Toz Gübreden sıvı gübre yapımı yardım

Konusu 'Gübreleme' forumundadır ve ferbay tarafından 16/02/18 başlatılmıştır.

1. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba Arkadaşlar
    Elimde fotoğrafları olan ürünler var
    Bu ürünleri 500ml veya 1000ml ye göre çözüp bitkili akvaryumumda kullanmak istiyorum.
    Ürünler
    Potasyum sülfat
    Potasyum nitrat
    Mono potasyum fosfat

Destekleriniz için şimdiden teşekkürler

Ekli Dosyalar:

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    ferbay bunu beğendi.

3. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Teşekkür ederim Hakan Bey.
    Merak ettiğim konu her markanın ürünü farklı gramajlarda çözünebilir mi diye düşündüm. ürünlerin sağlık derecesi potasyum sülfat %99, potasyum nitrat %99, mono potasyum fosfat %100. Emin olamadığım için tekrar sormak istedim.
    Birde diyelimki 100gr potasyum nitratı 1000ml suda çözüldüğünü varsayalım. bu 100gr içindeki potasyum ve nitrat hangi oranlarda bulunuyor.
    Yoksa hiç kafa yormayıp ezberden 1ml şu kadar ppm yapar deyip standart bir hesap yaparak mı dozajlama yapmak lazım. Birde forumda fosfat ve nitrat arasında 1/10 gibi bir oranlama görmüştüm besin eminimi için bu konuyu da biraz açarsanız memnun olurum.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ferhat Bey gramaj oranları ve su ml. ile ne kadar ppm vereceği yazıyor verdiğin linkte olan konuda daha altı hesaplamalar için forumun en üstündeki başlıkta olan NPK makro gübre hesaplayıcıdan da yardım alabilirsiniz.

Fosfat nitrat oranı bitkinin bu besinleri kullanma oranıdır bu yüzden böyle dozluyoruz.

ferbay bunu beğendi.

5. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Teşekkürler Hakan Bey :)

6. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Hakan Bey sizi yoruyorum kusura bakmayın.
    forumda genelde arkadaşlar p.tesi, çarşamba ve cuma şeklinde gübre programı yapmışlar. Buna göre 2 gün sonra bitkilerin tekrar gübre ihtiyacı olduğunu veya olmadığını (test kiti kullananlar dışında) neye göre yorumluyorlar. Birde 180litre olan orta miktarda bitki yükü olan tankımda olması gereken nitrat, fosfat, potasyum ve demir ppm değerleri ne kadar olmalı veya hesaplama neye göre yapılabilir.

7. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Makro gübre hazırlama robotunda verilen çözünme değerleri ile sizinkiler arasında fark var. Hangisini doğru kabul edelim. Mesela robotta potasyum nitrat max 1000ml suda 316gr diyor. linkde ise max 1000ml suda 82gr diyor.

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Olması gereken besin miktarları değişmiyor aslında;

N : 10 ppm civarı
    P: 1 ppm civarı
    K: 15 ppm civarı
    Fe: 0,5 ppm civarı

Aslında test kitleri ile yaptığımız tam olarak, tank besinsiz iken ölçüm yapıp sonra bahsettiğim dozları vermek ve 1 hafta sonra tekrar ölçüm yapmak. Ne kalmış tankta bakıp eksilttiği miktarı belirlemek ve artık haftalık ortalama ne kadar dozlama olacağını bilmek ve de bunu da 3 e bölüp tanka dozlamak. Gözlemle aksi bir durum var ise ölçüm yapıp müdahale etmek.

Son düzenleme: 19/02/18

9. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ferhat bey NPK - Makro Gübre Hesaplayıcı bölümünde Gübrelerin 20 °C'de ve 1 litre su içindeki çözünürlükleri yazıyor. Hakan beyin makalesinde ise 1 ml gübrenin 50 litreye 1 ppm verecek şekilde ayarlanmış halidir.

Akvaryumunuz çok büyük ise şar şar gübre dökmemek için 1 litre içinde 316 gr nitrat çözebilirsiniz ama gübreyi 20 °C altındaki bir soğukta bırakırsanız bu sefer çözünen gübrenin bir kısmı tabana çökecektir. Bu tip bir olayla karşılaşmamak için 1 litre içinde 250 grama kadar nitrat çözdürebilirsiniz.

ferbay ve hedayse bunu beğendi.

10. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Hocam şimdi mantığı anladım. çok teşekkür ederim ilgi ve alakanız için.

hedayse bunu beğendi.

11. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Benim akvaryumum net 250 litre su aldığı için 1 litre suda 205 gram potasyum nitrat çözüyorum. Böylece 2 ml gübre benim akvaryumuma 1 ppm nitrat katıyor. Nitrat gübresini 82 gramdan yapsam 10 ppm gübre katabilmek için 50 ml nitrat gübresi sıkmam gerekirken 20 ml gübre sıkmış oluyorum. Daha yoğunda hazırlanabilir ama bu seferde kışın çökme problemi yaşanabiliyor.

12. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Hocam oda sıcaklığında ort. 20 derece de pek fazla sorun olmaz sanırım. birde robottaki değerler max. olduğuna göre kendi tankımıza göre ppm-ml dengesi sağlanabildiğini öğrendiğim iyi oldu.
    sudaki npk ve demir ppm oranları arasında farklı yorum yapanlar olabiliyor. Bunun bir sistemsel bir mantığı var mı? Ben şuan için Hakan Bey'in verdiği oranlara göre hareket ediyorum. elimde 6 in 1 test kiti var gübre olarak sadece nitrat değerlerini veriyor.

Hocam diğer bir sorum da akvaryumda cüce vatoz ve sae balıklarını yaşatamıyorum. ancak 4 adet vantuz ağızlı otocinclus (otocat) balığım var. Hiçbir sorunları yok. Sudaki nitrit ve nitrat değerleride ideal görünüyor. Sizce sebebi ne olabilir?

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ferhat Bey balık ölümleri ile alakadar amonyak sıkıntısı yok ise bakteri çakışması sorunu olabiliyor.

Bir arkadaşımızda da olmuştu, sorunu farklı bir akvaryumdan bakteri tutmuş su aşılaması ile çözmüştü diye hatırlıyorum dilerseniz bir deneyin.

14. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Hakan Bey bende aynı şekilde 1-1,5 saat boyunca aşılama yaparak akvaryuma aldım. Nitrit ve nitrat değerleri amonyum hakkında bilgi verir di mi? otocatlerin amonyuma diğerlerine göre daha hassas olduğunu duymuştum. taşlarda salınım olsa bu otocatleride etkiler diye düşündüm. son olarak tanka vatoz eklemiyorum artık ve otocatlerle diatom sürecini atlatmaya çalışacağım

15. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Aslında demek istediğim başka bir tanktan bakteri tutmuş su alıp kendi tankınıza eklemeniz idi.

Amonyak ile nitrit nitrat aynı şeyler değiller. Amonyak azot döngüsünde önce Nitrite sonra da nitrit nitrata dönüşür. Taşlardan o kadar ciddi bir salınım olabilir mi hiç bilmiyorum.

16. ferbay

ferbay Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Hakan Bey akvaryum kurulurken sağlıklı bir tankdan bakteri kültürü oluşmuş su alınabilirdi haklısınız ama 1 aydan fazla olmuş tanka başka tanktan su eklemek bakteri çatışmasına sebep olmaz mı acaba?

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ben de canlılarınız geldiği yerdeki tankla sizin tank arasında bakteri çakışması yaşamıştır diye böyle bir öneride bulundum. Oranı yüksek tutarsanız sıkıntı yaşanmaz.

ferbay bunu beğendi.

18. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Burada tam olarak neyi kast ettiğinizi anlamadım. Ne gibi farklı yorumlar yapıyorlar? Çubuk testlere fazla güvenmeyin çok doğru sonuçlar çıkarmayabiliyor. En güzeli testleri ayrı ayrı alıp kimyasal yolla test etmek.

Otocinclus oldukça hassas bir canlı amonyak yüksek olsa ilk önce onun ölmesi düşünülür. Bende bakteri uyumsuzluğu olabileceğini düşünüyorum. 2 defa cüce vatoz aldım ilk aldıklarım kısa sürede kabız olmuş gibi şişip öldüler. İkinci partidekileri ise çeşme suyunda yetiştiren farklı bir yerden aldım epey uzun bir süre yaşayabildiler.

hedayse ve ferbay bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş