Sirke ve Karbonattan CO2 Üretimi

Konusu 'Ar-Ge' forumundadır ve onur tarafından 10/01/14 başlatılmıştır.

1. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    sirkedeki asidik asitten (CH3COOH) Karbonat yani sodyum bikarbonat (NaHCO3) bir araya geldiğinde asit baz tephimesi oluşur, tepkime sonucunda asidik asitten sodyum asetat
    (CH3COONa) oluşur , sodyum bikarbonattan ise su (H2O) ve karbondioksit
    (CO2) elde edilir.

asidik asit ile sodyum bikarbonat ile çok hızlı birşekilde tepkimeye giriyor, bu tepkimeyi akvaryumda kullananımına rastlamadım, bu tepkime sodyum bikarbonatın üstüne sitrik asit damlatılarak kontrollü bir şekilde CO2 üretile bilir diye düşünüyorum .

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey ilk başta aklıma gelen başı depolama yapılacağı oldu, mayalı sistem gibi kursak plastik aksama asit zarar verebilir ama evde daha önce mayalı için kullandığım yangın söndürme tüpü var onda deneme yapabilirim ama metal aksamda etkisi ne olur onu da araştırmak gerek. Bunlara ilave olarak karbonat ve sirke oranını nasıl yapacağız ben 1 su bardağı sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat düşünüyorum. Pazar günü zulaları bir kurcalamalıyım.

3. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    hakan bey asedik asit zayıf bir asittir sirkede saf şekilde bulunmuyor sodyum bikarbonat ile reaksiyonunda nekadar ısı açığa çıkıyor gaz çıkışını nekadar oluyor önceden gözlemlemek gerekiyor,maliyetinide hesaplamak lazım. bunlar mutfakta kullanılan malzemeler olduğu için herhangibi bir zararı olucağını düşünmuyorum asedik asit metaller ile tepkimeye giriyor bu yuzden metal kullanmasak daha iyi olur. Sistemi ben şu şekilde düşündun bir pet şişenin(cam olsa daha iyi olur)içinde bir miktar karbonat olacak kapakta 1 adat CO2 çıkışı için 1 adat de sirkenin şişeye giriş yolu yapılacak bu yol bir vana ile kontrol altına alırsak(ben serun seti düşündüm) hepsini birkerede karıştırmak yerine sikeyi damlatarak karbonatla reaksiyonunu sağlicaz. sirkenin bulunduğu şişe basınçtan dolayı akmaya bilir bu yüden o şişeyede bir delik açmalıyız yada bir serumda torbası gibi enek bir torbada olmalı.

4. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    sodyum birkarbonat ta metallerle reaksiyona giriyor suya karıştırıldığında metallerle reaksiyona girerek çöküyor suyu yumuşatmak içinde kullanılıyor.
    Hakan Bey Depo etmek çok daha dikkat gerektiriyor reaksiyon çok hızlı gerçeklerişiyor çok fazla basınç oluşabilir riskli olabilir. sirke damlatarak istenildiği zaman reaksiyonu durdurarak kontrollü co2 üretile bilir. 2 vana düşünüyorum biri hızı ayarlamak için diğeri de açıp kapatmak için.

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Reaksiyon işi bozuyor bu durumda. Plastikte de sıkıntı yapma ihtimali yüksek camda yapılsa eğer gaz yüksek bir basınç yapar ise patlama da yapabilir cama da güvenemiyorum. Öyle bir düzenek kurulmalı ki 1. düzenek bahsettiğiniz gibi olacak ama gaz çıkışını 2. bir tüpe aktarmalı bu tüpten de tanka kontrollü gaz çıkışı yapmalı. Eğer 2. tüpe birde basınç göstergesi koyar isek tüpe gelen co2 basıncının da seviyesini kontrol ederek duruma göre ne kadar yenileme yapacağız yani ilave karbonat ve sirke ekleyeceğiz bunu tahmin edebiliriz.

Diğer yandan 1 düzenek üzerine karbonat ve sirke girişleri çekvalfli olmalı diye düşünüyorum yani tek yönlü işlem olmalı düzeneğe doğru serbest ama düzenekten geriye gazı teptirmemeli.

6. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    yakın bir zamanda bu sistemin denemesini yapıcam bir kaç parça eksik olucak gözlem amacıyla yapıcam eğer sikede ki asetik asit az gelebilir. kimyevi malzeme satan yerlerden asetik asiti saf olarak almayı düşünüyorum daha ucuz bir fiyata gelicek, daha önce mayalı sistemi denemediğim için ikisini kıyaslama şansım olmayacak.

7. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Onur bey kimyasal reaksiyonlar ile uzun vadede bir çözüme ulaşmanız çok zor. En ekonomik ve uzun vadeli yöntem maya bakterileri ve şeker ile elde edilebiliyor. Asitler ve kalsiyum çok hızlı bir etkileşime girecek ve 1 gün sürmeden etkileşim tamamlanmış olacaktır. Siz yine de deneme yapın ve sonucu görün ancak pek etkili bir yöntem olacağını zannetmiyorum.

8. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Ergün bey mayalı sistem başarıya ulaşmış bir co2 sistemi asetik asitle sodyum bikarbonatın reaksiyonunda nasıl bir sonuç elde edileceğini görmek istiyorum eğer başarılı olursa mayalı sistemın aksine co2 çıkışı durdurula blicek. sistemin buyuk bir kısmını bitirdim serum torbalarını kullanacağım 1000lik izotonik torbası içinde reaksiyon gerçekleşecek 500lük bir torbayıda sirke için kullanıcam şuna sadece difizör kısmı kaldı.

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey son durum nedir? difüzör yapımı için konu açmışsınız ve orada bir co2 gördüm sanki oldu gibi bu iş.

10. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey orada difüzör serum torbasına serum torbasının içine biraz hava üfledim daha sonra elimle sıkıştırarak kabarcık çıkmasını sağladım hem difüzörü denedim hemde yüksek basınçta sistemle herhangi sorun var mı onu denedim. sistem şuanda hazır serum torbalarına askılık yapmam gerekiyor. karbonata 1 damla: 50 mikrolitre reaksiyona girdiğinde çıkacak co2 miktarı inaşallah fazla olur. 500ml sike kullanıcam buda 10000 damla yapıyor.

11. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Sirkede cok az asetik asit var Ergün beyin dediği gibi erken bilebilir. Gaz hacmine bakmam gerekiyor yada baska bir asit kullanmalıyım.

12. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar mayalı sistemde kulanılan bir mol glikozdan iki mol karbondioksit çıkıyor.
    C6H12O6(aq) ---> 2 C2H5OH(aq) + 2 CO2(g)

asetik asit yerine sitrik asit kullanmayı düşünüyorum çünkü sitrik asitte 3 tane hidroksil gurubu var boylece aynı anda 3 molekül sodyum bikarbonatla raksiyona girebilicek.

3 NaHCO3(aq) + H3C6H5O7(aq) ---> 3 CO2(g) + 3 H2O(s) + Na3C6H5O7(aq)

aslında kolayı da düşündüm hem asetik asit hemde fosforik asit bakımdan da bayağı zengin üstelik kendi içerisinde de co2 var. fakat tam içeriği bilinmediği için zararlı gazlar suya gecebilir.Ayrıca sitrik asitle ilgili başka forumlarda kafa patlatmışlar ama sonuca ulaşamamışlar. beden neden mayalı sisitem yapmıyorum diyorum kendi kendime ama artık bir yola girdik devamını başarısızda olsagetirmek istiyorum, aslında en iyi co2 kaynağı canlıardan çıkıyor ve suda tam anlamıyla çözünüyor.

Glikoz + 6O2 ----------> 6CO2 + 6H2O + 38ATP

600 gr karbonat ile 200 gr limon tuzu kullanacağım bunları olabildiğince az suda çözünür hale getireceğim böylece daha az yer kaplamasını sağlayacağım.

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey bence de bu kadar yol almışken geri adım atmayın derim. En azından nasıl bir durum ile karşılaşacağız bunu görmüş oluruz. Bir dönem ben melas ile maya kullanarak co2 üretimini denemiştim içindeki şeker oranı yeterli olmadığı için sanırım çok uzun ömürlü olmamıştı.

600gr karbonat 200gr limon tozu; 1,5 lirelik bir kap bile yetmeyebilir köpürme oluşacağı için dikkatli olun.

14. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Onur bey sanırım mesleğiniz tıp veya kimya ile ilgili. Benim kimya bilgim lise düzeyinde kaldığı için sizin kadar iyi bir şekilde tepkimeleri ifade edemiyorum. Daha önce sitrik asit ile ilgili ben de araştırmalarda bulunmuştum fakat sürdürülebilir bir şekilde CO2 çıkışı elde edemeyeceğimi düşünerek vazgeçmiştim. Alacağınız sonucu merakla bekliyorum.

15. yunusemre123

yunusemre123 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    inşallah başarılı olursunuz .

16. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Ergün bey Biyoloji bölümü mezunuyum bu konularda çok tecrübem yok ama az çok aşinalığım var tabi. bu deneme başarılı olsa dahi riskleri var herkesin ulaşamayacağı bir yerde kilit altında olmalı birisi yanlışlıkla kurcalaya bilir. Eğer başarılı olursa kontrollü kaz çıkışıyla 3 ay kadar kullanılabilir olması lazım Ergün beyin mayalı sistemi iki bardak şekerle bir ay boyunca 7/24 co2 çıkarta biliyor. Ben ise bu sistemi günde 8 saat kullanacağım. Hakan Bey çözeltileri şurup kıvamına getirebilirsem 1,5 L de yetebilir getiremezsem 2,5 kola şişesi kullanırım. aslında başta ufak bir miktarla deneme yapmak en iyisi olur.

17. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    5 L gibi büyük bir bidon kullanacağım bidon kapağını delip hortumu geçirdiğimde hortumun etrafında kullanacağım silikon hangi özellikte hangi marka olmalı herhangi bir silikon kullansam olur mu. Arkadaşlar bazen telefonla yazdığım için yazım hataları yapıyorum kusura bakmayın :)

18. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey silikon yerine hızlı yapıştırıcı (japon yapıştırıcı) öneririm hem hızlı hem de daha sağlıklı bir işlem yapmış olursunuz.

19. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ben denemedim ama Japon yapıştırıcısı da olabilir. Ben kapağı delip hortumu direk takmak yerine hava motorlarında kullanılan iki hortumu birleştirme aparatını kapağa geçirdim. Sonra da akvaryum silikonu ile kapağın içinden ve dışından silikon yaptım ama ne kadar sağlıklı oldu kaçak var mı diye bakmadım. Akvaryuma sürekli gaz girişi oluyor diye sağlam kabul ediyorum. :)

20. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ergün Hocam ben tüplü düzeni ilk kurduğumda kafayı yiyecektim, tanka gaz geliyor ama bir türlü ayar tutturamıyordum. Neden neden derken, ek yerlerine yani vidali aksamlara teflon bant sarmama rağmen gaz kaçağı olduğunu fark ettim tabi testi detarjan köpüğü kullanarak yaptım. Baktımki kaçak var güzelce bir kurulama ve gazı kesme sonrası buralara hızlı yapıştırıcı uygulaması yaptım hamdolsun sorunum ortadan kalktı.

21. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey hayatımda ya 1 ya 2 kere japon yapıştırıcısı kullandım hiç memnun kalmamıştım metal yapıştırmak için kullandım ya çok çabuk dondu yada kalitesiz bir ürün almıştım. japon yapıştırıcısı çok akışkan dolgun değil gibi ama denenmiş bir ürün olduğu için bunu kullanacağım.

22. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar biliyorum bu sitrik asit sodyum bikarbonat sistemi biraz uzun sürdü ama fakat bu gün düzeneği tamamladım 5 litrelik su bidonunu reaksiyon kabı olarak kullanacağım içinde sodyum bikarbonatlı su olacak 1000lik izotonik torbasına da suda çözünmüş sitrik asit olacak sitrik asit in reaksiyon kabına damlamasıyla co2 gazı çıkışı olacak. sitrik asitin geldiği hortum ucuna iğne takacağım bu şekilde basınçlı ortama daha rahat damlamasını sağlamış olacağım. şuan için 1kg'lık karbonat 3 tl ye buldum fakat limon tuzunda biraz sıkıntı yaşıyorum küçük paketler pahalı diğerleri ise çuvallarla satılıyor limon tuzunu da bulduğumda gelişmeleri buradan sizinle paylaşacağım.

Ekli Dosyalar:

23. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    İnşallah ucuz fiyata etkili bir üretim olur. Hobiye yepyeni bir yöntem kazandırmış olursunuz.

24. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    merhaba arkadaşlar sitrik asidi de temin ettim 1kg sitrik asit 1kg da sodyum bikarbonat aldım hepsi 10tl tuttu. molekül ağırlığına göre kullanacağım miktarı kullanacağım. ilk başta ufak bir miktarla deneme yapacağım.

sitrik asit molekül ağırlığı: 192.123 g/mol :576,369gram

sodyum bikarbonat molekül ağırlığı: 105,98g/mol x 3: 317,94g/mol:953,82

sitrik asit şelat olarak da kullanılıyormuş.

25. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Onur bey 10 tl değerinde hammadde ile ne kadar süre CO2 üretebileceğinizi hesap edebilmek için belli bir miktarını ayırıp sürekli olarak CO2 üretimi yapabilirseniz daha belirleyici bir deney yapmış olursunuz.

Sitrik asit ile hangi madde şelatlanabiliyormuş?

26. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    NPK gübrelerinde kullanılıyormuş sitrik asit ararken okumuştum. cumartesi günü deneyeceğim 2 ye 3 oranında hazırlayacağım karışımı dediğiniz gibi önceden bir hesaplama yapmak lazım.

27. Ferhat

Ferhat Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Arkadaşlar bende biraz araştırma yaptım ve şöyle bir tarif buldum.
    1 adet 2.5 Lt. kola şişesi
    1.5 Su bardağı toz şeker
    2-3 Çay kaşığı toz maya (ben pakmaya kullandım)
    2 Lt. su akvaryumdan çektim.
    kola şişesinin kapağını delerek hava taşı hortumu için delik açtım ve uçlu kalem parçasıyla açtığım deliğe japonla yapıştırdım. malzemeleri önce şeker sonra mayayı ve suyu şişeye doldurup güzelce çalkaladım ve hava hurtumunu bağlayıp hava taşını akvaryumun içine koydum ve yaklaşık 1-1.5 saat sonra yapmış olduğum gözlem sonucu hava taşından gaz çıkışı başladı ne kadar devam eder şu an gözlem aşamasında.

28. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ferhat Bey bu yöntem mayalı sistem co2 düzeni :)

Bir çok kişi bu düzeni kullanırlar, ortalama 20-30 gün duruma göre gaz çıkışı elde edilir. Hatta bunu biraz daha geliştirip ben hurdacıdan ABC tozlu yangın tüpü alıp üstüne vana düzeni kurdum ve ucuna ince ayar vanası takıp kullanmıştım.

Tek eksi yönü ortam ısısına göre mayanın çalışması değişeceği için soğuk ortamda gazın azalması sıcakta ise çoğalması. Yani sabit bir gaz çıkışı elge edilmez.

Hayırlı olsun, dikkat edin tankınıza co2 veriyorsunuz ve gübreleme oranlarınızı iyi ayarlamalısınız.

29. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Bugün denememi yapacağım arkadaşlar şuan tartı kullanma imkanım olmadığı için 5 birim karbonat ile 3 birim limon tozu kullanacağım. mayalı sistemle karşılaştıra bilmek için reaksiyon nu tekrar yazıyorum.

Arkadaşlar mayalı sistemde kulanılan bir mol glikozdan iki mol karbondioksit çıkıyor.
    C6H12O6(aq) ---> 2 C2H5OH(aq) + 2 CO2(g)

asetik asit yerine sitrik asit kullanmayı düşünüyorum çünkü sitrik asitte 3 tane hidroksil gurubu var boylece aynı anda 3 molekül sodyum bikarbonatla raksiyona girebilicek.

3 NaHCO3(aq) + H3C6H5O7(aq) ---> 3 CO2(g) + 3 H2O(s) + Na3C6H5O7(aq)

glikozun molekül ağırlığı 180gr/mol karbonattan daha ağır bir yapıya sahip fakat 1 mol glikozdan 2mol, 1 mol karbonattan(yaklaşık 210g/mol yapıyor ) 1 mol karbondioksit üretiliyor. en az mayalı sistem kadar bir performans bekliyorum.

30. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey mayalı sistemde işler daha yavaş yürüyor bunu göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. Sizin yapacağınız sistemde ise hızlı bir reaksiyon olacak dikkat edin !!!

Sayfayı Paylaş