Yeni Baslayandan Merhabalar

Konusu 'Yeni Üyeler Buradan Merhaba Diyebilirler' forumundadır ve serkant tarafından 06/02/18 başlatılmıştır.

1. serkant

serkant Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Herkese Merhaba,

Is sebebiyle Ulke disinda evimden uzakta yasamaktayim mart ortasi isimden ayrilip evime donecegim. Yeni is bulana kadar Ankarada yalniz yasayan emekli babam icin ufak capli (100-200lt) baslangic akvaryumu kurmayi planliyorum. 90 `li yillarda yanlis hatirlamiyorsam 400lt civari altingen akvaryumda pengasus, copcu, vatos ve japonlardan olusan bir akvayumumuz vardi, 6-7 sene bakabildik sonrasinda 99 depremiyle akvaryumun catlamasi sonucu hepsini kaybettik sonrada uzulup tekrar bakmadik. Forum sitelerini okudukca baliklari baska yere aktarip, komple kum ve taslari camasir suyuyla yikamak gibi yapmis oldugumuz yanlislari gordukce bakmis oldugumuz baliklarin dayanikliligi takdir ettim.

O yillarda gunuzmuzde oldugu gibi bilgiye ulasmak kolay olmadigi icin sadece akvaryumcu tavsiyesine gore hareket ediyorduk, birkac gundur yerli ve yabanci forum sitelerini arastirmaktayim ve gordugum kadariyla uzun zamanda yavas yavas oturacak bir bilgi birikimi gerekmekte bu sebeble bir yandan da dogru turleri arastirmaya yonelmek uzere uzmanlarin tavsiyelerine ihtiyacim bulunmakta.

Babamin hem akvaryum habitatini ogrenebilecegi hemde zaman gecirebilecegi baslangic akvaryumu icin, Cichlid cinsi baliklari (ozellikle flowerhorn) cok begeniyorum ancak babama biraz daha ugrasi ve gorsel solen olmasi icin oncelikle bitki ve lepistes/endler baliklariyla ile yosun temizligi icin birkac cins salyangoz ve karides dusunmekteyim. Babamin haftada/on gunde bir sadece %20 gibi akvaryum suyunu degistirmesi ve arada tel cam silecegi ile temizlik yapmasi disinda bir ugrasida bulunmasini istemiyorum, malumunuz zorlanacaktir. Dis filtre, dusuk olcekli havalandirma ve toplamda 3-5cm `i gecmeyecek katmanlardan olusan uygun toprak, komur ve kum karisimi ile akvaryumu tamamlamak istiyorum.

Yukaridaki tarifledigim duzenigin veya benzerinin kurulumu icin birbirleri ile uyumlu balik, bitki, salyangoz ve karides turleri ile ekipman/dolgu malzemesi tavsiyesinde bulunabilirseniz memnun olurum.

Turkiye `ye dondugumde Izmirde 15 gun kadar bulunup ardindan Ankaraya gidecegim ve bir ay kalmayi planliyorum, bu sehirlerde onerebilinecek dukkan veya hobi uretimi/satisi yapan firma/kisilerin iletisim bilgilerini de paylasmak isteyen olursa yardimi olacaktir. Issiz kalacagim sure belli olmadigindan dolayi butceyi mumkun oldugu kadar ufak tutmayi (600~800TL) planliyorum, mumkun oldugu kadar ikinci el urunlere yonelmek istiyorum.

Ayrica onerebileceginiz makale, web adresi vs. olursada sevinirim.

Simdiden herkese tesekkurler ve iyi forumlar.

2. fatihç

fatihç Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Merhaba

Şahsi fikrim ciklet balığı bakmanız , canlı doğuranlara nazaran daha dayanıklı olmaları ve sosyal hayatları seyir zevkini artırır artı olarak yaşlı amcamızı çok uğraştırmazlar.Tabana 3-4 cm kalınlığında silis kum ve sahiplenmeleri için akvaryum köşelerine ufaktan bir kayalık alan yapmanız yetecektir.Akvaryumda 3 dişi 1 erkek şeklinde olmalı
    2.el olarak letgo dan arattırabilirsiniz.

Erkan Yılmaz bunu beğendi.

3. serkant

serkant Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Ikinci el iki adet 150 ve 200 lt lik akvaryum ve ekipmanlari buldum, birinde flowerhorn ve digerinde bitkili karides, elma salyangozu neon tetra beslemeyi planliyorum.
    Bitkiliyi dondugum zaman kendim kurucam simdilik flowerhorn veya hangi baligi begenirse onunla vakit gecirmesine yonlenecegiz.

Benim aklimda bitkili akvaryum icin soru isareti var, karides ve salyangoz olan bir akvaryumda dip cekimi gereklimidir ve ozellikle yavru karideslere zarar verirmi? Copcu baligi da almamin dip kumlari havalandirmada faydasi olacaktir ancak akvaryumdaki diger canlilara ve bitkilere problem olurmu?

hedayse bunu beğendi.

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tabandan bahsettiğiniz şekilde karıştırarak çekim yapmanız bitkili akvaryumda önerilmez mümkün mertebe tabanı kurcalamamak daha iyidir.

Sayfayı Paylaş