Taban Kili Kullanımı ve Hediye Edilmesi :)

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve hedayse tarafından 09/04/14 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Arkadaşlar geçtiğimiz hafta İsmail Bey ile yeni bir kil kaynağı keşfettik. Gittiğimizde denem maksatlı bu kilden alma ve fotoğraflama şansımız oldu. İlerleyen günlerde ismail Bey 'in akvaryumunda tabanda kullanmayı düşünüyoruz. Bir miktar kendim de misket gübre yapımı ve eritip durumunu gözlemleme için İsmail Bey 'den alacağım. %100 doğal olması da bir avantaj.

Süper bir katman var katmer katmer böyle öbek öbek görünce heyecanlandık o sahayı İsmail Bey ile gezerken kendimizi şaşırdık tabir yerinde ise. :)

Eğer uygun görürsem takip eden günlerde yeni kurulum yapacak veya taban kurulumunu değiştirecek/yenileyecek arkadaşlara da hediye etmeyi düşünüyoruz.

Evet resimler aşağıda;

2. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ooooo Hakan kardeşim süper bir kaynak bulmuşsun. Benim bile görunce iştahım kabardı.Bence güzel bir kil.Bazı arkadaşlarimız bulamıyorlardıda hediye gönderebilmende çok güzel bir davranış olacaktır.

3. cepci

cepci Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Maşallah Hakan Bey güzel bir keşif olmuş büyük şehirlerde olupta bu tarz doğal kil ihtiyacı olanlar kaçırmamalı :)

4. aymoli

aymoli Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan Bey merhaba Cemil Bey 'e katılıyorum, özellikle il merkezlerinde ikamet eden hobici arkadaşlarımıza faydası olur.

Benim kafama takılan görüntüde taş gibi duruyor, emin misiniz kil olduğuna. Hani eğer kil ise neden böyle topak topak yani sizin tabirinizle öbek öbek :) Benim bildiğim kil kolay dağılır ve taşımsı bir yapısı olmaz. Hele suyu görünce daha çabuk dağılır, köyden biliyorum babaannemler duvarlarda çatlakları kapatmak için kullanırlardı. Hatta çok eskiden çamaşır yıkarken bile kullandığını söylerdi rahmetli babaannem. Ayrıca saçlarına sabun kullandığını bilmem, kil ile yıkardı. Düşününce o kil bu kili kafamda canlandıramadım.

Unutmadan kili egzama hastalığında kullandıklarını biiyorum sorunlu bölgeye çamur haldeki ılık kil sorunlu bölgeye sürülüp kuruyunca kendi haline dökülüyor. Bu esnada kil o bölgedeki parazitleri bünyesine çekiyor ve atıyor.

5. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Dediklerinize katılıyorum Abdullah bey Hakan beyin fotoğraflarındakilerde kil ama biraz daha sert bir kil bölgenin yapısından kaynaklanıyor galiba.Birara banada yollamıştı suya girince normal kil gibi hemende erimediğini fark etmiştim.Ama belli bir süre geçince eriyor.Normale göre biraz daha sert ve dayanıklı bir kil diyebiliriz.

6. cepci

cepci Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Bunun kullanımı nasıl olacak peki? Kullanmadan önce sanırım bir kaç gün suda bekletilip çözülmesini bekleyeceğiz?

7. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Cemil bey bi fark yok biraz büyük parçaları çekiçle kırıp ufalayıp tabanda torf ve kömür tozuyla karıştırıp üzerinede dere kumu sererek kullanabilirsiniz.

8. aymoli

aymoli Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Bora Bey teşekkürler, ayrıca bu killerin rengi daha mı koyu bana mı öyle geliyor?

Bizdekiler açık renkli yani krem rengi şeklinde.

9. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Evet bölge farkından dolayı bu killer daha koyu ve daha serttir.Ama akvaryumda çok işimize yarar.Sanirim normal kile göre daha fazla besin zenginliğine sahip.

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Abdullah Bey Bora Bey açıklamayı yapmış lakin ben de katkıda bulunayım;

Sizin bahsettiğiniz killeri az çok ben de biliyorum, eskiden malum toprak sıva kireçle boyanmış evlerin duvarları yaza doğru çatlamalar yapardı ki taş binalar değilde ker*** evlerde daha çok rastlanırdı. Ah.. O ker*** (duvarları yaklaşık 70cm varan kalınlıkta olur) evler olacakta orutacaksın, insanın içinden çıkası gelmezdi. Yazın serin kışın sıcak olurdu ki eski kış şartları daha zor olmasına rağmen sıkıntı yaşanmazdı. Neyse maziye gittik geldik... O evlerde kullanılırdı önce tamir üstüne yine kireç vurursun hatta kirece az tuz atarsın sırta bulaşmazdı kuruyunca.

Gelelim asıl konumuza sizin dediğiniz daha yumuşak bir kil. Bu kil daha farklı serk yapıda suda kolayca erimiyor ve dağılmıyor bu durum bitkili akvaryum tabanına çok uygun oluyor. Suyu da çabucak bulandırmıyor. Sizin bildiğiniz kil ile arasındaki fark bu işte. Ben şehir bölgesinde su borularını yenileme için kazdıklarında yerin 1,5 metre civarı tabanından çıkanları kullanıyordum. İsmail Bey sağolsun bunu görmüş gittik yerinde keşfettik. Burası bir madem ocağı diye geçiyor ve cam fabrikasına bu kilden yükleyip gönderiyorlar, kamyomlarla kepçelerle, hiltilerle yapıyorlar bu işi. Bulunduğu yerde de su bile çıkmış 2 - 3katlı ev boyu kazmışlar bulunulan bölgeyi.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Rengi daha koyu metal grisi rengine kaçıyor hatta ıslak çimento gibi neredeyse. Koyu olması daha iyi tam taban kili. Açık renkler bunlar kadar mukavemetli değiller.

12. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Herkes kil ile ilgili bir şeyler yazmış ben de geri kalmayayım. Kil aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Güney amerikanın yağmur ormanlarında yaşayan ve zehirli tohumlarla beslenen papağanlar bu sert killeri güçlü gagaları ile kolaylıkla koparıp yerler.

Zehirli tohumlar ile beslenen papağanların nasıl hayatta kaldığını araştıran bilim adamlarının kilden panzehir ürettikleri bilinmektedir.

Hakan beyin bunca işinin arasında bizler için kil toplayıp eve kadar taşıması, paketlemesi, kargoya vermesi çok büyük bir fedakarlık. Kendisine buradan teşekkür ediyorum.

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ergün hocam ben teşekkür ederim, keşifte İsmail Bey 'in emeği de çok sağolsun arabasına atladık gittik. Yaklaşık şehir merkezinden 5-6 km uzakta. Aldık bir miktar getirdik bakalım.

İlerleyen günlerde yine gidip alacağız. 2 çuval almayı düşünüyorum, ortalama 20 kişiye rahat yeter.

Ergün Hocam hobi adına üyelerimize bizler destek olalım ki yayılsın sevilsin, biz bu destekleri zamanında bulmak için çok çalıyorduk. Ali İlker abi bana çok destek olurdu kafasını şişirirdim tabir yerinde ise. Hep derdi bana sen bizi geçersin çok iyi işler çıakracaksın diye. Umarım dedikleri oluyordur, faydalık olabilmek de güzel bir duygu. Ticari ürünlere onca para saçmak çokta hoş olmuyor.

14. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Haklısınız yazmayı unutmuşum İsmail bey de sağolsun arka planda forum için çok çaba gösteriyor.

15. Protect

Protect Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan abi rica etsem bana da biraz yollar mısınız adresi ve numaramı yolladım :)

16. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tamamdır İlhan Bey, yarın bir aksilik olmaz ise gönderelim.

17. faruk

faruk Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Simdi akvaryumu kurali 2ay oldu tabani nazil degistiririm. Bütün akvaryumu yeniden mi kurmak gerekir. Akvaryum yeni yeni oturuyordu.

18. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Faruk Bey malesef bozup yeniden kurmak gerekecek, canlıları bir kova veya farklı bir akvaryuma alıp akvaryumun suyunu boşaltıp tabandaki kumu almalısınız ve bizim Bitkili Akvaryum Taban Kurulumu | Akvaryumda.com Akvaryumda Buluşalım! makalemizdeki gibi bir karışım yapıp üstüne yine aynı kumu kullanabilirsiniz.
    Bizim sorunsuz kullandığımız ama sağda solda bir çok kişinin bu taban yararsız, faydasız, canlı yetişmez, bitki yetişmez, canlılar hasta olur deyip herkesin aklını karıştıran kendisinin asla denemediği, denemediği halde kulaktan dolma bilgilerle sanki ustasıymış gibi kasa kasa yorumlar yazdığı taban kurulumumuzu tavsiye ederiz.

Yanlış anlamayın size gelen bitkilerde bir sorun gördünüz mü? Bu taban ile ne bitkiler yetiştirdim ve hala yetiştiriyorum keza balıklar da yetişiyor çoğalıyorlar verecek yer arıyorum çoğu zaman.

Kimsenin mutsuz olmasını istemeyiz, açık yüreklilikle yaptıklarımızı deneyip başarılı olduklarımızı burada paylaşıyoruz ki bunun aksine bir durum olmasını hiç istemeyiz.

Herkes bilip bilmeden konuşup olmaz dedi, Biz de bilmiyorduk ama deneyelim bir belki olur en azından başarılı olursak herkese bir faydamız olur Allah Razı Olsun denir dedik ve yaptık oldu hamdolsun.

İçine sinmeyen tabii ki yapmasın, içine sinen zaten yapıyor.

Size hitaben yazmadım bütün bunları yanlış anlamayın, anlayacak olan kişiler anlar umarım.

Mesut.39 bunu beğendi.

19. faruk

faruk Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Emin olun ben taban değiştirmeye karar vereyim sizin yabani kullanirim. Okudum makaleyi ve babada mantikli geldi acikcasi. Birde yabani değiştirdikten sonra baliklari ne zaman almak gerekir akvaryuma

20. Protect

Protect Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim kargo şimdi geldi saolun yolladığınız için
    yavaş yavaş başlayabilirim artık :) olduğu gibi koyabilirim akvaryuma değil mi yoksa bi su tutayım mı ?

21. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Hayırlı Olsun İlhan Bey.

22. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Olduğu gibi koyun hiç su filan tutmayın. Hayırlı olsun :)

23. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Bitkili Akvaryum Taban Kurulumu | Akvaryumda.com Akvaryumda Buluşalım! makaleyi okuduktan sonra dere kumuna ve kile ihtiyacım olduğunu anladım.Komşum kömür sobası ile ısınıyor.Ondan kömür alıp çekiçle ezip toz haline getirecem.Dere kumunu buluruz.Ama kaç kilo dere kumu koyacam? 100*35*45 bombeli akvaryum için ne kadar dere kumu lazım aceba?Yeni kurduğum akvaryumu bozacağız mecburen ama kile ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.Adresi ve telefonumu yolluyorum size Hakan bey.Şimdiden teşekkür ederim.

24. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Uğur Bey dere kumunu kilo hesabı düşünmeyin, tabanınızda yapacağınız kum kalınlığına istinaden litre olarak düşünün.

35x40=1700 /1000= 1,4 litre /cm yani 1cm yükseklik için 1,7 litre kuma ihtiyacınız var. Siz 6 cm civarı yapacağınız için 1,4*6= 8,4 litre yani 10 litre civarı kum lazım size.

Kil bugün ayarlamaya çalıaşcağım nasipse. Size bilgi vereceğim.

25. faruk

faruk Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bulabilirsiniz bazalt kumda güzel siyah bir kum hagene benziyor ama tam siyah değil biraz daha ucuz

26. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Bulabilirsem Bazalt kumu torf, kil, kömür karışımının üzerine mi sereceğim?Bazalt kum dere kumundan daha mı iyi verim veriyor aceba?

27. faruk

faruk Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Dere kumunu bilmiyorum ama bazalt kum altında bizi yok verimi güzel ama taban bitkisinde biraz kararma oluyor muhtemelen yosun nedeniyle

28. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

Uğur Bey merhaba, kilinizin MNG kargo takip numarası aşağıdadır. Kargo ücreti 8,11 TL tutmuş bilginiz olsun.

DY 217636

29. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Hakan bey teşekkür ederim..

Dün elime geçti kil tesekkür ederim hakan bey zemin kumunu ve akvaryumu tekrar kuracagım ama gözüm yemiyor açıkcası böyle az biraz idare edyimde evdekiler seyrine doysun değişiklik yapacaz beraber inşallah yavaş yavaş :)

30. muratkuruoglu

muratkuruoglu Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan Bey iyi günler taban oluşturmak için gerekli olan kili bulamadım bana yardımcı olmanız mümkün mü acaba ?

Sayfayı Paylaş