Salyangozlar Hızla Çoğalıyor

Konusu 'Salyangozlar' forumundadır ve a.izguden tarafından 20/02/15 başlatılmıştır.

1. a.izguden

a.izguden Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hemşire
    Merhaba arkadaşlar;

Lütfen, endişem için kusura bakmayın. Acemi olmak gerçekten zor :) Sonuçta, anormal bir durum başlangıçta önlenmezse sonradan daha büyük sorunlar oluşturabilir. Belki de yanılıyorumdur, anormal durum yoktur :)

Neyse gelelim konumuza, akvaryuma bitki koyduğumda, 2 tane salyangoz misafirinin de eşlik ettiğini gördüm. Aslında almamak için iyice temizlemiştim ama yine de girmişler :)

Biyolojik döngüye katkıları var ve zararsızlardır düşüncesi ile akvaryumda kalmalarına izin verdim. Aradan 15-20 gün geçti ve şu an sayıları 10'un üzerinde. Sanırım o başlangıçta 2 tane olanlar büyüdüler, 2 tane büyük var, fındık boyunda. Diğerleri ise minik minikler...

Sormak istediğim konu, 20 günde 2 taneden 10 olan salyangozlar, 40 gün sonra kaç olur düşünemiyorum :)

Sabır mı edeyim yoksa müdahele mi? Ne önerirsiniz :)

2. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    1.ci salyangoz türünü fotolayın hangi tür.öyle kimse anlayabileceğini sanmıyorum ,adi salyangoz ise o zaman yemlemeniz ve tanktaki besini yüksekse çoğalır:D

3. a.izguden

a.izguden Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hemşire
    Aslında fotoğrafını çektim ancak hiçbirşey belli olmuyor, kahverengi ve çizgili, birde siyah var, yine çizgili... İlla koy fotoğraf derseniz koyarım ama fotoğraf birşey göstermiyor, nokta gibi birşey görünüyor :)

4. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    E biraz buyusun yaprak vsde yumurtasi vardir cikmistir adi salyangoz genelde koyudur elips sekli vardir ramshorn olsa yuvarlak salyangoza benzer minare olsa ince uzun yapida ama belli boydaken belli olur.

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113

6. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Alper bey bahsettiğiniz salyangozlar bitkilerle gelenler haricinde yumurtaları ile de çıkanlardan olmuştur muhtemelen. Bunlar çift cinsiyetli oldukları için üremeleri hızlı olacaktır. Ama besin bulamadıkça azalırlar, gerekirse arada bir ayrı bir yere toparlayıp bir tatlı suya atarsınız yada küçükken ezip balıklara canlı yem olabilirler.

7. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Alper bey genelde bir çok bitkili akvaryumda az yada çok adi salyangoz olur . Faydası da vardır artık yemleri vs.yerler ama fazla oluncada göz zevkini bozar.Elinizle kırıp baliklara canlı yem yapın severek yerler ve 1 2 adet katil salyangoz ve 1 tane makrakanta balığı koyarsanız salyangozlarin sayısını doğal olarak kontrol altında tutarsiniz.

Sayfayı Paylaş