Tetra Ex 1200 Su Kaçırıyor

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve Bitkici tarafından 27/08/14 başlatılmıştır.

1. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Dün uzun uğraşlar sonucunda yeni kurulumu yaptım tam işi bitirdim filtreyi çalıştırayım dedim bir de ne göreyim filtrenin üst kısmından şakır şakır su kaçırıyor. Tekrar açtım kapadım, boş çalıştırdım dolu çalıştırdım derken pompanın basma kısmı da içine kaçtı ve takılı kaldı.

Tetra filtre aldığıma pişman oldum. Bu sorunu nasıl çözebileceğime dair bir fikriniz var mı yoksa hiç riske girme şu marka filtreyi al mı diyorsunuz?

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Etgün Bey geçmiş olsun benzer bir olay da benim başıma gelmişti pompa kısmındaki contada eskime sorunu olduğundan hava alıyor sürekli hava yapıyordu.

Öncelikle filtrenizin kovadan ayrı kısmını yani kafa kısmını alın tezgaha bir yatırın :)

Musluk takımını mevcut yerinden çıkartın, aksamın altındaki vidaları sökün ve üstteki gri kısmı ayırın bu esnada ayırdığınız siyah yerde su varmı bir bakın eğer varsa pompadan su kaçırıyor olabilir. Orada pompa ve kafa motorunu göreceksiniz, pompanın sağa doğru yani mil takımındaki mantıkla çevirince açılacak bir düzeni var. Dikkat edin içindeki yay oldukça serttir sekme yapabilir zarar görmeyin temkinli olun. Bu aksamın alt tarafında bir conta var onu bir kontrol edin belki pompalama esnasında sorun olmuştur.

Diğer bir sıkıntı kafa kısmını kovaya tam olarak yerleşmemiş olabilir mi? Tam olarak suyun nereden geldiğin tespit edebiliyor musunuz ? Musluk takımındaki contalardan da olabilir.

3. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Gece kafasını tamamen parçalayıp pompayı çıkardım fakat öyle bir sıkışmış ki sıkışan basma kısmını dışarı çıkaramadım. Bendeki pompa 4 adet vida ile sabitlenmiş durumda altında da yumuşak plastikten conta benzeri dikdörtgen bir parça bulunuyor. Yerine güzel oturtulmazsa oradan da su kaçırabilir.

Fakat asıl sorun klipslerin olduğu yerden yani kova contasının olduğu yerden şakır şakır su akıyor. Aynen dediğiniz gibi son dönemde hava yapıyordu. Demek ki oradan içeri hava çekiyormuş. Temizlik yapınca da bu sefer aynı yerlerden su kaçırdı.

Anadolu Akvaryumu aradım servisteki arkadaş çok emin bir şekilde sorunun contadan oluğunu söyledi. Yenisi 15 tl imiş. Şimdi kova contası alıp tekrar deneyeceğim inşallah bir sorun olmaz. 2 yıl civarında kullandım bu kadar sürede contanın eskimesi normal ama pompa geçen yıl zor çıkarmıştım bu sefer yerinden hiç çıkmadı.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ergün Bey ben pompa kısmı kuruduktan sonra pompayı hızlı yapıştırıcı ile yapıştırdım yani iptal ettim.

Bu günlerden bende de hava yapma durumu oluyor tedbir amaçlı bir sökeyim bakayım bari tedirgin oldum şimdi :( Kafa contasını alıp altına 4-5 tur teflon bant sarıp üstüne contayı tekrar takarsanız alttan desteklemiş olursunuz bence bir deneyin işe yarayacağını düşünüyorum.

5. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Hakan bey tamircilikte temel bir kural vardır "Çalışıyorsa Elleme" :) Eğer şu anda bir problem yoksa sakın filtreyi bozmayın. Ancak en kısa sürede bir tetra ex 1200 contası ya da bulabiliyorsanız aynı boyda bir o-ring conta bulup yedek olarak elinizde bulundurun. Filtreyi temizledikten sonra su sızdıracak olursa hemen contayı yenilersiniz.

6. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    ergün bey geçmiş olsun filtrelerdeki pompa kısmı işe yarar bir parça ama kullenırken basınç oluşturduğu için filtreye zarar veriyor. tankit ismindeki plastik yapıştırıcıda güzel güçlü bir yapıştırıcı ihtiyacınız olur belki. yeni kurulumunuz hayırlı olsun resimlerini merakla bekliyorum.

7. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Teşekküler Onur bey dış filtrelerde en çok korktuğum şey evde yokken filtrenin sızıntı yapması. Mazallah eve dönene kadar bütün akvaryumu boşaltabilir. 250 litre suyun eve yayıldığını düşünüyorum da tüylerim diken diken oluyor.

Kurulumu hava sıcaklıkları ve olası diatom sorunu nedeniyle 1 aya yaymayı planlıyorum. İlk önce hızlı gelişen bir kaç bitki ile düzeni oturtup daha sonra bitkileri yavaş yavaş temin edeceğim. Fotoğrafları da bir kaç gün dinlendikten sonra paylaşacağım.

8. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    ben dış filtreyi kaldırmayı düşünüyorum filtre olmadığı zaman fotosentez ya daha iyi oluyor yada daha iyi gözlemlenebiliyor, ayrıca balıklarda çok fazla yorulmuyorlar. bunu için akvaryuma japon şemsiyesi ekledim büyümelerini bekliyorum büyüdükten sonra filtreyi kaldıracağım zaten çok fazla yemleme yapmıyorum organik atık parçalanması biraz daha yavaş olabilir.. siz nedersiniz .

9. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Filtreyi tamamen kaldırmak yerine en küçük boydaki dış filtreyi kullanmanızı tavsiye ederim. Böylece besinler ve CO2 akvaryum içinde dolaşabilir ve biyolojik olarak filtrasyonunuz daha iyi hale gelir.

10. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Ergün bey dediğiniz gibi küçük bir filtre suan iş görecek düzeyde durgun sudaki fotosentezi izlemek çok farklı bir zevk.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ergün Bey aklımdan geçenleri Onur Bey 'e tarif eder gibisiniz :)
    Nano akvaryum kurulumumu aradan çıkarıp büyük akvaryum kurulumuna geçtiğimde Ex1200 ile yola devam etmeyip elimdeki Sunsun Hw-603B model ile başlayacağım bir deneyeceğim bakalım nasip diyelim. Bu süreçte ortanca akvaryum (şimdiki sunsun dış filtrenin bağlı olduğu akvaryum) mini iç filtre ile devam edecek.

Sayfayı Paylaş