Royal Blue erkek x Copper dişi HMPK betta üretimi

Konusu 'Labirentliler' forumundadır ve EgemenKARAA tarafından 15/05/14 başlatılmıştır.

1. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Uzun zamandır foruma giremiyordum sınav yoğunluğumdan dolayıda hobiye kısmen ara vermiştim. Dönüşümün tabiki yine bettalar ile olmasını istedim. Üretim için güzel ve kaliteli bir çift ararken Ankaradan çok sevdiğim bir üretici ablam bana bu çifti hediye etti, balıklar elime geçtikten sonra hemen kondisyona başladık. Kondisyon sürecinde her gün üç öğün olacak şekilde sadece canlı yemlerden oluşan(su piresi, gammarus, sivrisinek larvası, cyclops, artemia, mikro kurt) bir menüyle yoğun bir beslenme yaptık. Suları her gün taze suyla değişti ve 2 hafta sonunda renklerini çok canlı bir hale getirdi yerlerinde duramayan ve insan gorunce bile kabaran bir çift elde ettik. Öncelikle çiftimin fotoğrafını paylaşıyorum. Erkek kırmızı mavi tonlarda Royal blue olarak geçer, dişide bakır rengi Copper olarak geçer literatürde. İkiside 4 kuşaktır yerli üretim çok sağlıklı ve kaliteli Halfmoon Plakat balıklar.

Eki Görüntüle 1022

Eki Görüntüle 1023

Eki Görüntüle 1024

Dişiyide kavanoz içinde akvaryuma koyduktan sonra kur hareketleri ve yuva yapımı başladı

Eki Görüntüle 1025

Eki Görüntüle 1026

Ekli Dosyalar:

2. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Çiftleşme ben yokken gerçekleşmiş geldiğimde yuvaya yumurtalar dizilmişti. Az sayıda(50 kadar) yumurta vardı. Erkek çoğunu mideye indirmiş anlaşılan. Dişiye erkeğide ayırdım ondan sonra.

Yuvayadaki yumurtalar
    Eki Görüntüle 1027

36 saat sonra yumurtalar çatladı ve yavrularımız çıktı. Erkek olmadığı için çoğu mantarlaşmış şu anda 5-10 arası yavru var muhtemelen. Çok küçükler ve saklanıyorlar. Daha serbest yüzüşe geçemediler hepsi bir köşede asılı halde duruyorlar. Bugün ikinci günleri.

Eki Görüntüle 1028

Eki Görüntüle 1029

İnşallah bir sorun çıkmaz ve büyürse yavrular bende günlük gibi düzenli olarak yavruların gelişimi paylaşıcam buradan :)

Ekli Dosyalar:

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Egemen kardeşim yine yaptın yapacağını maşallah zor işler senin branşın gibi. Betta üretmek kolay bir durum değildir benim gözümde, umarım yavruları kayıpsız büyütürsün.

Gelişmeleri takip edeceğim.

4. bolmez

bolmez Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tebrik ederim. Çok sevdiğim balıklardır. İnşallah hepsi yetişkinliğe ulaşır. Takipteyiz. Selamlar

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Betta üretmek çok büyük incelikler istediği için göze alamadığım bir durum. Bu balıkları üretenlere gıpta ile bakıyorum. Bu nedenle seni çok tebrik ediyorum. Yavruları inşallah kayıpsız büyütebilirsin.

6. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Tebrikler Egemen kardeşim. Gerçekten zoru başarmıssın.Bu arada yavrularada maşallah diyorum . İnşallah yavruları kayıpsız büyütürsün.

7. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Teveccühünüz abi teşekkür ederim, umarım kayıpsız büyürler :)

QUOTE=bolmez;4139]Tebrik ederim. Çok sevdiğim balıklardır. İnşallah hepsi yetişkinliğe ulaşır. Takipteyiz. Selamlar[/QUOTE]

Teşekkürler...

İnşallah abi teşekkür ederim

Teşekkürler abi İnşallah

8. Tolga Ünal

Tolga Ünal Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bir şey soracağım, dişi beta çiftleşmesi için kaç cm olması gerekir ?

Sayfayı Paylaş