Staurogyne Repens

Konusu 'Bitkili Akvaryum Tanıtımları' forumundadır ve Erkut tarafından 14/01/15 başlatılmıştır.

1. Erkut

Erkut Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    18

2. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Masallah Erkut abi ..

3. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Erkut bey maşallah bitkileriniz çok formda gözüküyor. Repens bende bir türlü bu formda olmadı ya da ben derdini anlayamadım. Üst yaprakları ufalıyor veya sarı şekilde kalıyor. Gübreleme düzeni ile ilgili olduğunu zannediyorum. 0.2 ppm demir mi eksik geliyor acaba yorumunuzu alabilir miyim?

4. Tahsin

Tahsin Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Maşallah NE kadar Güzel Akvaryumlar Hasta oluyorum Görünen O ki bu gece sabah kadar Video İzleyeceğim Erkut bey

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Erkut Bey emeğinize sağlık, bende bugün repensleri budama yapmıştım. Acaba çok dipten mi budama yaptım diye kafama takılıyordu sizin budamanızı görünce sıkıntı olmadığını anladım. Ergün Bey 'in de dediği gibi çok güzel formları var bitkilerinizin maşallah diyorum. Benim de 1 tane repensimde sararma oldu ama diğerleri gayet güzel durumdalar yerini değiştirdim bakalım ne durumda devam edecek.

6. Erkut

Erkut Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Bu bitki haftada iki su degisimini ve sivi demir takviyesini cok seviyor. Ayrica benim dikkatimi ceken baska bir olay eger sivi Co2 takviyesi yapiyorsaniz bu bitki de sararma basliyor! Tabii bu benim gozlemim :)

7. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Erkut bey cevabınız için teşekkür ederim su değişimini haftada bir defa yapabiliyorum ancak demir gübresini 0.3 ppm düzeyine çıkardım bakalım düzelme olacak mı.

8. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Seninle daha önceleri de gübreleme konusunda konuşmuştuk ama demir gübresini ben hiç 0,2 ppm'e düşürmedim :) Ben hep demiri 0,4 ppm veririm. Şu günlerde, haftada bir kez 0,6 ppm'e bile çıktığım oluyor. Repens bende de var ve bir sorun yok, gayet sağlıklılar. Bence de demiri az vermektesin ama demir azlığında reineckiilerin de formunun bronza kaçması gerekiyor. Reineckiiler demir eksikliğine daha hızlı tepki veriyorlar.

9. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fatih bey haklısınız sizinle konuştuktan sonra ara ara 0.3 ppm vermeye başlamıştım. Bu hafta sürekli 0.3 veriyorum olmazsa 0.4'e çıkarayım. İşin ilginç yanı başka hiçbir bitkide besin eksikliği ya da sararma gibi bir durum yok reineckiler'de gayet kırmızı gözüküyor. Yine de demire biraz daha dokunayım gerekirse daha da artırırım.

10. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Uyarmama gerek yok ama içim rahat etmedi, aman diyeyim saç yosununa dikkat edin.

11. Erkut

Erkut Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Duzelme varmi?

12. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Erkut bey o dönemde demir ve fosfat etkileşime girdiği için repensler bundan çok kötü etkilenmiş. Ben demiri artırdıkça etkileşim arttı ve bir yerden sonra akvaryumdaki bitkilerin tamamı resmen mahvoldu. Sonra demir ve fosfatın etkileşime girdiğini fark edip bol su değişimi, fosfat gübresini kesme ve yeniden düşük doz ile gübrelemeye başlama uygulamalarıyla durumu topladım. Yine aynı miktarda demir uyguluyor olmama rağmen şu anda durum düzeldi. Yeni taze ve sağlıklı yapraklar çıkarıyor.

Yaptığım testlere göre düşük nitrat düzeylerinde de bu bitki sorun yaşıyor. Tüm gübrelerin sürekli olarak tutarlı seviyede olmasını istiyor sanırım.

13. Erkut

Erkut Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    ilginc bir tecrube olmus! Ben hic fosfat icerikli gubre vermedim ve vermiyorum bu bitkiye demekki saglikli olma sebebi buradan kaynaklaniyor.. Ama Rotala rotundifolia'lara herzaman fosfat icerikli gubre + Demir kullandim ve sonuc mukemmel oldu..

Sorunun kaynagini bulmaniza ve cozume ulasmaniza sevindim. :)

Sayfayı Paylaş