Su Kaçırmayan Dış Filtre Önerisi - Yardım

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve renoibo35 tarafından 04/12/14 başlatılmıştır.

1. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Selam mutlaka sizlerinde yaşamış olduğu sıkıntılı bir durumdayım Dış filtre ne olmalı konusuna geldik çattık,malum herkes debisi vs si diye birçok yazıyı benimde olduğum kadarı ile okumuşunuz yorumları takip etmişinizdir lakin benim sorunum evde kimsenin olmaması ve heryer laminat kaplı olması zaten evden izin alana değin hepimiz dertliyizdir kullanılan hemen hemen tüm filtrelerde yaşanmış sorunları okuduğumu farzederek sizlerden olabilecek en az sorunlu filtreyi bulma çabasındayım malum kuracağım akvaryum 170lt evi su basar elektronik eşyalar elektirikle ilgili ve çıkabilcek hasar korkutmuyor değil, 1. su kaçırmayabilecek sağlam ürün 2.bitkilide sirkilasyonun az olması gerekli diye düşünüyorum zaten haftalık dip çekimi ile belli temizlik yapılıyor düşüncesindeyim.
    Tetra düşünüyordum aşırı kaçıranları okuyunca kal geldi:)
    sonuç olarak bilgilerimizin dahilinde sağlam olan bir dış filtre ihtiyacım var yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

ısıtıcı olarak bu ürünü beğenmiş bulunuyorum ayrıca bu konu hakkındada forumda kirlilik yaratmayayım tavsiyeni olabilirmi düşünceleriniz ne olabilir.Tetra Heater 200W ProLine Elektronik Akvaryum Isıtıcı

Ekli Dosyalar:

2. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Şöyle söyleyim;

2008-2013 arası 130 lt akvaryumu, 2013 den bu güne de 500 lt akvaryumu fluval 305'e teslim ediyorum. Aynen benim ev de laminant kaplama. Bir sefer kaçak sorunu yaşadım onda da akşam filtre temizliği yaptım ve takıp yattım sabah 2-3 sürahi su kaçırmıştı. Contası eskidiğinden düzgün oturmamıştı. Benden de kaynaklıydı yani. Temizlik sonrasında kapak v.s. oturana kadar 1 bardak kadar sızıntı olabiliyor. Bunu da filtreyi plastik bir kap içerisine koyup çalıştırıyorum. Ne olur ne olmaz diye. Parçası pahalıdır, kendisi pahalıdır parça değiştirip masraf yaptığım sıralarda forumlarda demediğimi bırakmam ama severim kendisini :) Sunsun filtreye bakıyorum bu ara kendisi 100 lira musluk takımı 30 lira. Benim fluvalın kendisi 400 lira musluk takımı 40 lira. Pahalı değilmiş yani :) Fluvalin hem biyolojik, hem mekanik temizlikte üstüne yok.

Bahsettiğin ısıtıcıyı bilmiyorum ama biraz kaba gibi geldi. Muhakkak bu da öyledir ama Eheim Jager, takıyorsun ve unutuyorsun. Hem ince olduğu için gizlemesi de zor olmuyor.

Düzeltme: 305'i revize ettiler, 306 modelini yaptılar. Pervane kapak malzemesini artık kırmızı plastikten döküyorlar, su içinde gevremiyor. 305'de mika idi ve suda gevreyip 1-2 yılda tırnakları kırılıyordu. Sizin hacim için 206 da uygun olur.

3. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    45cm akvaryumumda kullanmakta olduğum filtrenin yapısı çok sağlam bu güne değin hem ses hem su kaçağı olmadı yapısı çok sağlam Haqos Expro-500 Askı Dış Filtre 510Lt/Saat bu tip alıp bitkilideki iç yapısına ehaim malzemesi koymak olasımı diye düşünmüyor değilim şelale gibi kullanılıyor çok memnunum büyükte iş görürmü acaba aklıma geliyor.açıkçası daha akvaryumu kurmadan birçok filtreyi eledim gibi inş bir sorunsuz bulalım:)

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İbrahim Bey yapmayın Allah Aşkına, Eheim malzemesi demişsiniz nedir bunun farkı ben asla bu şekilde bir takıntıya girmemenizi rica ediyorum.

Yıllardır filtremin içine yorgan yastık yapan bir dükkandan aldığım yorgan tipi seccade elyafı ve minderde kullandıkları ince gözenekli süngerden kullanıyorum. İnanın üstüne de biyolojik filtrasyonda malzeme tanımıyorum. Seramik boncuk yerine yaklaşık çaptaki hortumlardan doğrayıp kullandığım dönemlerde oldu ki takviye olsun kaba pisliği tutsun diye misinadan yapılıp örgü şekilde banyo lifi diye satılan malzemeyi bile kullanmıştım.

170 litre net hacim için Tetra Tec Ex700, Astro 2208 gibi saatte 700-800 litre civarı debisi olan ürünler yeterli gelir diye düşünüyorum bahsettiğiniz haqos yetmeyebilir lakin hortum sorunu olmadığı için yetebilir de.

Fatih Bey geçtiğimiz günlerde ex1200 filtrem sık sık hava yapıyordu bellki contasında sorun olmuştu. Temizlik için babacanı aldım kenara hatta sunsun hw-603b yi taktım yerine gücü yetmedi 150 litreye. Neyse bir kaç gün sonra temizledim kafa contasının altına teflon bant geçtim 4 tur sonra da contayı güzelce sündürerek kontrol ettim çatlak vs. yoktu ama belli ki oringte olsa uzun sürede sorun yapmış. Sonra kovaya zorla kafa kısmını taktım. Şimdi şükür tık yok saat gibi devam ediyorum.

Özetle filtre temizliğinde contaların aşınma durumuna bakmamız gerekiyor.

Son düzenleme: 28/11/19

5. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Selam Hakan bey benim demek istediğim olası kullanışlı ne yapılabilir illaki büyük akvaryumu olan ve tecrübeli sizlersiniz malum türkiyede yaşıyoruz bilip bilmeden birçok kişi birşeyler söylemekte supsartmıdır nedir içine malzeme diye adlandırılan malzemeler koyup kullanılabilirmi açısından hiç kullanmadığım birşey :) takıntım asla olmaz inanın sadece bitkilide su üzeri hareket az gerekiyor anladığım kadarı ile büyük bir pompa ve ismini ne işe yaradığını anlamadığım birçok şeyi doldurup kullanmayalım manasında olasımı derken sizin dediğinizi kastetmiştim gereksiz ekipmanla yola çıkmaktansa sizler gibi bütün tecrübe yaşamış arkadaşların fikiri ile yola çıkmak en dorusu uzun oldu kusura bakmayın.

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Estağfurullah kusura bakmam, beraberce paylaşımda bulunuyoruz.

Zamanında ilk dış filtrem olan eheim 2213 te bahsettiğim şekilde gayet başarılı olarak uzun süre kullanmıştım. Paramızı kolay kazanmıyoruz, boşa verecek paramız yok. Ticari oyunlar bence bunlar, deneyip tavsiyelerimizle de bunların önüne geçmiş olacağız inşallah. Bu gün en kolay şekilde bir nalburdan sıva süngeri diye 1-2 liraya 2-3 tane alıp küp şekilde doğrayıp kullanılabilir bu süngerler. Dediğim misina malzeme ise 3 - 3,5 lira civarında toplasanız 5 liraya size ideal güzel bir biyolojik malzeme düzeni olur hem de abartısız 2 yıl götürür sizi. Düşününce en iyi filtrasyon için pipo filtre önerilir süngeri bahsettiğim sünger ile aynı yapıda :).

7. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Az bir süreç içerisinde ufak olmakla beraber kullandığım akvaryumla ilgili şu ana kadar sorun pek yaşamadım fakat büyütme planımı belli seviyeye getirdim bitkilide su akıntısı olmaması az üst tabaka olmuşmaması için hareketin yeterliliğini tespit ettim genel olarakta haftalık dip çekimi yapmaktayız baktığımız türler içinde suyu kirletebilecek canlı az tetra karides gibi ,bitkilerde fotosentezle sudaki o2 oranını dengelediğini akvaryumun içerisindede genel itibari ile pek pislik tortu oluşmadığını görebildim o yüzden isterse yüksek rakamlı olsun düşün rakamlı ama su kaçırmayacak belli ürün varmı Ehaim veya farklı firmaların ürünlerindede sorunlar okuduğum için üzülmemek amacımdır Filtre içindeki içerikle ilgili pek bilgim yok o seviyeye gelmedim tecrübem yok sizlerin evinde ev ahali en kötü fişi çeker altına kova koyar ben sabah 7 akşam 7evde değilim sıkıntı ilk bu:) sanırım ilk haqos u ekleyip denemekte fayda görüyorsunuz teşekkürler.saygılar..

8. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    pipo filtrelerin genel itibari ile hava pompası vızıldaması olduğunu okudum onlarıda gidip yerinde test edebilirsem düşünmedim değil haklısınız işte sizin bahsettiğinizi dile getirmek istedim bir sürü bio ball diye satılan ürün gördüm plastiği şekillendirmeleri ile yok o bu derken farketmeden bir sürü para verilebilecek insan görüyorum inş orta yolu buluruz:)

9. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bu hobide Allah'ın potasyumunu sırf seachem veya sera yaptı diye DIY gübreden daha iyi olduğunu savunanlar var. Paran ve enayiliğin ile doğru orantılı olarak harcayacağın para değişiyor.

Mesela;
    A şahsında
    Para çok ama enayilik var diyelim. Gidip Bilmem ney elektroik destekli ful otomatik, değişim zamanını gösteren, ısıtıcılı dış filtre alıyor. 1500 liraya mobilyalı akvaryum alıyor. JBL test lab alıyor içinde envai çeşit testler şunlar bunlar. Seachemden şurdan burdan gübre kitleri, maşalar, cımbızlar falanlar filanlar. Tabana Monado, fondovivo, substrat ne bulduysa dolduruyor. Bitkiler desen ooooh, 300 lira bitki alıyor ki yarısını alsa zaten 1 ay sonra öbür yarısı üreyecek. Bu hobide kum düzlemeye üçgen spatula alet var. Kum düzelteceğimde o aleti bulacam, onunla düzeltecem :)

B Şahsında da para çok ama enayilik yok diyelim.Cam kestiriyor akvaryum yapıyor. Demircide profil yaptırıyor, üstüne mobilyayı yaptımı aslan gibi akvaryum. Gidiyor güzelcene uygun fiyatlı, iş yapan bir filtre alıyor. içine normal malzemeler koyuyor. Test kiti ıvır zıvıra gerek duymuyor. Bitkileri birkaç kök alıp kendisi çoğaltıyor, tabanda 6-7 kat yapacam diye çabalamıyor saksı torfunu koyuyor oluyor.

Bu hobide malzeme ile değişecek şeyler elbette var. Kaliteli malzeme ayrı, enayice para harcama ayrı. Mesela 20 liraya satılan ısıtıcı yerine eheim jager alınır. Ama şimdi elyaf diye yorgan elyafını paketleyip üstüne jbl yazınca ne oluyor? Enayice para vermenin gereği nedir?
    Biyolojik sünger. Bildiğimiz sünger işte, daha çok yüzeye sahip olsun diye kullanılıyor amaç o. Yoksa bakterinin umurunda değil mavi olmuş, siyah olmuş, sarı olmuş.

Dedim ya, kum düzeltmeye 50cm saplı spatula satılıyor. Evde düz birşey hiç yok, spatula alacağım :) Yediğin kadar yediriyorlar, başka birşey değil.

10. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Fatih bey olayı çok iyi anlatmışsınız. Çok doğru tespitlerde bulunmussunuz.Cok ucuzada çok güzel şeyler oluyor. Enayice fazla para vermeye gerek yok.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Özetle ihtiyacı görecek aynı malzemeyi şekli şemali değişik diye fazla para vermeye gerek yok :)

Ben yıllardır bir cımbız kullanıyorum; konfeksiyon overlok, singer gibi dikiş makinalarına ip geçirmeye yarayan cımbız oldu benim bitki dikme cımbızım :) Olay budur, daha çok şey var aslında bir başlık altında toplasak çok iyi olacak müsait bir vakitte. Sırayla yazsak akvaryumda kullanılabilen kolay bulunabilen ve hesaplı mazlemeler diye ;)

12. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Bora kardeşim Fatih kardeşim ve diğer arkadaşlar sizlerle burada olmak işte bu yüzden güzel bilgiyi ve tecrübeyi böyle paylaşarak hepimiz faydalandığımız için sizlere ayrıca teşekkür ediyorum demek istediğimi süper bir şekilde toparlar fikirler geliyor illaki kaliteli ürün var ki onlarda bile soru yaşanıyor işimle alakalı tecrübemle sabittir olası durumları bertaraf edeceğiz hani tecrübe yediğimiz kazıkların sonucudur demiş olanınız, duyanınız olmuştur bunu yaşamamak en azından bir filtreye 1000tl harcayıp anlamsızlık yaşamamak gerekli içeriklerini de okuyorum şaşırıyorum elinize sağlık açıklayıcı bilgileriniz için saygılar ..:)

13. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Aynen Hakan kardeşim böyle uyguna ve hobi anlayışına göre bir başlık yada forumumuzda bölüm olsa kim ne kullanıyor ise fikiran iyi yada kötü süper olur hani ilk sp japandaki tutunma sorunumu kulak temizleme plastiğindeki gibi süper olur:)..

14. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ben de Hakan bey gibi tetra ex 1200 kullanıyorum ve temizleme mantığından dolayı önermiyorum. İlk yıllarda sorun olmuyor ama sonrasında sürekli hava yapıyor, pompası içine kaçıp takılıyor, biyolojik olarak amonyağı iyi dönüştüremiyor ve malum contalar eskiyince temizlik sonrası su kaçırıyor.

Hakan beyin önerisi ile müsait bir zamanda ben de ince gözenekli sünger ile dolduracağım içini bakalım o zaman da aynı şekilde amonyağı çeviremezse bu filtreden bir halt olmaz deyip kaldırıp atacağım. Yani sakın tetra ex 1200 ya da 700'e yaklaşmayın.

Eheim 2217 için iyi diyorlardı, Fatih bey de fluval 305'ten oldukça memnundu. JBL marka dış filtreleri kullanıp memnun olan bir arkadaşımda var. Bunun dışındaki markalar filtre konusunda o kadar iyi iş görmüyormuş gibi geliyor bana.

15. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Teşekkürler Ergün bey dedikleriniz gibi tetra ilkten güzel sonrası felaketler sinsilesi yaşayanların yalancılığını yapayım kullanmadım,esas noktamız su kaçırmayan sistem fakat anladığım kadarı ile sorun olmayanı zor yada oring gibi basit bir contadan kaynaklı yaşananalar ,diğer bir husus ise bitkilideki çevrimin büyük olması & olmaması yönündeki görüşleriniz ne olması gerekli? Küçük akvaryumlar kolay minik filtre iş görüyor sadece üstteki yağ tabakası oluşmaması ve içerik olarak oluşan bakteri kültürünü tutması filtre konusunu rahatlatıyor,büyük akvaryumlarda dip çekimleri ile sistemin çer çöpünü belli miktar alarak filtrasyona yardım edildiğini anlıyorum bu sebepten makul olan içerdeki akıntı az miktarda oluşturup bakteri kültürümüzün devamlılığını sağlamak gibi geliyor.Umarım anladığım çok büyük olmayan boyuttaki filtre işimizi görebilir gibi geldi şuan için.saygılar..

16. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Su kaçırmayan sorunsuz bir filtre zor. Çünkü hepimiz dolap üstüne koyuyor ve filtreyi altına koyuyoruz. Bu da filtreye akvaryumunuzun en üst noktasından filtreye kadar olan bir su basıncı getiriyor. Bu da sızıntı demek. Aslında filtreyi alta değil de üste koysak hiçbir filtre sızdırmaz.

Üstteki yağ tabakası akvaryumun sağlıklı olduğunu gösterir diye biliyorum. Ayrıca bence yanlış bir düşünce bakteri kültürünün tankta da oluşturulmaya çalışılması. Dönüşümün, çürümenin akvaryumda yapılmaya çalışılması. Filtre içerisine koyduğumuz bioballar, süngerler v.s. bu bakterilere ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla çekilen pislikler de gayet güzel bir şekilde filtre içinde eritilebiliyor. Benim filtremde kaba pisliği süzen süngerde her zaman yeni çekilmiş yeşil, yarı çürümüş yapraklar v.s. buluyorum. Yani çekilen pislik çekildiği gibi kalmayıp bozuluyor, eritiliyor. Filtre içinde de bir dönüşüm söz konusu. Hal böyle iken, biyolojik denge olsun diye balık pisliklerini, çürük yaprakları seyretmek bana pek doğru gelmiyor. Hepsi filtreye çekilsin, orada çözünsün, erisin geri gelsin diye düşünüyorum.

17. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Birkaç ürüne göz atınca olabildiğince az sorun yaşanacak marka belirtmek zorunluluğu oldu k.bakmayın sırayla yazmak istedim kullanılacak akvaryum yaklaşık 170lt gibi alacak.fiyatı belli seviyede sorun olmayacak sağlamlık ilk olması bakımından önemlidir.fikirlerinizi almak istedim saygılar..
    1.Eheim 2213-05 full dolu 290tl
    2.Tetra ex700 - orta seviye 200tl
    3.fluval 206 - orta seviye 300tl
    4.sunsun 603b - 65 tl deneyebilinir mi?

18. Bitkili Akvaryumlar

Bitkili Akvaryumlar Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Ibrahim bey ben 2213kullaniyorum 2el almistim full dolu hala tik demedi hatta aldigim yer geri getirmek istersen alirim dedi .Kullaniyorum diye degil tavsiye ederim zaten anlatmaya gerek yok akvaryum aleminde dis filtrenin ferrarisi olarak bilinir.

19. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Ugur bey hobimizi yasadigimizi dusunerek (alemlerde yuksek harcayanlari gordugumden)evimizde korkulu ruya gormektense sonucta kudugumuz sistemler oyle ufak tefek degil kazara ki evimin salonunda oldugundan yaparken olabildigince duzgununu dusunmekteyim esasen eheim isiticim var kalitesi belli uyguna kacmadan direk almak mantikli geliyor sonucta en azindan belli ekipmanda diye dusunuyorum okudukca sınırı yok belki bu isin diger arkadaslarin dediklerinin tumune katiliyorum temel ekipmanda da dikkatli olmakta fayda var gibi örnek İlhan abimiz olabilir genel belli malzemedeki kullanimi dikkatimi cekti:)abimizin vardir bi bildiginden eheimi incelememin en ustune aldim o yonde sizde kullandiginiza gore + -tecrubenizi belirtmek istediginiz noktalari okumak isterim tesekkurler..

20. Bitkili Akvaryumlar

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Bence en arti yonu guc sarfiyati .periyodik bakimlarini yaptiktan sonra sifir ses .
    eksi yonu diyecem ama ben 2defa mil kirdim parcalari daha pahali hatta bir cok akvaryumcu eheimleri parcalayarak satiyor daha iyi kar ediyorlar.
    mili kendim diy olarak yaptim cokta memnunum.
    dediginize katiliyorum sifir kurulum yapiyorsun ve salonda herseyin iyisini almak mantikli biraz Paraya kiymak gerekiyor benim hobi odam var orada pek farketmiyor ama herkezin gozu onunde olacagi icin bende sizin gibi dusunurdum mantik yavas olsun ama guzel olsun.

21. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ekipmanda ucuza kacmak pek anlamli degil. Elbette abartmak da ayni sekilde. Tabii ki Eheim almak abarti degil. Yillarca kullaniyorsunuz ve verdiginiz parayi aylara bolunce mutlu olabilirsiniz. Ben fluvale 220 lira verdim. 2008 subatindan bu gune kullaniyorum ve 150 liraya satarim. 200 tl de yedek parca aldiysam 420 tl eder 150 satip geri aliyorum.sonuc olarak toplamda bu filtreyi kullanmak icin 270 lira harcamisim.6 yili gecmis 80 ay olmus. Ayda 3 lira filtre icin maliyetim olmus. Ne demisler? Ucuz alacak kadar zengin degilim.

O hacimde bir filtre minimum 150 tl ve omru de en fazla 3 yil sonrasi ise Çöp. 36 ay icin 150 tl ayda 5 liradan biraz aza gelir. Yaninda acaba bugun sizdirdi mi suphesi ve cektiginiz dert de yaniniza kar.

Eheim veya fluval en dogru secimdir bence.

22. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Evt nokta atisi budur bircok konuda fikir edinmek bu tarzda oluyor imkan elverdiginde malum taksit olayida gunumuzde kolaylik belli ekipmanlari alacak olan arkadaslar icinde ornek teskil edebilmemiz icin guzel fikirler olusuyor demekki ucuz alacak kadar zengin degilizinize katiliyorum urun olarak eheim netlesti is boslugunda gidip yakindanda gorebilirsem almak isterim tum arkadaslarin ilgisine tesekkur saygilar..:)

23. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Selam bugun motor ve isiticimi almis bulunuyorum 2urunde kalitesini epey belli etmekte ehaim full dolu olarak aldim yila vurunca arkadaslarin dedigi gibi olacak. akvaryem ceylan beyde gerekli ilgiyi gosterdi tesekkurler ilgilenen arkadaslara...saygilar

Ekli Dosyalar:

24. Bitkili Akvaryumlar

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    ibrahim bey hayırlı olsun güle güle kullanın.secımlerde tam yerınde olmus eheım enerjı tasarrufuyla daha baslamadan + yazıyor kullananlara ...yanlız bır uyarıda bulunayım pervane mılı cok nazık temızlıkten sonra cok dıkkatlı oturtun mili nasıl kırıldıgını anlamıyorsunuz bıle..

25. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Tesekkurler demek istediginizi dikkate alacagim kullandiginiz icin ne sıklıkta temizlik yapmak mantikli bu tip kullanmadigimdan bi gostergesi ay olarak periyodikmi yapmaliyiz ve yedek bir seramik mil alip tutayim:)

26. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Alirken fatih beyin teorisini dusundum kahve vs aliskanligimiz yok cok sukur yila aya bolunce uyguna gelecegini dusundurttugu icin mantiken belli ekipmanda kacmamak lazim gibi mesela tam set almasaydik daha uygun bile olabilirdi lakin cift musluk seti ic malzeme dusunurseniz yari yariya gelmekte tek tek inceledim bu biraz daha akla yatti birde 6taksit cabasi:)alinabilirligi var saygilar..

27. Bitkili Akvaryumlar

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    :)ıbrahım bey emıs borusuna ınce gozeneklı pıpo fıltre sungerı takmanızı tavsıye ederım(ben oyle yapıyorum) nedenı bıtkı parcaları cekıp motor ıcıne kacınca ses yapmaya baslar ben sungerı takmadan once debı dusuyor dıye 20 gunde bır temızlıyordum sungerı taktıktan sonra 2. ay oldu ne debi dusuklugu nede ses var..seramık mıl orjınalı 25 lıra cıvarında bugune kadar 2 tane kırdım sonunda çöp şişten dıy olarak kendim mil yaptım eskısınden ıyı oldu..:D

28. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Eyw birdahaki temizlikte foto alin incelerim ceylan beyde mil 15tl bilginiz olsun.kova contasi 23 tl gibi yedek parcasinda bulunmayani yok gibi kovasi bile var bir pervana takimi yuksek 44tl 4-5senede gideni varmis.sunger bakayim kuruluma var daha gerci ekipmanlari tamamlayalim:)

Sayfayı Paylaş