tüm karides türleri

Konusu 'Karidesler' forumundadır ve SinanKa tarafından 06/05/17 başlatılmıştır.

1. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Bitkili akvaryumum da canlı değişikliğine gidebilirim , merak ettiğim husus , tüm karides türleri , birbiri ile aynı akvaryumda olur mu ? olur ise vatoz ve türleriyle yaşar mı ? , 220 lt bir akvaryum karides olarak hangi türler olabilir , karides yanın da olabilen balık türü nelerdir ? .Bir de gübreleme karideslere zarar verir mi , bitkili akvaryum gübreleme önemli biliyorsunuz , co2 bir zararı var mı ? .

2. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Sinan Bey merhaba. Tüm karides türleri aynı akvaryumda yaşayabilir ancak, bu birazda kutup şartlarına uyum sağlamış bir eskimo ile Afrikanın sıcağına, Arabistan çöllerinin aşırı sıcaklık değişimlerine uyum sağlamış insanlarını zıt iklim şartlarında yaşamaya zorlamakla eşdeğer olur. Neocaridina türleriyle Caridina türlerine mensup karideslerin yaşam, üreme ve yavru büyütmeleri farklı gereksinimlere bağlıdır. En doğrusu ise aynı türlerin kırılmalarını yozlaşmalarını önlemek adına ayrı akvaryumlarda beslenmeleridir. ( Örnek= Kiraz, mavi inci, mavi melek, sarı ateş, sarı ateş neon, çikolata, kırmızı, turuncu,siyah vb karidesler birbirleriyle çiftleşir ve melez yavrular doğabilir.)
    Neocarina ile Caridina türleri birbirleri ile eşleşemez ancak baskın olan tür diğerlerinin yaşamasına, üreyip çoğalmasına izin vermez.

220 litrelik iyi bitkilendirilmiş, saklanma alanları yaratılmış bir akvaryumda lepistes, endler, cacadu ve benzeri balıklar ile birlikte bakılabilir ancak, yavruların büyük çoğunluğu canlı yem niyetine yenecektir.

Aşırı gübreleme ve CO2 karidesler için zararlıdır.

Bitkici, hedayse ve SinanKa bunu beğendi.

3. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Hem bitki hem karides aynı anda götürmek biraz zor sanırım , çünkü gübre ve co2 bitkinin temel ayrılmazı gibi bir şey , her ikisini aynı anda yapmak zor anlaşılan , yada bakımı kolay gübre gerektirmeyen bitkiler ile tercih edilebilir , ben bu konuda bir düşüneyim tür değişimine gitmeyebilir.

H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

4. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Sinan Bey ben karides akvaryumlarımda kesinlikle gübre, CO2 kullanmıyorum ve kesinlikle her tür için ayrı akvaryum kuruyorum... Karma tanklarda bakımı kolay aşırı gübre gerektirmeyen bitkiler ile olabilir.

SinanKa bunu beğendi.

5. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Açıkçası ben karma karideslerle , renk cümbüşü falan düşünmüştüm , karides akvaryumuna en uygun kolay moos türleri , elodea , cobomba , java fern , anubias , olabilir düşüncesindeyim , amano karidesi düşündüm ama onun üretimi zor sanırım , vatoz ve çöpçü türleri ile geçinemiyorlar sanırım.

H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

6. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Üretim kaygınız yok ise istediğiniz renk cümbüşünü yaratabilirsiniz. Karides akvaryumuna en uygun kolay bitkiler olarak moos türleri, elodea, cobomba, java fern, anubias , olabilir düşüncesinde son derece haklısınız.
    Amano karidesi üretimi gerçekten zordur. Yavru larvaları büyütebilmek için tuzlu ortam gerekir.
    Vatoz ve çöpçü türleri yavru karidesler için tehdit unsurlarıdır.

SinanKa bunu beğendi.

7. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Ben bu konu hakkında bir düşünürüm , amano karides seçimi , çok iyi yosun tüketici olamaları idi , tüm karidesler yosun tüketir mi bilemem , karidesler kendi kendilerine üredikleri için , onu kontrol altında tutamam , vatoz türleri yosun temizliği açısından iyidir , flowerhorn tankım boşalırsa ileri zamanda düşünebilir.Bu esnada bilgi sahibi olmuş olurum . Teşekkürler.

H. KAYA. GEMLİK. ve hedayse bunu beğendi.

8. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sağlam tabanlı ve kolay tür bitkiler ile tek tür karides bakılabilir. Mesela Hemianthus micra bitkisi, Rotala gibi sık yapısı olan bitkiler ve mosslar işimizi kolaylaştırır.

H. KAYA. GEMLİK. ve SinanKa bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş