Tabanı Oluşturuyoruz kısmetse.

Konusu 'Akvaryumda Kullanılabilecek Dekorlar ve Tasarımlar' forumundadır ve muratkuruoglu tarafından 05/06/14 başlatılmıştır.

1. muratkuruoglu

muratkuruoglu Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sayenizde yardımlarınızla tüm ekipmanları tamamladım ve son kısımlara yaklaştık. Kafamda bir taban planı var sizinde yorumlarınızla en iyi şekli bunu yapmak niyetindeyim. Alttaki resimde de çizmeye çalıştığım gibi bir şeyler düşünüyorum açıklamalara yorum yazarsanız sevinirim.
    Eki Görüntüle 1468

resimdeki taşlarla çevrili olan tabanı 5cm civarı bölüme "Lilaeopsis Brasiliensis" ekmeyi düşündük.

resmin sağ üst köşesindeki taralı alan eğimli olacak. arkadan taşlara doğru eğimli bir geliş olacak ve o bölüme "Marsilea Hirsuta" ekmeyi düşündüm.

resmin sol alt köşesindeki taralı alana ise taşlara dayanan küçük dal-kök parçası koymayı düşünüyorum.

Dalları ve taşları moss bitkisi ile sarmayı planlıyorum.

Taşların arka kısmı ise 8-10 cm yüksekliğinde olacak.

Bu plana göre gidersem sizce güzel bir durum oluşur mu,
    8-10 cm kalınlığındaki tabanı ve eğimli bölümü oluştururken kil gübre kömür tozu karışımı olan bölümü kalınlaştırmam gerekir mi,
    taş ve dalları nasıl sarabilirim (mossları tam nerelerine ekmem gerekli),
    X-Q-Z-W-Y alanlarına sizce hangi bitkileri ekeyim ?

Ekli Dosyalar:

2. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Murat bey iyi dusunuyorsunuz güzel olur ama henüz bence yapmayın çünkü daha acemisiniz bitki ekip dikerken yaptığınız eğimli yerler bozulabilir ve yaptığınız tüm peyzaj bozulabilir. Bence bu peyzaji düz bi zeminde yapı.Egim olmasın ama gene kaya ve dallarla destekleyerek güzel bir peyzaj cikarabilirsin.

3. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Murat bey önde lileaopsisler için ayrılan kısımda simetriden kaçınarak biraz girintili çıkıntılı alan oluşturmaktan korkmayın daha doğal gözükür. Hatta bir tarafı komple cama kadar da dayayabilirsiniz.

Arka kısımdaki boylu bitkileri de ön arka şeklinde değil de hepsini arka cama yakın kısımda yan yana buketler halinde dikerseniz daha güzel gözükür. Böylece marsilea hirsuta için yeterli alanı da sağlamış olursunuz.

Mossları kayalara ve kütüklere sarmak için misina kullanılıyor. Eğer peyzajda kullandığınız kayalara sonradan moss saramayacak durumda olursanız moss tellerine ya da ince bir materyalin üzerine sararak kayaların üstünde duruyormuş gibi gösterebilirsiniz.

4. muratkuruoglu

muratkuruoglu Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bora Bey haklısınız aslında eğim verecek kadar usta değilim ama hafif bir yükseklik olsun istedim hiç yoktan onu deneyeyim diyorum. merak ettiğim bu yüksekliği verirken alttaki karışımın da yüksekliğini arttırmak gerekiyor mu killi gübreli kısmın kalınlığından söz ediyorum.

5. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Taban karisiminida yukseltmenize bence gerek yok sadece kum ile yukseltseniz yeterli olur.

Sayfayı Paylaş