vatoz sorunu

Konusu 'Kedi Balıkları' forumundadır ve ferbay tarafından 09/03/18 başlatılmıştır.

1. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba Arkadaşlar

Daha önce de bu sorunu dile getirmiştim. yaklaşık 1 ay önce farklı zaman aralıklarıyla tanka eklediğim vatozlarım sürekli su yüzeyine ani hareketle çıkıp tekrar dalıyorlardı. birkaç gün sonra da ölüyorlardı. Dün itibariyle tanka tekrar 4 tane vatoz ekledim. şuan gösterdikleri tepkiler önceki gibi ani hareketle su yüzeyine çıkıyorlar. Tankım bitkili ve Su değişimi 4 günde 1 %30 şeklinde. Dinlendirilmiş şebeke suyu kullanıyorum ve su düzenleyici katıyorum dinlendirirken. Buna rağmen vatozların su değerlerinden etkilendiğini düşünüyorum. Sizce su değerlerinde neyden bu kadar etkilenebilirler veya sizce sorun nedir?

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Cüce vatozlar özellikle yavruluk dönemlerinde oldukça hassas canlılardır. Akvaryumunuzdaki amonyak seviyesi ya da mikro element gübresi onları rahatsız etmiyorsa bakteri çakışması nedeniyle ölüyor olabilirler. Adına bakteri çakışması diyoruz ama aslında bakteriler birbiri ile mücadele etmiyor. Yeni eklediğiniz balıkların sizin akvaryumunuzdaki bakterilere karşı bağışıklığı olmaması nedeniyle hastalanıp ölmesine bakteri çakışması deniyor. Steril ortamda büyütülmüş bir insan bağışıklık sistemi gelişmediği için basit bir nezle virüsü nedeniyle ölebilir. Aynen bunun gibi balıklarda bağışık olmadığı bakterilerle karşılaşınca hastalanıp ölebiliyor.

Küçük bir ihtimal olmakla birlikte oksijen seviyesi düşük ise bu tip hareketler yapıyor olabilirler. Su üzerinde bir miktar dalgalanma var mı?

3. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    evet su üzerinde dalgalanma var. hava sorunu olmadığını düşünüyorum. Bazı yorumlarda sudaki TDS değerlerinden etkilenebildikleri şeklinde yorumlar gördüm. Dip balıklarımda genelde bu sorun var su değişimini sık yapmama rağmen.

4. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    İstanbul'un suyu yumuşak olduğu için onu söylememiştim ama vatozlar tuza karşı hassastır. Suyunuzun tds değeri 400-500 ppm üzerinde ise ondan da etkileniyor olabilirler. Elinizde tds metre var mı?

5. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    malesef tds metre yok. ancak şebeke suyunun geldiği iski tesisi evime 70 metre mesafede olduğu için aklmda acaba? sorusu belirdi. Bu durum beni vatozlardan soğuttu. akvaryumda kahverengi yosun olduğu için vatoz koyma girişimim oldu. dün itibariyle diatomu engellemesi için jbl silicatex ekledim dış filtreye umarım sonuç alırım. Ancak vatozları yaşatamamak ve nedenini çözememek beni fazlasıyla geriyor.

6. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    İski'nin sitesinde sizin bulunduğunuz yere ait güncel test sonuçları yayınlanıyorsa su değerlerinize oradan bakabiliriz.

Birde bakteri çakışması ihtimaline karşılık farklı bir yerden mümkünse hobicilerden cüce vatoz temin edin derim.

7. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Bu konuda da tecrübelerden dolayı petshopdan almadım. Son aldığım vatozlar bir hobiciden alındı ve kendi anaçlarından alınmış 4 cm olmuş yavrulardan oluşuyor.

8. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    O zaman suyunuzla ya da salınım yapan bir malzeme ile alakalı bir sorunda olabilir.

9. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    sudaki hangi değerler bu kadar etkileyebilir?

10. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Vatozlar ağır metallere ve tuza karşı hassas diye biliyorum. Ayrıca belli bir hassasiyetleri var mıdır bilemiyorum.

ferbay bunu beğendi.

11. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bahsettiğiniz su üstüne çıkıp inme durumunu ben co2 mayalı düzende verdiğim zaman yaşamıştım.

Sayfayı Paylaş