Yavru japon balığım ölüyor

Konusu 'Japon Balığı Akvaryumları' forumundadır ve Berre Yılmaz tarafından 08/06/17 başlatılmıştır.

1. Berre Yılmaz

Berre Yılmaz Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    öğrenci
    öncelikle merhaba, 3 haftadır sahip olduğum akvaryumumda 2 büyük 1 de küçük, toplam 3 tane japon balığım var. Büyüklerden biri sürekli küçük olanı kovalıyordu. küçük olanda beyaz benek çıktı ve 1 hafta kadar akvaryumcudan almış olduğum Bacto Fish isimli ilacı uyguladım, beneklerden kurtuldu. Akvaryumda yaşayıp gidiyorlardı. bir saat önce küçüğü akvaryumun dibinde hareketsiz gördüm. Ölmüş olduğunu düşünerek 2 litrelik bir kavanoza aldım. Birkaç forumdan falan bakarak, metilen mavisiyle beraber 2 çay kaşığı da tuz kattım. Balık hala hareketsizdi ama tuz koyduğum anda yukarı doğru çıktı sonra tekrar dibe indi. Bugün yem vermemiştim. Akşamları veriyorum normalde de. Yemi koydum ama balığın kavanozun üstüne çıkacak kadar enerjisi var gibi görünmüyordu. Sonra tekrar başka bir kavanoza aldım balığı, bezelye verdim. Yine hareket etmedi, sadece önündekileri yedi. Streste girmiş olabileceğini söyledi bir senedir akvaryuma sahip olan bir arkadaşım. Ölüyor mu yoksa streste mi bilmiyorum. Ne yapmam lazım? Boncuk'um inşallah ölmez..

Benzer şeyler yaşayanlar fikirlerini belirtirse çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Berre hanım öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Akvaryumunuz kaç litre ve filtrasyonu nasıl sağlıyorsunuz? Fotoğraf atarsanız daha iyi yorum yapabilir ama anlattıklarınıza göre balığınızı kaybedeceksiniz gibi gözüküyor. Yeni kurulmuş akvaryumda fazla ilaç kullanmamaya dikkat edin. Yoksa yeni tank sendromu nedeniyle tüm balıklarınızı kaybedebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Akvaryumlarda Biyolojik Filtrasyon ve Yeni Tank Sendromu isimli makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Erkan Yılmaz bunu beğendi.

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhabalar Berre Hanım aramıza hoşgeldiniz, çok geçmiş olsun. Tuz uygulaması için aceleci davranmışsınız sazansıgiller ailesinden olan jaon balığına tuz olayına pek girmemek gerek.

Erkan Yılmaz bunu beğendi.

4. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Berre Hanım foruma hoş geldiniz. Balığınız büyük bir ihtimalle yediği bir darbe sonucu bu duruma gelmiştir. Yem almaya çalışıyorsa bir umut var diyebiliriz.
    Bu tip kovalamacalar genellikle çiftleşme dönemlerinde görülür diyeceğim ancak, balıklarınız arasındaki boy farkını bilmediğimiz için kovalamacada bu nedenle oluşmuştur diyemiyorum.
    Balığınıza tuz uygulamanız bence de yanlış olmuş. Beyaz benek başlangıcında balığı %3 lük tuz ihtiva eden suda 30 saniye ile 10 dakika arasında banyo ettirebilir daha sonra ise tekrar tatlı suya koyabilirdiniz. Anladığım kadarı ile siz balığı beyaz benek hastalığını atlattıktan sonra ancak sorunun nedenini bulamadan tuzlu suya koymuş ve bu suda da uzun bir süre bırakmışsınız. Umarım balığın solungaçlarında bir tahribat oluşmamıştır. Akvaryumunuzda ilk kovalamacalar başladığında küçük balığı ayırarak yardım isteseydiniz, bu üzücü durum yaşanıyor olmayacaktı. Balığınızı daha büyük ve oksijen verebileceğiniz bir kaba yada akvaryum içerisinde ayrılmış bir bölgede muhafaza etmeniz daha doğru olur diye düşünüyorum. Akvaryumunuza ait önden çekilmiş, içerisindeki malzeme ve balıkları net olarak görebileceğimiz bir fotoğraf paylaşabilirseniz bundan sonrası için size daha doğru yardımcı olmaya çalışırız. Geçmiş olsun.

Erkan Yılmaz, hedayse ve Bitkici bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş