taban tavsiyesi

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve thecooler tarafından 13/08/14 başlatılmıştır.

1. thecooler

thecooler Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    altdan üst kısıma doğru yerleşim yapmayi düşünüyorum lav kırıgını hangi katmana koyabilirim ve kumlar uygunmu karides ve cüce krevit olacak akvaryumda 135 lt standart akvaryum

bu kumda hangi bitkiler olur kumun resmini ekliyecem kum çok güzel ama olmassa artık hagen de almayi düşünüyorum 6-7 kere eleyerek temizledim kumu

100x35x45
    20kg bazalt kum veya daha az 1-2mm
    sineklik
    lav kırıgı 1-2 kg
    prodac humus
    jbl aquabasis plus 2.5 lt

2. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    gübre istemeyen ama gübreleyincede güzel olan bitkilerden önerebilirsiniz mesajı düzenleyemedim

kendim kullanmayi düşündügüm bitkiler
    java fern 4-5 adet
    anubias 7-8 kök lav taşlarına veya hindistan cevizi kabuguna

düşük ışık kullanmayi düşünüyorum

3. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Sercan bey hayırlı olsun siz zaten gerekli malzemeleri almışsınız almasaydiniz size daha daha uygun bir taban önere bilirdim. Kullanmak istediğiniz kumu tuz ruhu ile test edin kopurmemesi gerekiyordu. Işık kaynağıniz nasıl olacak kaç watt .

4. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ışık karar vermedim daha hemen bitki koymuyacam zaten 2-3 hafta sonra bitki ve canlı ekliyecem

5. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kumun siyah olan kısımlarında sorun yok ancak kumun içinde bazı küçük beyaz kısımları var oralarda kalsiyum elementi varmiş analiz yaptırdık kalsiyum ve karbonat çıkıyor az miktarda biz kendimiz analiz yaptık okulda arkadaşlar ile bitki için bu kum bence çok güzel olacak tabanda sertleştirici madde olması çok iyi co2 verildiği için beyaz kısımlarında tuz ruhu yani hidrolik asitte az miktarda köpürme var ama porçöz de nitrik asit var olup olmuyacağından emin değilim akvaryumdaki malzemeleri porçöz veya tuz ruhuna yatırsanız siz şuanda bile çıkcaktır üzerindeki aşınacak madde gittikden sonra tuz ruhu veya porçöz işe yaramaz üstelik ben akvaryum temizlerken porçöz kulanıyorum akıcı bir madde nitrik asit ;)

6. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Akvaryumu temizlerken neden porçöze ihtiyaç duyuyorsunuz, en kötü ihtimalde tank boşsa 2 gün tuzlu suda bekletmeniz faydalı olacaktır. Porçöz silikonlara zarar vermedi mi?

Bence lav kırığını tabandan kullanmayın bitki kökleri bu malzemeye iyice tutunduğu için sökme durumunda tabanı çok fazla oynatabiliyor. İllaki kullanılmaz demiyorum ama kullanmak şartta değil.

7. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bitkili akvaryum hiç kurmadım ama çiklet akvaryumunu temizlerken yılda bir kere hep porçöz ile temizlerim sonra bakteri kültürü eklerdim kuma olduğu gibi döküyordum :D sıcak suda 1-2 kere yıkadıkdan sonra hiç bişey olmuyor

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ben de direkt akvaryuma yapıyorsunuz zannettim.

Kuracağınız bitkili akvaryumda balık olarak ne besleyeceksiniz? Ona göre bitki tavsiyesi yapalım.

9. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cüce kerevit ve karides ile dişi betta beslenirse 10-20 tane dişi betta almayı düşünüyorum veya full red lespites
    akvaryumada yapıyorum iç kısımlarda yosunları kalıntıları herşeyi temizliyor çiklet beslerken beyaz beyaz kurtlar olmuştu komple temizlememek için bakteri felan ne varsa yok etmek için porçöz kullandım ama öneren arkadaşın yıllardır kullanıyormuş hiç sorun yaşamamış kullanırsanız hiç bir şey bırakmıyor

10. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    akvaryumun suyunu boşaltıp akvaryumun tüm malzemelerini porçöz ile temizliyorum sonra sıcak su ile por çözü akıytıp suya bakteri kültürü ekleyip balıkları koyuyorum hiç sorun yaşamadım

11. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Sercan bey ca salınımi yapiyorsa bitkiler için iyi olmayacaktır sudaki diger elementleri kullanmayi engeller JBL bitki toprağı kullanmadim fakat 2,5 lt az geldi zeminde 0,5cm yapar yada siz sadece ekim yapacaginiz bolgeler uygulayacaksaniz daha iyi olur.sinek teline gerek yok bence bitki kökü gubreye kolay ulaşma lı zemin karismasi durumunda hic sorun yasamadim. Eger zeminiz saglamsa low tech olarak bircok bitkiyi yetiştire bilirsiniz sıvı gübre kullanmaniza çokta gerek yok. besliyeceginiz canlilar bitkiler için gayet uygun canlılar. Işıklandırma da 840 827 865 kodlu t5 leri size öneririm bitkilerde iyi sonuçlar alırsınız.

12. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    neyse akvaryumu kurdum şuan

humusu ve aquabasis i ve taş kili ni karıştırdım üstüne 8 cm kum ekledim 20kg felan. suyun oturması için 35 ml civari nitrivec ekledim filtreyi çalıştırmadım şuan bulanık bakteriler oturunca çalıştırmayi düşünüyorum

13. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba onur bey ben tabanı yaparken kenarlara ve motorun oldugu kısıma gübreli toprağı fazla koymadım genelde orta kısımda biriktirdim 1 cm civar orta kısım kenarlarda çok var kenarlara bitki dikmiyeceğim için hiç eklemedim şuan bakteri kültürü ekledim bakteri kültürünü çok sevdim kullanmayanlar varsa öneririm

14. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    840, 827, 865 kodlu t5

bunların markaları nedir bendeki akvaryuma 2 tane lamba sığacak yer var standart kapaklı 1 metre akvaryum

15. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Sercan bey osram philips markalarindan alabilirsiniz 2 adet kullanacaksınız biri 865 digeri 827 kodlu öneririm bu t5 lerin HE ve HQ olanlari var siz HQ olanlarindan alirsaniz cok daha iyi olur. Ankarali arkadaslar bununla ilgili bir ilan açmıslardi çok uygun fiyata floresan ve balast teminedecigiz bir elektrikcinin ilanı var forumda bakarsaniz bulabilirsiniz. bu ışık kaynağı ile zor zemin bitkileri disindaki bütün bitkileri yetiştire bilirsiniz.

16. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    peki kaç watt olanını almalıyım

17. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    21wattlık olanları kullanabılırsınız osramın

18. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18

19. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Balastinizi her iki floresana uyumlu seçerseniz istediğinizde degistire bilirsiniz. Sadece anabias saz gibi bitkiler için 21 w olanlar yeterli fakat daha iyi gelişme için bence 39 w olandan kullanin. Sağlam bir ışıklandirmada 2 x 21w + 2 x 39w kullanıyoruz.

20. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sercan bey ışıklamdırmaya için ilave olarak floresan markası general electric de olabilir ben kullanıyorum sorun olmadı şükür.

Eğer akvaryumunuz 90-100 cm ise 84,9cm olan günışığı floresanlarınız kullanabilirsiniz, bunlar Onur Bey 'in de bahsettiği gibi HE yani yüksek efekt tipler 21w ve HQ yani yüksek çıkışlı tipler ise 39w oluyor. 60-90cm arası ise 54,9cm uzunlukta olanlardan seçebilirsiniz bu tipler ise HE 14w ve HQ 24w olarak satılıyor.

Balastları her bir floresana ayrı ayrı uygun watta veya çift çıkışlı yani 2 floresan bağlanan osram Philips tridonic atco gibi markalara bakabilirsiniz. T5 balast olmasına dikkat edin, normal t8 balastlarda floresanlarınızı çalıştırır ama kısa sürede floresanlarda kararma yapacaktır ve ömrünü kısaltacaktır.

21. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tamam teşekkürler 2 tane alcam 865 - 827 olanları 1 tane 40watt balast

22. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sercan Bey 40w dediğiniz balast t8 için kullanılan tiplerden t5 lerde kararma yaptıracaktır.

23. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    39 watt alcam ben herhalde düz hesap 40 yazmıştım :D

24. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bir önceki mesajımda ebatlar ile watt değerlerini yazmıştım duruma göre uygun t5 balast almanızı tavsiye ediyorum.

Sayfayı Paylaş