Taban kurulumu hüsran.

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve Alperen tarafından 31/01/16 başlatılmıştır.

1. Alperen

Alperen Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Sa
    Hakan abinin taban kurulumu makalesine göre aynı marka torfu serdim dibe sonra hagen kum serdim.Fazlaca koydum kumu sonra su ekledim sonuç hüsran.Su kahverengi torf mahvetti tüm suyu .
    :( Şimdi napmam lazım ?
    Tüm suyu doldurup 2 filtre takıp çalıştırsam suyun rengi düzelir mi? Napmam lazım yardım edin lütfen.

2. İsmail967

İsmail967 Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    64
    Ödül Puanları:
    28
    Suyu nasil eklediniz?Direk hortumla doktuyseniz gecmis olsun.Torf suya karistiysa yeniden kurulum yapın.

3. Alperen

Alperen Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Kovayla boşalttım.Başka bi yerde boşverin tüm suyu doldurun filtreyle akşama bişi kalmaz dediler.Eğer sizin dediğiniz gibi olursa tekrar nası boşaltcam birbirine karışan torfla kumu nasıl ayırıcam

4. İsmail967

Beğenilen Mesajları:
    64
    Ödül Puanları:
    28
    Kum ile torfun karışmaması lazım idi.O yüzden boşaltırken suyu döneceğiniz yeyere tabak koymanız gerekiyordu.Geçmiş olsun ayirabileceginizi sanmiyorum ama yinede Hakan Abi bir yol biliyodur

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Alperen bey geçmiş olsun.

6. Alperen

Alperen Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Eyvallah 30 kg hagen çöp oldu.Neyse kısmet.

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Alperen bey siz kumu ekleyip suyu doldururken taban karışımını suya nasıl karıştırttınız. Burada kurulum ile ilgili biraz paylaşımlar yaşadınız keşke destek verirdik. Ayrıştırmak güç ama büyük bir leğene koyup şu takviyesi yapın ve karıştırın bu esnada büyük kepçe ile torfları alırsınız sanıyorum. Hiç başıma gelmedi.

8. Alperen

Alperen Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Yok hocam denedim imkanı yok .Asla düzelmicek çöp oldu artık.KUM ile torf arasına sineklik filan koymamıştım.Su dökünce testi içine bi şekilde karıştı.

9. kivancalay

kivancalay Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    DALGIÇ
    Alperen bey suyu iyice bosaltın ve üzerine min 2 cm kalınlığında hagen ekleyin başka turlu ayrıstıramazsınız toprak karışımının üzerine ilk etapda ne kadar hagen koydunuz? Su eklerken ya serum lastiği ile çok yavaş bir şekilde ekleyin ya da kumun üzerine bir derin tapağı ters şekilde yerleştirin ve yavaş yavaş suyu bunun üzerine gelecek sekilde ekleyin

10. Alperen

Alperen Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Hindistan cevizi torfu koyulması gerekiyormuş sanırım.Daha rahat olur dediler de bu sefer torf filan koymicam aman Eksik olsun.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Alperen bey bir kaç noktadan akıl alıp yanlış uygulama ceremesi size kötüye maal oldu. Normalde torf kumu aşıp şu üstüne çıkmaz siz kumu eklediğiniz şu ile oydurunca oldu sanırım. Bu halde iken su eklediğiniz de kum üstünde kalan torfu hortumları çektirebilirsiniz ama ne kadar da olsa kalma ihtimali var. Siz Hindistan cevizi torfu ekleseydiniz veya ticari taban ürünü de ekleseydiniz tabanda kumu oydurmanız sonucu değiştirmezdi. Küçük bir hatanız Şii hüsrana uğrattı. Üstüne kum ekleyip devam edebilirsiniz. Hindistan cevizi ekleyip sin givi kumdan çıkma sorunu yaşamayan ama suyunda aşırı sarımtıraklık sorunu yaşayan arkadaşlarımız da oldu.

Son düzenleme: 31/01/16
    İsmail967 bunu beğendi.

12. Alperen

Alperen Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Doğru sölüyorsunuz ben bunun suyunu alsam üzerine kum eklesem olur mu dersiniz?Hagen iri yapılı olduğu için suyu yine kirletmez mi silis kum gibi değil ki?

13. Alperen

Alperen Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Hagen iri yapılı olduğu için yine suyu kirletir mi toprak

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Alperen bey kirletmez, siz kaç cm siyah kum eklediniz toprak karışımı üstüne.

15. Alperen

Alperen Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    7-8 cm eklemiştim. Düşündüm 2 cm için 10 kilo gerekli en az. 3 tlden alsam 30 tl.Haftaya 2.el 2.5 tlden 25 kg alcam.Böle yapmak daha mantıklı toprak hareket ettiği gibi su yine kötü olcak.Çöpe döktüm yeni alıp sadece kum koyicam saten kapsül gübre de var.Yeterli olur sanırım.

16. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Bahçe torfu akvaryum bitkileri için çok verimlidir. Sadece hindistan cevizi torfu ile tabanı oluşturmak tabandaki ph seviyesini fazla düşürebileceği için iyi bir taban kurulumu olmaz. Ben olayı tam olarak anlamadım şimdi 2 cm torflu tabanı oluşturup üstüne 7-8 cm siyah kum koydunuz. Sonra suyu doldururken kumu oydurup bir miktar torfu suya karıştırdınız. Bundan sonrasında siyah kum ile torfu nasıl tamamen birbirine karıştırdınız? Kum ve torfu elle mi birbirine karıştırdınız? Yoksa tabanı bozup ayırmaya mı çalıştınız? Sadece su ile oyulan kısma yama yapsanız sorun çözülebilirdi.

kivancalay bunu beğendi.

17. İsmail967

Beğenilen Mesajları:
    64
    Ödül Puanları:
    28
    Alperen Bey sorunu cozdunuzmu

18. bubukso84

bubukso84 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    67
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Memur
    Selamlar.Başınıza gelen olaya üzüldüm.Bence kurulumda sadece hagen kum kullanın.Kumu serdikten sonra her 10 cm kareye bir tablet gübre gelecek şekilde kumun altına (5-6 cm ) yerleştirin.Eğer bitki ekmeyeceğiniz yer varsa oraya koymayabilirsiniz.Her 3 ayda bir yenilemeniz yeterli olur.Bu şekilde istediğiniz her türlü bitkiyi yetiştirebilirsiniz.Cubayı bile.Bence piyasadaki taban gübreleri para düzeninden başka bir şey değil.Ben ilk 2 kurulumda Prodac markanın fertil plant ürününü kullandım.Üzerine de hagen.Her bitki sökeceğimde, ne kadar dikkat edersem edeyim,bitki kökü ile birlikte tabandaki küçük killi taşlar da beraber çıkıyordu.Su inanılmaz kirleniyordu.Tekrar kurulum yapacağınızda ise hepsi beraber çöpe.3 üncü kurulumda dediğim gibi yaptım. Hagen diye satılan kum içinde, çok miktarda (nerdeyse dörtte biri kadar) istemediğim incelikte kum vardı.Hageni eleyerek en az 2mm den büyük olanlarını kullandım.Bitkilerin gelişiminde hiç bir proplem olmadı,her hafta budamadan sıkıldım.Bitkileri sökerken köklerindeki taneleri hafifçe silkeleyerek kurtuluyordum ve kökler tertemiz çıkıyordu.4 üncü kurulumda yine ayni tabanı kullandım.Bu defa bitki olarak cubaya yöneldim.Gayet güzel geliştiler.Sadece yeni ekeceğim bölgeye , tablet gübreleri 4 e bölerek(seachem marka)daha sık koydum.Yine de karar sizin.

19. Alperen

Alperen Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Çözemedim sorunu kumu çöpe attım.Sadece hagen yapıcam
    Eyvallah abi bende böle yapıcam bende tablet değilde tüp gübre var Onu yapıcam 6 ayda bir deiştiryormuşsun saten almıştım önceden eyvallah.Kapsül gübre.

Sayfayı Paylaş