu. Mayalı sistem yerine bunu tercih ettim. Cuba ve benzeri taban bitkileri için en uygunu bunun olduğunu düşündüm.

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Doruk bey çok planlı şekilde ve gerekli malzemeleri temin ederek kurulum yapıyorsunuz. Bu konuda sizi tebrik ediyorum. Güzel de bir peyzaj bekliyorum sizden.

6. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Levent bey hayırlı olsun. Herseyi dusunerek planlayarak emek vererek yaptınız. Tüplü co2 sistemine karar vermeklede çok iyi yaptınız. Elinize sağlık hayirli olsun.

7. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    levent bey çok yetenekli akvaryum fabrikasyondan çıkmış gibi peyzaj da iddilı olacağa benziyor dekorasyon malzemesi olarak neler kullanacaksınız.

8. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese tek tek tesekkurlerimi borc bilirim.co2 icin de cok arastirma yaptim ve sonunda tupe karar verdim.Buna karar vermemde ki amac ise artik buyuk akvaryumlardan sıkıldım ve artik ugrasmasi eziyet gibi gelmeye baslamisti.Kova kova su tasimasi arkasindan yerleri silmesi sonrasinda camlari temizlek dert olmaya baslamisti.simdi ise ufak tefek ama gorselligi son derece zevkli olan bir bitkili olacak ve de eminim bu da beni bir muddet akvaryuma doyuracak.Bunlardan dolayi da belli basli malzemelere para vermek zorunda kaldim.

Onur Bey peyzaj hakkinda aklimda guzel fikirler vardi fakat mersin tas ve dekor konusunda kisitli imkanlarla dolu.Bulabilseydim duzgun bir mangrov kok veya yati koku guzel bir calisma yapilabilirdi ama moss tarzi bitkiler dusunmedigim icin kokleri eledim.Geriye sadece taş kalmisti malesef onu da bulamadim.Deniz kenarlari,dağ bayir ova gezdim gene de duzgun bir tas bulamadim.Simdi ise sadece elimde ki malzemeler ile derinlik verip akvaryumu yesillendirecegim.Kullanacagim bitkiler ise cuba,h micra ve athernethera olacak.Bakalim hayirlisi

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tüplü sistemi nasıl toparlamayı düşünüyorsunuz? Kendiniz mi toplayacaksınız yoksa toplu olarak mı alacaksınız.

10. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kısa bir aradan sonra tekrardan merhaba. Bu zamana kadar ilgi ve alaka gösteren herkese tek tek teşekkürlerimi borç bilirim. Bu aşamaya kadar en çok zevk aldığım kurulum safasıymış bunu anladım. Malzemeler yerleştirilip suyu doldurduktan sonra içime bir boşluk düştü açıkcası. Artık yavastan buradaki konumuzu Bitkili Akvaryum Tanıtımlarına taşımaya geldi diye düşünüyorum. Resimleri yayınlamadan önce emeği geçen herkese tekrardan huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.
    Saygılarımla ;

Ekli Dosyalar:

11. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Doruk bey hopar armatürle de çok şık gözükmüş. Ancak armatür birazcık uzun gelmiş gibi gözüküyor. Keşke akvaryumu armatürün boyunda yapmış olsaydınız. Bu konu amacına ulaştığına göre artık tanıtım konunuzu da açma vakti gelmiş demektir.

12. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Levent bey ellerinize sağlık gayet güzel olmuş.

13. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    hayırlı olsun levent bey akvaryum çok güzel olmuş zemin deki yükseltilerde çok güzel fotoğraflarda ki 3 açıda çok farklı manzara sağlıyor. yanlız benim takıldığım birşey var diğer sump ışık alıyor filtre karanlık alan bakterileri için uygun olması gerekmiyor mu bende çok bilmiyorum.

14. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ergün Bey Hopar 60cm bir armatür ve akvaryumda 60cm.Floresan uzunlukları ise 55cm.Resim de bahsettiğiniz şeyi ise iyi anladım.Bundan dolayı da şunu izah etmemde fazyda var.Ayakların olduğu yere kadar floresanlar var ayaklardan gerisi ise koruma kapağı var.Yani bire bir uyuyor armatür.

15. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Onur Bey tamamen haklısınız.Biraz aceleci bir çekim oldu.Sumpun işleyişini size göstermek için bir an önce resim çektim.Bakterilerin tutunması açısından sumpun üstünü kapatacak bir kapak mevcut.Hatta mavi hortumun olduğu yere de siyah folyo çekeceğim.Kısa bir süre sonra tamamıyla bitmiş olacak.

16. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Levent Bey emeğinize sağlık, sayenizde bizler de bilgi edinmiş olduk. Çok iyi bir iş çıkardınız el becerinize diyecek yok.

Bir kaç sorum olacak,

** su yüzeyi çok fazla hareketli değil mi?
    ** Tabandakiler Cuba mı? formları kötü görünüyor.
    ** Ben de bir akvaryum yapma aşamasındayım, sizin filtreniz gibi bir filtreleme yapmak istesem kafa motoru için iç filtre motoru iş yaparmı? 75*45x40y ebatında bir tank düşünüyorum 10cm filtre bölmesine yeter mi?

17. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan Bey beğenmenize sevindim.Elimden geldiği kadar özenmeye çalıştım.Sorularınıza ise tek tek cevap vereceğim.Fakat aklınıza takılen neresi olursa olsun her daim yardıma hazırım.

1)Su yüzeyi hareketli değil.Kafa motorunda vana olduğu için ayarlama yapabiliyorum.Ayrıca sumpun çıkış yerinde ki mavi hortuma dikkat ederseniz suyun içinde kalıyor.
    2)Bitkiler ise dediğiniz gibi baya kötü durumdalar.Aydınlatma,co2 ve su basacam derken 4 gün boyunca suda kaldı dikilmeden.Telafisi elbette olacak.
    3)Kullanacağınız kafa motoru ayrıca almanıza gerek yok.Benim elimde hydro pico 1200 serisi vardı (1120lt) benim ölçümlerim sonucunda saatte 450lt su bastığını görünce kullanmaz olmuştum.Bugün ise bu tanka kullanıyorum.Üzerinde debi için açma/kısma butonu var.Debi fazla geldiği zaman/az geldiği zaman kontrolunu yapabılıyorum.Ama şuan ise debiyi 4/1 oranın da düşürdüm.Bahsettiğiniz ölçülere de gelecek olursak 10 cm genişlik sizin işinizi fazlasıyla görecektir.Burada önemli olan elinizin rahatça sump haznesine girip,çıkması.Ayrıca elinizde bulunan iç filitre motorunu da kullanabilirsiniz.Zaten sump yapmamızda ki tek amaç her şeyden tasarruf etmek değil mi? Elektrik daha az yakıyor,görüntü kirliliği yaratmıyor,müdahalesi kolay oluyor en güzel tarafı da isterseniz filitrenin içine bacağınızı bile sokabiliyorsunuz :)

Kurulum aşamasında bana haber verin ben size her türlü ayrıntıyı tek tek anlatacağım.

Saygılarımla;

18. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Levent Bey ilginize teşekkür ederim detaylıca anlatmışsınız. Zaten ya bu şekilde yapacağımz ya yine iç filtre ile devam edeceğim yada askı filtre alacağım bakalım nasip.

19. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan Bey benim için en büyük şey göz zevkidir.Biraz kıl bir tipim vardır.İlla olacak dediysem peşine düşerim.Aslında kolay da bıkan bir yanım vardır.Kafam da kurarım kurcalarım sonra da icraata dökerim.İç filitre yer kaplıyor diye vazgeçtim,dış filitre 2 ürün kullandım birincisi fluval ikincisi tetra 1200 new (çift conta) ve sonuçta ikisi de gecenin bir yarısı evi su bastı.Anadolu pet ile görüştüm ürünü bize gönderin (kargo parasını ben ödeyecektim) bakımını yapalım arızası var ise parça değişimi yapar göndeririz dediler ve bu süreçte 20 günü bulurmuş.Bundan dolayı da dış filitreden nefret ettim.Paramla rezil olmak kadar içler acısı bir şey yok.Sonra ısıtıcı,dış filitre hortumları,iç filitre yer daraltması derken dedim en iyisi 1 saat uğraş camcıya da 5tl fazla para ver yap sumpunu bak keyfine.

Bunların dışında ise benim anlamadığım daha doğrusu anlamamak için direndiğim bir diğer konu ise BİTKİLİ AKVARYUMDA SUMP OLMAZ mantığı! Sebebini sorunca çok dalgalanıyormuş..Eee peki dış filitrenin de çıkış yeri suyu dalgalandırıyor.Aynı mantık dış filitre ve iç filitre için de geçerli.Haa eğer debiyi fazla açarsanız suyu çok dalgalandırırsınız fakat az açarsanız da suyu kıpırdatmazsınız bile.Hortumu yukarıdan yaparsanız şelale gibi su basar.Ama benim yaptığım gibi hortumu içerden yaparsanız bir sıkıntı çıkarmaz.Tabi bunlar benim düşüncem.Burada bitki konusunda sizler daha tecrübelisiniz.

Saygılarımla;

20. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bence sump ile dış filtre arasında hava ile teması farkı da var. Malum dış filtre hava almıyor sump hava alıyor ama bu sonuçta akvaryuma su dönünce akvaryumun üstü de açık çok sorun olacak bir şey değil. Diğer yandan sumpta kafama takılan eve koku yapma ihtimali? Bunun haricinde gerekirse sizin yaptığınız düzende su çıkış hortumunu güzel bir düzende arka tarafa doğru alsak ve su yüzeyi hareketini hortumu içeriye doğru konumlandırıp azaltabiliriz mi?

21. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan Bey sump koku yapmaz.Eğer şüpheniz kokudan yana ise üstü açık olan sump ise aynı şekil de akvaryum da koku yapar.Fakat bu zamana kadar ben en ufak bir koku hissetmedim.Aynı şekil de eşim de.Ki eşim temizlik hastasıdır.Bundan dolayı şüpheniz var ise kafanızdan silin koku olayını.Yoksa ben salona kuramazdım akvaryumu.

22. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bilgilendirme için teşekkürler Levent Bey. Ben akvaryum ile kıyaslanmaması gerektiğini düşünüyorum neticede sump daha dar bir alana sahip ve üstelik bünyesinde daha çok atık biriktiriyor. Filtreyi temizlerken olan kokudan dolayı kafama takılmıştı.

23. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Akvaryumunuzda ki son durum nedir levent bey?

24. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Levet bey akvaryumunuzdaki son durum nedir bitkilerinizin gelişimi ne durumda.

25. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tekrardan merhaba herkese.Akvaryum hüsranla bitti.Bunların en başında aceleci davranış ve boyumdan büyük davranmam oldu.Anladım ki ilk başta biraz daha sabırlı davranmak gerekiyormuş.Sump olayına da gelince sump bölmesinin üstünün açık olması (bakteri tutunması açısından) ve sump çıkış deliğinin yukardan delindiği için suyu fazla dalgalandırmasından dolayı istediğim performansı alamadım.Şimdi ise tekrardan bir kurulum yapacağım.Taban malzemeleri gene aynı olacak ekstradan misket gübre kullanacağım.İzleyeceğim yol ise sırasıyla şu şekilde olacak;
    1)Akvaryumu bu hafta kuracağım.
    2)Taban malzemelerini yerleştireceğim.
    3)Filitreyi çalıştıracağım.
    4)Yazın sonuna kadar daha doğrusu havalar 28 dereceyi gösterene kadar sadece suyun ve tabanın oturmasını bekleyeceğim.
    5)Havalar serinlediği zaman misket gübreleri yerleştireceğim.
    6)Taban bitkisi olarak bu sefer parvula olarak deneyeceğim.
    7)ilk 1 hafta aydınlatma ve co2 çalıştırmayacağım.
    8)2.haftada aydınlatma 2*24w (grolux ve aquastar) günde 4 saat çalıştıracağım.
    9)4.haftadan itibaren ise 4*24w (2 grolux-2 aquastar) olarak günde 8 saate çıkaracağım.

Tabi bu arada ilk 15 gün gübreleme falan yapmayacağım sadece misket gübre ile devam edeceğim.
    Şunu anladım oturmayan su değerleri ve bakteri döngüsü tankta sıkıntı yaratıyor.Ayrıca ihtiyaç fazlası gübreleme de alg sorunlarını doğuruyor.

Benim izleyeceğim yöntem bu olacak tabi sizlerin fikirleri de benim için çok değerli.Bu arada canlı olarak ise bolca kiraz karides ve elma salyangozu ekleyeceğim.

Saygılarımla;

26. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Levent bey gayet güzel düşünüyorsunuz. İnşallah bu kez herşey yolunda gider ve keyf alacağınız bir akvaryuma kavuşursunuz.

27. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Parvula hakkında araştırma yapıyorum ama kesin bilgilere ulaşamadım. Hakan bey den sanırım bol bol bilgi toplamam lazım.

28. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Levent Bey parvula benim bir dönem yetiştirmeyi çok ama çok istediğim lakin şimdilerde ise artık pek gönlüme yatmayan bir tür olarak bildiklerim doğrultusunda elbette elimden geleni yaparım.

Ben mevcut tabanımda ekstra bir çaba göstermeden, düzenli co2 ve gübreleme yaparak yetiştirebiliyorum. İlk dikim aşamasında hassas olarak yaptığım işlem leğen içine su alıp bu su içinde tek tek kökleri ayırıyorum, sonrasında bunların köklerinde kısatlmalar yapıp 2-3 lü gruplar haline getiriyorum ve cımbızla tabana yayıyorum aralarında 3-4cm boşluk olması yeterli boşluk oranı kanun değil isterseniz 2cm bile yapabilirsiniz. Sonrasında ise onlara müdahale edecek canlılardan uzak tutmanız gerek ki Elma salyangozundan uzak durun derim. Sae deseniz o da bir dert imkanım olsa vatozları bile çıkartacaktım lakin olmadı :)

29. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    levent bey İnşallah bu sefer daha iyi sonuçlar alırsınız, sizin akvaryumunuza benzer sumplu bir akvaryum görmüştüm sumpun giriş de çıkışı da üst kısınmdaydı ve çok küçük bir kafa motoru kullanmışlardı.

30. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Levent bey o kadar süre beklemenize hiç gerek yok. Küçük boylu tek bir fan ile suyu istediğiniz derecede tutabilirsiniz. Bitkileri diktikten sonra 1 hafta ışıksız ve CO2'siz bırakmanıza da gerek yok. Bunun yerine adaptasyon sürecini atlatmaları için güçlü fakat 4 saat gibi kısa süreli bir ışık vermeniz daha iyi olacaktır. Bitkiler gelişmeye başladıktan bir süre sonra besin eksikliği belirtileri göstermeye başlar o zaman çok düşük dozda gübreleme ile başlayıp bitkiler çoğaldıkça gübreleme dozlarınızı da artırırsanız yumuşak bir başlangıç yapmış olursunuz.

Sayfayı Paylaş