Spirogyra mı Sakal Yosunu Mu

Konusu 'Yosun' forumundadır ve zoradam09 tarafından 13/12/17 başlatılmıştır.

1. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Boyut Boy*En*Yükseklik (cm):49x29x47
    Kapasite (Net litre):60lt
    Bitki Türleri:Rotala Sp Vietnam-Hemianthus Micra-Cabomba Caroliniana-Heteranthera Zosterifolia – Stargrass-Lilaeopsis Brasiliensis-Staurogyne repens
    Beslenen Canlılar:Moli ve Lepistes
    Filtrasyon:Sunsun 603B Mini Dış Filtre
    Işıklandırma Floresanları: Samsun 5630 SMD Bar LED
    Işıklandırma Süresi ve Düzeni:Her gün 18-00 ile 02.00 arasıydı ancak şuan Gündüz 12:00 ile 18:00 arasına dönüştürdüm.
    Su Değişim Oranı ve Aralığı:Haftalık %50
    Kullanılan Yemler:TETRA PRO ALGAE VEGETABLE - TETRAMİN PUL YEM
    Gübreleme:Nitrat: 10ppm-Fosfat: 1 ppm-Potasyum: 15ppm-Demir: 0,5ppm-Mikro Element:5ppm
    Co2 - Saniye / Kabarcık :Mayalı sistemdi şuan aktif değil
    Kullanılan Düzenleyiciler / İlaçlar:Şuan Yok
    Yapılan Son Müdahaleler

Açıklama:

Arkadaşlar resimde gördüğünüz yosun Sakal yosunu mu yoksa Spirogyra Yosunu mu acaba. Ben her ikisine de benzettim.Okuduğum makaleler çerçevesinde Spirogyraya daha çok benzettim. Bu yosundan kurtulmanın bir yolu yok mudur? Kaç aydır bir türlü kurtulamıyorum.Kimyasal olarak ne önerirsiniz.

Ekli Dosyalar:

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Co2 kestikten sonra mı oldu? co2 kesince su değişimi de yaptınız mı? oranı ne kadar oldu?

3. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Hakan hocam biliyorsunuz mayalı sistemde co2 kullanıyordum. O arada akvaryum camlarda yosunlanmalar mevcuttu biraz biraz. Daha sonra bu mayalı sistemi devreye soktum. Yosunlanmalar gün gün artış meydana geldi. Burada sıkıntı mayalı sistemde mi yoksa yosunların artacağı varmış ondan mı arttılar bir şey diyemiyorum. CO2 yi ortadan kaldırınca yine aynı haftalık su değişimlerime devam ettim.Oran olarak yüzde 70 civarıydı.

Genel olarak okuduklarımdan yola çıkarak co2 mayalı olunca dengesizlik meydana geliyor ve yosunlanma oluyor diye kendimce anladım.Ancak şuan baya süredir mayalıyı devre dışı bırakmıştım sanki yosunların artışında pek değişiklik olmadı. Artış devam ediyor. Artık baya bitkileri de sarmaya başladılar. Örneğin micralarnın bir kısmını tamamen sarmış durumdalar.Rotalaların ise bazılarının gövdelerini sardılar.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Çeşme suyunuzun değerlerinin kötü olduğunu gösteriyor bence bu durum. Bulunduğum şehirdeki çeşme suyu değerleri (özellikle gh / kh) kötü olduğu için ben de yaklaşık 1.5 yılı geçik süredir ro osmos su kullanıp sornasında gerekli besinleri ekliyorum.

Her çeşme suyunda bitki yetişir diyebilmemiz mümkün değil, size de önerim ro osmos su kullanmanız olacaktır. GH seviyeniz yüksek ise zaten gerisini toplamanız güç oluyor. GH 12 ye kadar bir parça idare ediyor ama 6-8 arası en güzel değer.

5. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    ro osmos sudan kastınız galiba su arıtma cihazıyla arıtılmış su oluyor. Bunun içinde bir arıtma cihazı almak gerekli sanırsam.

hedayse bunu beğendi.

6. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Hakan hocam siz çeşme suyunuz sıkıntılı deyince ben biraz araştırma yaptım ve bulunduğum yöredeki çeşme suyunun değerlerine ulaştım. PH olarak 7 görünüyor bu ideal gibi. GH olarak ise 19 ile 20 arasında gidip geliyor. Durum böyle olunca dediğiniz gibi çok fazla sert bir su yapısı söz konusu galiba.Ancak tablodan KH değeri hakkında bir sonuç çıkaramadım.

Bir de Demir ve nitrat oranları sanki yeterli seviyedeler gibi.

Ekli Dosyalar:

• 1.jpg
      1.jpg
      Dosya Boyutu:
      207,5 KB
      Görüntüleme:
      16
    • 2.jpg
      2.jpg
      Dosya Boyutu:
      113,4 KB
      Görüntüleme:
      16

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Benim dediğim gh derecesi idi akşam ppm de kaça denk geliyor ona bakalım. Nitrat 4ppm civarı geliyormuş demir ise kayda alınacak seviyede değil. KH çok kafanıza takmayın bitkiye etkisi yok ama co2 kullanım miktarınıza etki ediyor, gh ise kalsiyum ve magnezyum toplamı oluyor.

8. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Toplamda gh 63,894mg/L şeklinde yapıyor. Bir kaç yerden çevirmeye çalıştım o da 63,894ppm şeklinde yazıyor. Sanırsam yanlış bir değer.
    Tablodaki toplam sertlik yazan yani 22 değerini ben GH değeri olarak yorumlamıştım.

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Test olsa çok daha rahat bilgimiz olur ama bu şekilde net bir bilgi edemeyiz.

Olmazsa suyunuzu ya bana gönderin test edeyim yada Ergün Bey müsait ise onunla bakın.

Son düzenleme: 20/12/17
    zoradam09 bunu beğendi.

10. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Daha önce çeşme suyumuzu test ettiğimde Gh seviyesi 30-35 arası değişiyordu. Bu Gh seviyesinde çoğu bitki sağlıklı bir şekilde gelişemiyor.

hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş