Takımdaki toz bulutu görünümü

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve nihatkilic tarafından 04/06/15 başlatılmıştır.

1. nihatkilic

nihatkilic Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar.Geçen yıldan beri akvaryum hobisi ile ilgilenmekteyim.350 lt lik bitkili bir tankım var.Filtre olarak jbl e1501 kullanıyorum.En başından bu yana tankımda çözemediğim bir toz bulutu mevcut.İki ay önce kumu yenileyip sıfırdan kurulum yaptım.Filtremde en altan itibaren sırasıyla bir kat seramik halka,iki kat micromec ve bir kat sünger mevcut.Su genel görünüm olarak berrak duruyor.Ama biraz yakınlaşınca toz bulutunu görebiliyorsunuz.Toz bulutu hava kabarcıklarına benziyor.Bu toz bulutunu gidermek için yardımlarınızı bekliyorum

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Nihat Bey merhabalar aramıza hoşgeldiniz,
    Tankınıza co2 veriyormusunuz, ışıklandırmalarınız sanırım spot led. hava kabarcığı gibi görünüyor.

3. nihatkilic

nihatkilic Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hoşbulduk, tankıma Co2 veriyorum. Aydınlatmam 3x50watt 6500K Cree led modüllerden oluşuyor. Dış filtremin su çıkışından
    Hava kabarcıkları çıkışı gözlemliyorum.Acaba bir yerden havamı alıyor? Hadi hava kabarcıklarını geçtim. Bariz toz bulutu şeklinde partiküller yüzüyor. Yakın zamanda dış filtremin conta problemi vardı. Jbl in yeni çıkardığı kafa tablasını takarak conta problemini çözdüm. Bulanıklık bu değişimden sonra oldukça azaldı. Destek amaçlı bir iç filtre taktım. Pek bir etkisi olmadı.

4. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Selam anlatımlarınız eşliğinde tankta kabarcıkların dışındaki partikül olarak iç filtreniz suda hareketi fazla yapıp oluşan bakteri kültürünü etkiliyor olabilir ilk sudaki akıntıyı belli oranda düşürebilirseniz tortu mu yoksa bakteri kültürünüzden mi kaynaklı incelemek gerekli bitki ve canlı yükünüz iyi yemlemeyi ne şekilde veriyorsunuz vatoz gibi dip kurcalıyıcılar varmı? toz bulutu genelde tahmini su şartlarından yararlı bakteri ölümü olabiliyor bahsinize benzer Melih beyde yaşamıştı onun çok barizdi incelerseniz karşılaştırabilirsiniz.http://forum.akvaryumda.com/bitkili...yelim-emegi-gecen-herkese-tesekkurler-41.html

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Nihat bey kullanmış olduğunuz filtrenin debisi çok yüksek bu çok da iyi birşey değil. Eğer dibi sürekli karıştıran canlılarınız yoksa azot döngünüz çok iyi olmadığı için su içinde bu tip partikülleri görüyor olabilirsiniz. Eğer filtreniz bir yerlerden hava alıyorsa bu azot döngüsünü çok olumsuz etkiler. Mutlaka hava alan yeri tespit edip önlem almalısınız.

Filtre hava almıyor ve içindeki standart malzemelerde sudaki minik partikülleri yakalayamıyorsa kalın gözenekli süngerlerden bir iki tanesini çıkarıp yerine ince gözenekli sıva süngeri ve/veya bir kaç kat elyaf kullanabilirsiniz. Bunların hem azot döngüsünü daha iyi bir hale getirmesi suda yüzen partikülleri tutması lazım.

6. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Nihat Bey sıkıntınız eğer co2 kabarcıkları değil ise ki bunu muhtemelen anlarsınız, İbrahim Bey 'in de dediği gibi bakteri döngüsü ile alakalı olabilir. Filtrenizin hava yapması da buna bir etken olabilir.

7. nihatkilic

nihatkilic Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    O zaman öncelikle 3 tane konuşan Vatozu çıkarıyorum. Ardından takviye iç filtreyi çıkarıyorum. Yemi azaltıyorum. Musluklardan dış filtre debisini azaltmayı deniyorum. Co2 için Ista maxmix reaktör kullanıyorum. Burada bir kaçak olabilir. Bu kaçağı kolayca nasıl tespit edebilirim. Daha önce söylemeyi unuttum. Üstteki Süngerlerin hemen altına elyaf koymuştum.
    Küçük bir ayrıntı olarak ekleyeyim. Tek tük te olsa Spirogyra (İpek Yosunu) oluşumu gözlemliyorum. Gördüklerimi elle topluyorum.

8. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Nihat bey spirogyra oluşumu iyiye işaret değil. İnşallah kurtulabilirsiniz. Gördüklerinizi en kısa sürede akvaryumdan çıkarmaya çalışın. Kaçağı kolayca tespit etme yöntemi yok ama genelde bağlantı noktalarından kaçak oluyor. Filtrenin contalarından da yaptığı olabiliyor.

Sayfayı Paylaş