Soğutma çalışmam içeride!

Konusu 'Co2 ve Ekipmanlar' forumundadır ve muratank tarafından 27/06/14 başlatılmıştır.

1. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar biliyorsunuz yaz gelmesiyel akvaryum suyunda ısınma oluyor, su sıcaklığım gündüz 28-28.5 derece akşam ve gece 26 derece civarında idi..

Hava sıcaklığından dolayı önlem olarak 4 adet T5 imi yakıyordum, şimdi 6 ya çıkarabildim.

hedefim maksimum 26 derece, elimde bulunan 3 adet 8cm lik pc fanını değerlendirmek istedim, henüz yeni çalıştırdım bakalım etkisi nasıl olcak akşam sonucu yine buraya yazacağım, eğer faydası olursa gerçekten çok az bir masrafla bu işi halletmiş oluyoruz.

Bu arada, akvaryumumda nizama çok özeniyorum her türlü görsellik inanın akvaryumunuzu sevmenizi sağlıyor, fanları ledli şeffaf uv fanlarla değiştirip fan kontrol ekleyeceğim, yapınca görselliğini hayal bile edemiyorum onuda burada paylaşacağım, herkeze iyihobiler.

mc_esk bunu beğendi.

2. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Gayet güzel bir çalışma olmuş. Tebrik ederim.

3. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    murat bey akvaryumunuzda hertürlü konfor var :) bitkilerde güzel gelişiyor yanlız 28 derece sıcaklık normal değil mi.

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat Bey maşallah el beceriniz gayet iyi ve titiz olduğunuzdan dolayı başarılı bir çalışma ortaya çıkmış.

Fanlara birazaçı vererek suya doğru üfletmeniz daha etkili olacaktır. Bence 2 tane fan yeterdi diye düşünüyorum çünkü tankınız çok büyük değil, kaç volt / amperlik adaptör kullandınız?

Bu arada fanları ledli yapmamanızı öneririm, fanlar sürekli çalıştığında tankın karanlık ihtiyacının önüne geçmiş olacak.

5. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    :) Onur bey bende 28 derece normal değil, en iyi sınır değer diyebilirim, 27 dereceyi geçtikten sonra mooslarım solmaya başladı.

6. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan Bey teşekkülrer, açı konusunda katılıyorum, kısmetse 4 fanlısını yapıcam ozaman hallederim :) Fanlar sürekli çalışmicak florasanlarla beraber Timere bağlılar, Ankarada nem olmadığı için güneş gittiği zaman sıcaklık düşüyor, akşam ve gece tankın ısısı 26 dan yukarı çıkmıyor.

Adaptör 20 Voltluk 700MA lik, fanların herbiri 100 MA'lik adaptöre 4 fan takılabilir, boşta duran bir adaptördü voltaj ayarı yok.

7. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Evet arkadaşlar havalar ısınalı ışıklar yanarken 28 in altında görmezdim, 28-29 arasında dönüyordu,
    Sabah fanları taktığımdan beri sabit 26 derece :) 2 derece çok güzel bir değer, ve önceden 4 tane yanan florasanımı 6 ya çıkardığım halde 2 derece düşüş oldu, fanın 4 lüsünü yapıcam ve 25 derecede sabitlemeye çalışıcam, yani bence bitkili akvaryumlar için en güzel sıcaklık değeri..

Güncelleme buradan devam edecek.

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Uğur Bey ben akvaryumumda 1 adet masaüstü usb vantilatör diye satılan tiplerden kullanıyorum o da tam olarak akvaryuma üflemiyor arka kısımdaki 8cm olan hortum boşluğundan yaklaşık yarısı üflüyor ve tank 27 derecelerde 4,5v veriyordum artık 6v yaptım sanırım artık 7,5v-9 derken yazı böyle atlatacağız.

9. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Evet arkadaşlar şuan dışarı çok sıcak akvaryumumun olduğu odanın cephesine direk güneş vuruyor odamda yazın durmak çok zor, şuanda akvaryum ısısı 3 fan sayesinde 25.5 derece moosların sararması iki günde bile biraz toparlandı.

Buarada armatür içinde ince işim vardı ışıkları söndürmeden test yapmam gerekiyordu, evin içinde güneş gözlüğü takacağım şimdiye kadar aklıma gelmezdi, foto çekeyim dedim :) hobi insanı ne hallere sokuyor :))

hedayse bunu beğendi.

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat Bey bizim hobi böyle bir bakarsın kolları sıvatır, bir bakarsın kafayı sıyırtır, bir bakarsın gönlü okşar bir de bakarsın güneş gözlüğü taktırır. :)

11. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen öyle Hakan bey :)) bu yüzden vazgeçemiyoruz zaten:)

12. themaniac

themaniac Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok güzel bi çalışma olmuş ellerinize sağlık

13. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    murat bey süpersiniz :) gözleri korumak gerekir tabi ki akvaryumdaki su buharlaşmanız nasıl. benim akvaryum 28 derece civarında yanlız evin içi çok sıcak olmuyor.

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey sınıra gelmişsiniz bence bir fan zamanı gelmiş tankınıza.

15. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    usb girişli fanlar var bunlardan alıp usb dirişli saj aletine taksam çalıştırır mı acaba . temmuz ve ağustos ayında sıcaklık daha da artacak gibi.

16. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Murat bey emeğinize sağlık çok güzel ve titiz bir çalışma olmuş.Tebrikler.

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur bey şuanda kullandığım fan masaüstü laptop vantilatörü diye satılan fanlardan dediğiniz gibi uç kısmı usb soketli ve 5v. 1000mA lik adaptör tavsiye edilerek satılıyor ben buna aldırış etmeden 2yıldır hatta bu 3. Yazı olacak uçtaki usb soketini kesip voltajı 1.5 ten 12v aralığındaki 500mA lik adaptör ile bağlantısını yaptım kullanıyorum.
    Siz de bu şekilde yapabilirsiniz yada sürekli yüksek devirde olması sorun değil derseniz bahsettiğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

18. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    :) Onur bey teşekkürler, birazda gırgır olsun diye yapıyorum.. buharlaşma çok az çünki buhar sürgü camları takılı, sadece fanın denk geldiği yer kadar açık fanların %30 luk kısmı buhar camının altından su yüzeyine üflüyor.
    Buhar camları takılı olduğu halde 25.5 derece sabitlemeyi başardım, buhar camlarını çıkarsam sıcaklık dahada düşecek heralde :)) Florasanların ısıssını tamamen abzorve ediyorum.

Şuanda Slim sessiz kaliteli 4 adet fan aldım gerçekten sıfır ses
    Fanlar içinde ayarlanabilir voltajlı adaptör aldım 9 Volt veriyorum.

19. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar güncelleme yapıldı, Slim sessiz kaliteli 4 adet fan aldım gerçekten sıfır ses
    Fanlar içinde ayarlanabilir voltajlı adaptör aldım 9 Volt veriyorum güzel bir adaptör.
    Yeni resimleri ekleyeyim, gündüz sıcaklığım 6 adet T5 ve buhar sürgü camları takılı olduğu halde 25.5 derece sabit :)
    Fanların %30u buhar camının altına suya üflüyor.

20. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Murat bey süper olmuş ellerinize sağlık.Çokkkkkk beğendim daha ne denir ki :)
    Bence seri üretime geçin herkes faydalansın :)

21. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bora bey teşekkürler, neyin seri üretimi soğutma sistemininmi :) fanlar 30 adaptör 15 kablo yapıştırıcı vs. 5 tl 50 liraya mal oldu, anaa nekadar pahalıymış şimdi yazınca farkettim :) ne masraflı işler ya :)

22. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Çok şık olmuş Murat bey emeğinize sağlık.

23. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler Uğur bey mailimi aldınız değilmi?

24. yahya09

yahya09 Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar bu gidisle galiba benimde boyle biseye ohtiyacim olacak.ama tam olarak anlamadım.bildigimiz supermarketlerde satilan kablolu fanlardanmi aliyoruz.direk fise takinca çalışıyormu yani

25. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Aydındaymışsınız sıcak memleket akvaryum suyu 28 ve üstü olduğu zaman bitkilerde sıkıntı başlıyor soğutma çok önemli.

Direk fişe takılmıyor voltaj ayarlı adaptörün resmini eklemiştim biraz daha detaylı göz atın derim, fanlar bilgisayar kasa fanı 8cm lik fanlardan bilgisayarcılarda bulabilirsiniz, fanların kendi kabloları kısa oluyor, en ince kablolardan her fana uzatma yapıyoruz ve her + ve - ucu birbirine bağlıyoruz yani paralel bağlantı, yani en son sadece artı ve eksi iki uç oluşacak ve adaptörün kablo ucuna bağlayın.

(Fanlarda yön olmaktadır + - farketmektedir dikkat edin, en son çalıştırdığınızda dönmeyen varsa bilinki ters bağlanmıştır en başta hatalı uçları birleştirmemeye dikkat edin)

26. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Murat bey fan konusunda soğutma konusunda oldukça bilgilendirici bir çalışma olmuş. Tekrardan Ellerinize sağlık.

27. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim, ne yaptıkki.. forumda güzel insanlar var elimizden geldiğince işte..

28. yahya09

yahya09 Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    peki ben 1 tane alsam ortalama maliyet ne kadar olur

29. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat bey adaptörün uç bağlantısını bu şekilde değilde uçuralım soketi kesip klemens ile bağlantı yapsaydınız daha güvenli ve iyi olurdu.

Elinize sağlık başarılı bir çalışma olmuş.

30. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Alacağın yerlere göre değişir, fanı 2 den aşşağı düşürmeyin derim, adaptör 15 tl civarı, çift fanlıyı 25 TL ye maledebilirsin, fan 8 cm lik fan 4-10 tl arası değişebilir, tek fan takacansanız 12cm lik fan tavsiye ederim, 1 adet 8cm lik fan yetersiz kalacaktır.

Sayfayı Paylaş