Sağlam Taban Gereksizmi?

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve Eren tarafından 16/10/18 başlatılmıştır.

1. Eren

Eren Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba
    Geçen gün Jbl misket gübre almak üzere bitki üretimi yapan ve satan akvaryumcuma gittim. Bir sürelik muhabbetin ardından; ''Tabana herhangi bir besin koyma mesela misket gübre kökleri yakıyor ve bitki söktüğünde falan suya karışıp yosuna neden oluyor, zaten sıvı gübre veriyoruz bir çok bitki besinleri yapraklarından alıyor bizlerin yetiştirdiği bitkiler yapraklarından besleniyor''. Kökten beslenenlerin isimlerini de söyledi ama unuttum yazamayacağım. Ben de almadan geri döndüm. Evet makaleler yazıldı çizildi anlatıldı sizce bu işin aslı nedir. Kendisi kullanmadığını söylüyor buyurun cenaze namazına...

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eren Bey normalde sadece kum ile de kurulabilir tabana başkaca bir şey ilave etmeyebiliriz lakin hiç var ile yok bir olur mu :)

Taban sağlam kuruluyor ise ve abartmadan besinli malzemeler ekleniyor ise ona göre de tedbirler alınmalı. Nasıl peki? Bitki sökülmemeli, kumun 1cm civarında altından makas ile kesilmeli kalan kök orada bırakılmalı ki normalde de bu çok değişmiyor aslında. Tabanı ne kadar oynatırsanız o kadar sıkıntı yaşatır bu doğrudur lakin illaki tabandan kök çıkarmalıyım diyorsak bu tip işlem öncesi hazırda su tutup hemen sonrasında su değişimi yapmak sıkıntıya çare olacaktır.

GÜMRÜKCÜ ÖMER bunu beğendi.

3. Eren

Eren Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Hakan bey besin alımı konusu na nasıl bir açıklama yaparsınız

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sadece yapraklardan besleniyor diyemeyiz, hem yapraktan hem de kökten besleniyor bitkiler. Arkadaşınızın dediği gibi türe göre değişiyor.

Narina bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş