Yeni kum şeçimi :))

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve ender_41 tarafından 26/01/15 başlatılmıştır.

1. ender_41

ender_41 Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba :) ilk mesajıma destek olan arkadaşlarımdan kum şeçimi hakkında yardım almak istiyorum hobiye ilk başladığımda bir çok kum çeşidi denedim en son hagen kum vardı.. ve bir bitki almıştım tanıdığım bir berber'den akvaryumunda çok hoşuma gitmişti ve almıştım adı ne bilmiyorum hagen kum vardı ve sadece tek grolüx lamba vardı 1 haftdada gelişim yakalamıştım lakin bazı nedenlerden dolayı hobiyi bıraktım bugun kısmetse akvaryum gelecek bitki olarak bakımı kolay türler düşünüyorum ilk etap'da bunun için bir kere almalıyım kumu daha önce bilmediğim kadar masraf yaptım nasıl bir kum olmalı şu kahve rengi tonunda olan bitki kumu var aguaclay mi diyorlar bununla hagen arasında şeçim düşüyorum ama o demiş olduğum bitki kumu iri taneli olduğu için benim hoşuma gitmiyor malesef.. hagen'da fena durmuyor grolüx ışık atında süper bir görüntüsü var bence ilk etap'da standart olan kapağıma sade tek grolüx lamba takacağım.. ve şimdilik bu lamba ile hangi kum ve en azından o lambaya göre lamba bin kelvin olması gerek bildiğim kadarı ile ışık ihtiyacı az olan bitkiler ve hangi kum olmalı ilginiz için teşekkürler gelecek tankım 70*45*45 bu arada :)) Birde alacağım kum ne olursa olsun sıfır akvaryuma koyulurken nasıl konmalı su en son mu olmalı kumlar yıkanıp akvaryuma konulmalı mı en temiz şekilde nasıl koyarız .

2. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Ender & Raider hangisini tercih ederseniz ,bitkili akvaryum konusuna acemide olsam azcok birkaç öğrencilik yapıyoruz.:) kum konusunda bitkilideki taban kurulumunuzun üzerine peyzaj işi hangisi ise o dur lakin Aquaclay bitki kumu biraz hafif olabildiği bitki dikimde sıkıntı çıkarabildiğini okudum kendi tankımda da farklı bir kum bulup edindim incelemişinizdir lav kırığından daha iyi olduğunu belirtebilirim bilya gibi olması sebebiyle iki tür kum kullandım lav kırığı ve diğeri birçok kum çesidi bulunur önemli olan düşündüğünüzün dikimdeki zorluklarını bertaraf edebilmeniz.

3. ender_41

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet o demiş olduğunuz kum'da bende daha önce denedim harbiden uçuyor bitkiler hagen'mı kullansam ya öyle çok bakımı büyük bitkiler değil derdim bakımı kolay ışık ihtiyacı az olan türler düşünüyorum..

4. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Forumdaki birçok kurulumu incelemişsinizdir genelde bitkileri sıkmamasından hagen tarzı dere kumu lav kırığı kullanılmasında sakınca yok illaki renkler ve zevkler tartışılmaz:)eğer imkanlar çerçevesinde en az 2flo düzeni yaparsanız daha sağlıklı olur her ne kadar lowtech düşünseniz de gerekecektir baştan öyle kurulum yapmanız faydalı olacaktır.

5. ender_41

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hocam belli ki az çok bilgin var bu elden yapma co2 ler nasıl sizce olur mu ki diyelim ki test için co2 isteyen tek bir bitki diktim hagen kum var ne bilim grolüx tekli ışığım 8 saat kadar yandı mesela gelişme sağlar mı ?

6. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Ustam durum şudur,bilgi okumakla tecrübe etmekledeki aradayım diyebilirim bitkili işi epey okumak yaşamakla alakalı ve sonunda gelen nokta şu az maddiyatla belli şeyleri 1kere yapmaya dayanıyor,heves herkezdeki gibi oluşuyor insanlarda anlatım uzun sürer ama her konuda uzun uzun deyinmeye çabalıyorum elden geldiğince.

Bitkilide mayalı sistem kurulup tecrübe edinilebilir ilerde bitki türleri keyfi değişiyor ve tüplü sisteme geçiliyor,
    Işık sistemi kablo kanalı ile başlanıp yada std armatüre eklentilerle daha sonra yetmeyerek iyi bir çaba ile güzel çalışmalar yapılıyor,4+4+4 kuralı veye 7.8saaatlik direk kullanımlar sizin türlerinize göre değişir.

Bitki gübre vs yosunla boğuşulup ya azimle uğraşıp ,0 kurulum yapılıp düzene giriyor yada soğuyup bırakıyor ,

Sonuç azimle ... duvarı delene geliyor:) ilk önce birkaç arkadaşın ve profesyonel kurulumları inceleyip belli oranda bilgilenmenizle alakalı olabileceğini belirteyim kimse dört dörtlük bilgi sunamayabilir .acele etmeden sorun çıkınca soğumadan keyifle hobinizi yaşamanız dileğiyle.

7. ender_41

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    renoibo35 kardeşim tabiki çok haklısın istedğin yere kadar gider konu :) tabi zamanla armatüre geçilir bitkiler zevk vermez hep daha fazlasını istersin azim çok önemlidir.. tüplü sistemler malum ben öyle bakacağım lepistes zaten onlara uygun ortam hazırlamak derdim :) o zaman hagen kum'da karar versek yanlış olur mu 70/45/45 için ve bir bitkinin tutunması için az ne kadar olmalı kum kaç Kg yeterli olur .. birde el yapımı co 2 deneyeceğim zaten akvaryum bi gelsinde tek tek resim ekleyeceğim armatür ve tüplü co 2 sistemi şu an beni aşacak zamanla belki olur

8. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ender bey merhaba aramıza hoş geldiniz.Taban icin Hakan beyin makelesini okumanızı tavsiye ederim.
    Bitkili Akvaryum Taban Kurulumu | Akvaryumda.com Akvaryumda Buluşalım!
    üzerine 5 6 cm kalınlığında dere kumu veya hagen kum koyabilirsin Çok faydasını gördük tavsiye ederim.
    Floresanda çok önemli bir konu 1 veya 2 adet florasan kullanmanızı tavsiye ederim.
    Haftalık su değişimi ve sıvı gübre takviyesi de yaparsanız birçok bitkiye rahatca bakabilirsiniz.
    Saygılar

9. ender_41

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hemen bakıyorum bora bey şimdilik standart kapak gelecek ve ona tek lamba takacağım.. armatür tüplü co2 şimdilik çok zor ilgili konuya bakacağım o zaman hagen kum şeçimi iyimdir..

10. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ender bey en az 16 kg kum kullanmanızı tavsiye ederim.
    Floresan icin en az 2 adet olursa güzel olur.co2 illaki olmak zorunda değil. Biz yıllardır bu tabanla co2 olmadan sıvı gübre takviyesiyle bir çok tip bitki yetistirdik.İns. sizlerde yapacaksınız.

11. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ender bey o hacimde tek bir florasan ile ancak anubias ve moss türlerine bakabilirsiniz. Onlar için de kumun ya da tabanın bir önemi olmaz. Anubias zaten kuma dikilmiyor taşa ya da kütüğe bağlanıyor. Moss türleri de benzer şekilde kullanılabiliyor.

Ancak benim tavsiye eğer satın almadıysanız hazır bir akvaryum almayın bunun yerine bitkili akvaryum kurmaya uygun bir akvaryum yaptırın. Kapağı da farklı malzemelerden kendiniz bile yapabilirsiniz. Böylece iki defa masraf etmeden bir defa da istediğiniz gibi bir akvaryuma sahip olabilirsiniz. Yoksa bir çok hobicinin düşmüş olduğu az harcayayım hatasına düşerseniz toplamda cebinizden daha fazla para çıkacaktır.

12. ender_41

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bitkici kardeşim çok haklısın zaten hazır değil kendim yaptırdım bugün gelecek ışık konusunda şimdilik sabit kalmak zorundayım kapak malesef standart kapak olarak gelecek ilk etap'da böyle olacak armatür felan baktım ama şu an pahalı geldi.. Akvaryum kapaklarını özel olarak kim yapar bilmiyorum benimde elimden hiç gelmez öyle işler bu durumda armatür bakmak zorundayım biliyorum akvaryum gelsin kumunu içini filitre sistemini her şeyi hazırlayıp sonrasında düşüneceğim ama demiş olduğum gibi ışık şimdilik tek olacak ama T5 ler ufak sanırım 2 tane sığdırma şansım olur mu yada 70 cm grolüx 2 tane kapağım alır mı bilmiyorum.. o zaman 16 Kg hagen kumla başlıyorum o zaman bir kaç bitki deneyeceğim ışık ihtiyacı az olan bakalım sonuç ne olacak

13. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    http://forum.akvaryumda.com/co2-isik-ve-ekipmanlar/1137-diy-kapak-yapimi.html yazıları tarzında okuyarak bilgileri edinerek az da maddiyatı tabiki ayarlayarak ilk kurulumunuzun hemen ardından planlama yaparak parça parça temin edilerek çalışmanızı yönlendirin sonuçta hobi bu anelerimizin ince ince oya işler gibi keyfinizin vaktinizin doygunluğuyla alakalı keyif almakta var hüsran'a uğramakta zevkle yapacağınızın keyfi bir başka olacaktır hoşça vakit geçirmeniz dileğiyle..

14. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ender bey 24w t5 floresanlar 55cm.2 adet alip rahatça kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

15. ender_41

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Dün gelmesini planlamış olduğum akvaryumum bazı nedenler'den dolayı gelmedi camlar yeni yapışmış söylediğine göre Işık sorunum için konuştuk telefonda en az 2 tane lamba takmalık yerim olacağını söyledi akvaryum geldiğinde kapak resmini ekleyeceğim yorum yazılan ışık modellerini tek bi yerde toplayıp kapağıma hangisini takılması gerekecek yine bakacağız ama en azından 2 lamba bağlayabilme şansım oldu bu güzel bir gelişme..artık T5 mi T8 takmalı kapak gelince yeniden düşüneceğiz.. yorum yapan ve bilgisni paylaşan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum hagen kumda karar kıldım hagen alacağım akvaryum geldiğinde kumunu ışığını ayarlayıp en son bitki dikmeye başlayacağım son olarak'da balıklarımız yerlerini alacaklar.. Bitki dikim makasları için bora bey ve yorum yapan arkadaşlarım sizce alsam daha İyi olur mu bitki dikiminde ?

16. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Bitki dikimi ile budama farklı konu eğer uygun cımbız ve makas ile yapılırsa daha verim alabilirsiniz tabiki bütçe işi ucuzdan pahalıya kadar gider ebay gibi yerlerden de getirten arkadaşlar görülüyor bilgim çok iyi olmamakla birlikte bir teşebbüs ettik o konuda daha netleşmedi hazırda satılanlarda belli fiyatları biraz yüksek ilk etapta kolay bitki bakacağım dediğiniz için evdeki düz makas yada ufak düz cımbız işinizi görür kanısındayım.öncelikle tankınızı belli aşamaya getirip o tür ekipmanıda lazım olabilecek olması kaydi ile edinin diyebilirim.

17. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Raider Bey standart kapağa çok rahatlıkla 2 adet t8 floresan sığdırılabilir zorlarsanız 3 adet bile olur :)

T5 floresan için zaten konuşmaya çok gerek olmadığını düşünüyorum daha ince yapısı sayesinde daha rahat montaj olacaktır.

Gün ışıklarından 1 adet 865 + 1 adet 840 kodlu kullanabilirsiniz, grolüks illaki şart değildir ama kullanacağım derseniz 865+grolüks 'de olabilir.

18. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113

Sayfayı Paylaş