Taban katmanları doğru mu?

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve kakoo tarafından 30/08/14 başlatılmıştır.

1. kakoo

kakoo Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Merhaba arkadaşlar,

yarın alacağım yeni tankımda bitkili canlı doğuran bakmayı istiyorum. Tankım 175*45*45 olacak

tabanda fondovivo+file+torf+file+aquabasis plus+file+siyah kum kullansam nasıl olur?

düşüncelerinizi eksikler fazlalar gerekliler ve gereksizleri öğrenebilir miyim?

2. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Tolga bey merhaba forumumuza hoş geldiniz.Bizde besin açısından zengin katmanlı tabanlar kuruyoruz ama sineklik kullanmıyoruz ve katman katman değilde karışık olarak kullanıyoruz.bitki kökleri tabandaki besine daha rahat ulaşıp daha kolay besin alsın diye düşünüyorum.biraz da doğayı taklit çabası bizdeki.En üst kısımda 5 -6 cm lik dere kumu veya siyah hagenimsi kumları kullanıyoruz.5-6 cm olma sebebi ise kumun altındaki kısım bitki eklerken suile temas edip suyu bulandırmasın diye.Benim görüşüm bu yönde.Şimdiden hayırlı bir kurulum diliyorum.
    Saygılar

3. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Tolga bey forumumuza hoş geldiniz.

http://http://www.akvaryumda.com/bitkili-akvaryum-taban-kurulumu/ Hakan beyin makalesini iyi okuyun ona göre kurulum yaparsanız memnun kalırsınız Hakan bey 3 senedir aynı tabanı kullanıyormuş.

Onur bey ve Ergün beyde hemen hemen aynı tabanı kullanıyorlar dere kumu hariç onların akvaryumşarını ve bitkilerini inceleyip fikir edinebilirsiniz.

Şayet aynı tabanı kullanacaksanız kil bulamazsanız Hakan bey kil konusunda yardımcı oluyor banada sağolsun kendisi yolladı.Saygılar...

4. kakoo

kakoo Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    tekrar merhaba arkadaşlar,

ilk mesajımda yazdığım dizilimi fondovivo+hindistan cevizi torfu + file + siyah kum olarak yaparsam sizce nasıl olur?

düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyorum.

5. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Tolga bey bu malzemelerin hepsini bir arada hiç kullanmadim. Ama besin içerikli taban her zaman iyidir.
    Bence siz kurun deneyin. Akvaryumunuzu da tanıtın kurmak isteyen arkadaşlarada örnek olur.

6. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tolga bey merhaba aramıza hoşgeldiniz. Akvaryum ebatlarınızı hayal edince bayağı görsel bir tank olacağını düşünüyorum. İçine bitki nasıl yeter orası ayrı bir durum tabi ama bol kayalı köklü bir peyzaj oluşturabilirsiniz ciddi anlamda görsel olacak eminim.
    Tankınızın taban kurulumu için bahsettiğiniz malzemeleri ben de hiç kullanmadım. Eğer malzemeleri almadıysanız hem maliyeti hem de bizim deneyip memnun kalmamızdan dolayı portaldaki makalemden faydalanabilirsiniz. Mümkün mertebe doğayı taklit etmek fayda sağlar size o yüzden çok fazla masraf etmeyin derim.

7. kakoo

kakoo Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Merhaba arkadaşlar,

hagen siyah kum 30 kg başlığında satış yapan bir site var.

bu siteyle hiç alışveriş yapan oldu mu?

site adı yazmak doğru mu bilmiyorum ama CanliPetShop Akvaryum diye bir yer.

Lütfen konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?
    eğer sıkıntılı bir yer değilse p.tesi yada salı günü alışveriş yapacağım.

teşekkürler...

8. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Tolga bey bende zamanında toprağa böyle katman katman kafa yormuştum, en son sadece hagen kum ve aralara misket gübre kullandım valla tankımdan son derece memnunum bence bazı şeyleri gözümüzde büyütüyoruz..

9. nathanmuir

nathanmuir Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Murat bey çok doğru söylüyor özellikle tecrübesiz birisi için bu çok daha sağlıklı bir yöntem. Tam olarak aynı sıkıntıyı yaşamıştım ben de Murat bey gibi siyah kum ve misket gübre kullanmıştım sadece ben taban yüksekliğini fazla tutmak için altına lav kırığı sermiştim. Murat beyin tavsiyelerine uyun ilk deneyimi olmasına rağmen forumdaki yüz akı tanklardan biridir tankı.

10. nathanmuir

nathanmuir Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Bu arada canlıpetshop, canpet gibi sitelerden mümkün mertebe uzak durun.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Kamer bey bizim sağlam olarak kurduğumuz tabanda biz hiç sorun yaşamadık, faydasını oldukça gördük. Karar tatbiki kurulumu yapanındır ...

12. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Tolga bey aramıza hoş geldiniz tankınızın boyutları çok güzel. Ben kullanmadım ama kullananlar fondovivo ve aqua basis'in çok yararlı olduğunu söylüyorlar. Hindistan cevizi torfu düşük ph seviyesinde olduğu için köklere zarar vermemesi adına tabanda fazla miktarda kullanımı önerilmiyor. Yaklaşık 1 kg ağırlığında hindistan cevizi torfunu tabana yaymanız yeterli olur diye düşünüyorum.

Bitkilerin tüm bu besinlere eşit şekilde ulaşabilmesi için besin içerikli katmanları karıştırıp homojen bir karışım elde etmeye çalışmalısınız. Yoksa bitkinin kökü o kadar fileden aşağı inip en dipteki katmana ulaşması ayları yılları bulabilir. Tüm besin içeriğini karıştırıp üstüne de bir tane sineklik teli çekebilirsiniz.

Ya da daha ucuz olsun derseniz Hakan beyin kullanmış olduğu gibi kimyasal içermeyen doğal bitki torflarından alıp tabana serebilirsiniz. Şart olmamak kaydıyla opsiyonel olarak kömür tozu ve kil de ekleyebilirsiniz. Üstüne de bir tane sineklik teli çektiğinizde pahalı ürünlerden bir farkı kalmıyor.

Uğur bey ben besin içerikli tabanı ilk kurulumumda sınırlı bir alanda kullanmış ve memnun kalmıştım. Ancak şu anda gübreleme konusunda sıkıntım olmadığından ve temalı kurulum yaptığım için besin içeriği kullanamadım. Tabanın önü ile arkası arasında yaklaşık 20 cm civarında yükselti farkı bulunuyor. Bu nedenle tabanda besin içeriği kullanımı yapamadım.

13. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Kamer bey nacizane düşünceleriniz için teşekkürederim, arkadaşlar benim görüşümü direktif olarak algılamaz umarım, sadece çok genç veya ekonomik olarak çok kısıtlı genç arkadaşlar için extra olan her detay hem maddi hem tedarik açısından sıkıntı olabilir, bu nedenle sınırlı malzemeylede başarılı olabiliecekleri konusunda cesaret vermeye çalışıyorum tek amacım bu.

Bende ikinci bir tankı kurarsam foruma özgü toprak karışımını uygulayacağım herşeyi denemek lazım, hepsi ayrı birer tecrübedir.

14. nathanmuir

nathanmuir Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Hakan Bey sizin önerdiğiniz tabanla ilgili benim hem kendim için hem de diğer acemi arkadaşlar için tek tereddütüm kendi acemiliğimiz. .) Katmanlarla ilgili bir sorun değil yani. Acaba kurcalarken tankı batırır mıyız, endişesi.

15. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yeni kuran arkadaşların gerek ilk kurulum olsun gerek dekor karmaşası ve sonradan müdahale olsun tankı batırma olasılığınız var :)) Fakat birkaç ufak tiyo ile böyle bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum siz önce imkanlarınız doğrultusunda nasıl bir toprak oluşturabiliyorsunuz ona karar verin, başarılı bir tank için toprak önemli fakat tek başına değil.

16. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Arkadaşlar forumumuzda birlikte hobimiz adına faydalı birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Herkes dilediği şekilde kurulum yapabilir, benim yaptıklarım kanun ve kural değildir.

Tek bilinmesi gereken kendimin denemediği ve bilgisi tecrübesi olmayan hiç bir konuyu siz arkadaşlarıma tavsiye etmiyorum, asla da etmem.

Öneri adı üstünde, uygulama aşamasında sizlerin içine sinmesi ve gönlünüzün rahat etmesi önemlidir.

Hayırlı forumlar.

17. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Coco peat ya da Hindistan cevizi torfu hindistan cevizi kabuğunun öğütülmesiyle elde ediliyor.

Bitki akvaryumunun en alt kısmına serilmelidir. Suyu alınca şişecektir bu nedenle genişleme faktörü göz önünde bulundurulmalıdır. 100 lt akvaryuma 100 gr torf (sera, jbl) ve 200 gr Cocopeat miktar olarak tavsiye edilmektedir.
    Kullanılan torfun üzeri mutlaka 6-8 cm’lik bir inert kum ile kaplanmalı, akvaryum suyuna salınım yapması engellenmelidir!

Torf kullanımında en önemli nokta aşırıya kaçmamaktır! Aksi durumda bitkilerin köklerinde aşırı asitik bir ortam oluşacak, köklerinden başlayarak bitkiler çürüyeceklerdir.(alıntıdır)

18. kakoo

kakoo Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Merhaba,

Bende yakında 175*45*45 bir bitkili canlı doğuran tankı kuracağım. Işıklandırma için şerit led kullansam nasıl olur? Planım 1,5cm arayla 175cm uzunluğunda 17 adet şerit led kullanmak. Ledlerin renk sıralamasını da M-Y-B-G-G-B-B-G-B-G-B-B-G-G-B-Y-M olarak düşündüm.
    M:mavi, Y:yeşil, B:beyaz, G:günışığı

Sizce böyle bir ışıklandırma:

VALLİSNERİA SPİRALİS-(TİGER SAZ ) = 10 AD SAGİTTARİA SUBULATA = 5 AD ROTALA RED-GREEN= 10 AD NAJAS GUADELUPENSİS= 25 AD ÇAM= 10 AD DEMERSUM = 5 AD LUDWİGİA OVALİS ( oval gül ) = 2 AD LUDWİGİA REPENS (pembe gül )= 2 AD CYRİPTO BROWN = 1 AD HYGROPHİLA SİAMENSİS = 3 AD CORMYBOSA ANGUSTİFOLİA = 1 AD BACOPA MONNİERİ = 5 AD SESİFLORA = 5 AD ELODEA DENSA = 6 AD FİDELİK BOY -- SAZ -SUBULATA ( 5-10 CM ) 5 AD HEMİANTHUS MİCRA 10 AD NAJAS GUADELUPENSİS 10 AD. HYGROPHİLA SİAMENSİS 1 AD MACAR MOSS 1 BUKET ÇAM 3 AD

bu yukarıda dikmeyi düşündüğüm başlangıç bitkileri için yeterli olur mu?

NOT: bu ışıklandırma uygun olursa yukarıda yazdığım bitkilerin 2 katını alabilirim. Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

19. kakoo

kakoo Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Bu arada söylemeyi unuttum. Taban için fondovivo+aquabasis plus+file+siyah kum olarak karar verdim herhalde 3-4 güne kadar kumlarım gelmiş olur. Heyecanla bekliyorum.

20. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Hayırlı olsun kumlarınız Tolga bey.

21. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Tolga bey taban için seçtiğiniz kumlar gayet kaliteli inşallah faydasını da görürsünüz. Led denemesi yapmadığımdan bilemiyorum inşallah olumlu sonuç alırsınız.

22. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Tolga bey formda ik siz olacaksınız herhalde led ışık kullanan hayırlısı ile iyi olur inşallah.

Resimlerinide paylaşırsanız led kullanmak isteyen arkadaşlara da faydalı olur inşallah.

23. kakoo

kakoo Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Merhaba arkadaşlar,

Tankım ve kumlarım geldi. Ama kuruluma başlamak için birde 40*40*2mm kutu profil kullanarak 240*50*70 bir destek sehpası yapmak istiyorum. boyunu ve enini özellikle biraz fazla tuttum ki olurda ilerde tankımı büyütmek istersem tekrar yapmak zorunda kalmayayım :)

Tankın kurulumuna başlarken bende fotoları paylaşmak istiyorum. Galiba biraz uzun bir sürece yaymam gerekecek.

24. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Tolga bey o boyuttaki bir akvaryumun kurulum süreci de hali ile epey zaman alır. Fotoğraflarınızı merakla bekliyorum.

25. kakoo

kakoo Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    KL-FL-RAW750A-WH-WP . Beyaz . 30 led / 300 lm 7.2 W
    KL-FL-RAW750A-WW-WP Sıcak Beyaz 30 led / 300 lm 7.2 W
    KL-FL-RAW773A-WH-WP . Beyaz . 60 led / 600 lm 14.4 W
    KL-FL-RAW773A-WW-WP Sıcak Beyaz 60 led / 600 lm 14.4 W

Arkadaşlar araştırma yaparken böyle ledler buldum. Ancak henüz nerede satıldıkları ve fiyatları hakkında bir bilgim yok. Bilgisi olan arkadaşlarımız varsa yardımcı olabilirler mi?

17 sıra 1,75cm olarak dizersek yukardaki değerlere göre metre/güç 7,2 hesabıyla 214,2 W güç :cool: yada 14,4 hesabıyla 428,4 W güç :eek: elde eder miyiz :confused::confused::confused:

Sayfayı Paylaş