Rivendell Vol. II

Konusu 'Bitkili Akvaryum Tanıtımları' forumundadır ve EgemenKARAA tarafından 21/04/17 başlatılmıştır.

1. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Boyut Boy*En*Yükseklik (cm): 90 x 45 x 40h tank - 70 x 40 x 45h sump
    Kapasite (Net litre): sump dahil ortalama 200 litre
    Bitki Türleri: Zeytin, Shinnersia rivularis, Stargrass, Rotala Wietnam, Umbrosum, Oval gül, Reineckii mini, Blyxia Auberti, Ludwugia Arcuata, Didiplis Diandra, Pogestemon Eructus, Pogestemon Helferi , Limnophila Aromatica, Echinodorus quadrastotus, Cabomba Aquatica, Myriophyllum aquaticum, Rotala, Ludwugia Palustris, Ludwugia Pruensis, Pogestemon Octobus, Bacopa Carolina, Sp Repens, Myriophyllum sp roraima, Monte Carlo, Sessiflora
    Beslenen Canlılar: -
    Filtrasyon: sump içinde elyaf ve seramşk halka
    Işıklandırma: 55w power led armatür
    Işıklandırma Süresi ve Düzeni: 16.00 - 02.00 günde 8 saat
    Su Değişim Oranı ve Aralığı: -
    Kullanılan Yemler: -
    Gübre Çeşitleri: NPK MG Fe Mikro Element ve Excell
    Gübreleme Periyotları: -
    Co2 - Saniye / Kabarcık : -
    Kullanılan Düzenleyiciler / İlaçlar: -

Açıklama:

Deniz akvaryumundan bozduğum tankımı bitkiliye çevirme kararı aldıktan sonra kolları sıvayıp kuruluma giriştim. Tank iyice temizlendi, tüm borulama sökülüp temizlenip yeniden yapıldı tank tuzdan iyice arındırıldı. Sonrasında kuruluma geçtim tabanda kil torf kömür tozu üzerine 25 litre manado kullandım. Bitkiler Hakan abiden geldi. Tank deniz akvaryumundan bozulduğu için hazırda sumpı vardı bende hiç bozmadan kullanmak istedim sump'ı. Görücez bakalım ne kadar Co2 kaybı olucak :) gübreleme ve Co2 verilmeye henüz başlanmadı. Haftasonu Co2'yi bağlamayı akabinde de gübrelemeye yavaş yavaş başlamayı planlıyorum. Kurulum yapılalı 1 hafta kadar oluyor cobamba ve zeytin iyice boy attı bütün bitkiler köklerini saldı yavaş yavaş. Her şey düzgün görünüyor şu anda. Power led armatür tamamı kendi yapımım 55w ancak drivarlardan birinde yaptırdığım kısa devre sonucu 7 led yandı 48w yanıyor şu anda yakın zamanda onları da tamamlarım elimde led mevcut. Sonuç olarak power led ve sump sisteminin denendiği bir akvaryum olacak sonuçları hep birlikte görücez. Sump sisteminin şu anda çok faydasını gördüm birincisi hiç bir şekilde tankta ısıtıcı filtre giriş çıkışı vs doğal olmayan malzeme yok tankta görünen sadece canlılar. İkincisi yüzeydeki yağlanmayı tamamen engelliyor. Son olarak ise aşağıda ana tanktan bağımsız ikinci bir akvaryumunuz oluyor tankta sorun çıkartan balıkları ve budanmış bitkileri geçici süreyle ikamet ettirecek alanınız mevcut. Örneğin ben akvaryumda ışığı engelleyecek salvinia natans'ları akvaryumdan da çıkartmak istemedim fazla besini hızla tükettikleri için o yüzden sump'ın bir gözüne aldım hepsini üste de bir masa lambası böylece filtrasyona onlar da eklendi :)

18110080_1292014827586148_229194445_o.jpg

18109471_1292014847586146_1484055867_n.jpg

18073322_1292014887586142_1007064087_n.jpg

18073321_1292014837586147_2037514998_n.jpg

18072751_1292014844252813_242285289_n.jpg

Bitkici bunu beğendi.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Egemen Bey hayırlı olsun kurlumunuz, tankın ortasındaki çıkıntı sump bağlantısı mı? Gözüme çarpan monte carlolar fazla öbeklenmiş bana göre ve ışıklandırma 6 saate alınmalı henüz 8 saat için çok erken.

3. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Evet tankın içindeki çıkıntı durso abi içinde bir adet tam emiş ve ikili geri dönüş var. Monteleri ayırmaya vaktim olmadı bitkiler biraz otursun kendilerine gelsin peyzajı değiştiricem zaten. Işıklandırma bir haftadır 24w yakabildiğim için 8 saatti şimdi 48w yakıyorum ama düşürebilirim yine

hedayse bunu beğendi.

4. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Egemen bey kurulumunuz hayırlı olsun. Mavi çıkıntı benimde gözüme battı. Biraz daha farklı bir yöntem ile o çıkıntıyı saklayabilirseniz iyi olur.

5. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Ergün abi akvaryumu çok uzun süredir kullandığım için özellikle uzun süredir tuzlu suyla uğraştığım ve tuzlu suda bu tip durso kutuları mecbur olduğu için beni hiç rahatsız etmiyor alışmış artık gözüm ama bitkiler uzadıkça kapanacaktır onun etrafı diye düşünüyorum :)

Bitkici bunu beğendi.

6. Emre54

Emre54 Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Oncelikle tankiniz hayirli olsun benimde istedigim sump sistemli oluşu baska bir guzel tabiki...

Simdi hep merak ettigim o cikinti olayi gercekten goze batıyor. Demekki sump olsa bile kendi icinden sumolu akvaryum yapmak en mantiklisi yada su emiş ve basiş borulari ekleyerek arkadan çekmek en doğrusu sanırım...
    Bununla birlikte mobilyaniz nasildir bilmem ama sanirim orta kisimda bir bombe var altinda sump oldugu icin destek koymaniz zor gibi ama sadece gozume carpti belkide makinanin acisindan oyle gormusumdur..

Son olarak difizörü sumpa giren su borusunun altina koyarsaniz belki olusacak dalgalanmayla co2 kabarciklari bir sure daha suda gezer yada reaktor kullaniyorsaniz daha iyi olur diye dusunuyorum kafa motorunun cikisina takilir onun gücü yeterlidir sanirim ..

7. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Emre bey teşekkürler güzel yorumunuz için. Akvaryum aksanın eski modellerinden biri daha doğrusu ilk çıkarttığı 45 derece rodajlılardan. O zamanlar iç durso modaymış galiba durso kutusunu neden dıştan yapmamışlar bende bilmiyorum ancak akvaryumun karşısından bakınca arka planla aynı renk olduğu için göze batmıyor o çıkıntı. Dediğiniz gibi ortadaki tahtada bir bombe var ancak sanıyorum o bombe direk tahtanın şekli ile alakalı çünkü malum eski tank çok güvenemiyorum her kurulumda terazisine bakıyorum bu sefer de baktım milim kayma yok terazide 0 derece akvaryum tabanının geldiği yüzey. Co2 tüpümü almadım hala en son denize çevirirken bunu tüpü de satmıştım yarın alıcam tüpü onu da aynı şekilde sumpa bağlamayı düşünüyorum görüntü sorun olmayacağı için de istediğim kadar büyük bi reaktör yapabilirim diyorum sump'ın dezavantajını maksimum çözünme ile kapatabilecek miyim görücez :)

Emre54 bunu beğendi.

8. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Reaktör kullanirsaniz zaten kaybiniz en az olacaktır. Difizor icin birsey diyemeyeceğim akvaryum icindede olsa en ust u kapatilamadigi icin kayip surekli oluyor pek fark edecegini dusunmuyorum..
    Su reaktör olayi biraz dahs uygun olsada bizde gecsek

9. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    sumpta kullanacağım için görüntü kirliliği ve boyut sorunum olmayacak o yüzden rahatça büyük bir vortex reaktör yapmayı planlıyorum dıy olarak. Yaptıktan sonra avantaj ve dezavantajlarını görücez hep birlikte...

Emre54 bunu beğendi.

10. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Sonunda kendime oldukça basit bir reaktör yapıp tüpü akvaryuma bağladım evet estetik olarak biraz zayıf oldu ama çözünme %100 gaz kaybım ise hiç yok verdiğim gaz hızla çözünüyor hem sonuçta sumpta duruyor ve ne kadar çirkin ve büyük olduğunun bir önemi yok önemli olan işini düzgün yapması :)

11. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Ne yaptığınızı pek anlamış değilim biraz bahsedermisiniz şu diy işinden

12. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    içeri verilen gazın herhangi bir çıkış yolu tanınmadan olabildiğince teğet konulan ufak bir motorun yarattığı vortex(girdap) etkisi ile etkili ve kayıpsız şekilde çözünmesini sağlayan bir sistem. İnternette kuş suluğu, krema tüpü gibi malzemelerden yapılmış bir çok örneğini bulabilirsiniz. Genelde akvaryum içinde kullanıldığından boyutları ve görüntüsü dolayısıyla pek tercih edilmez, tercih edenler de daha küçük malzemelerden yapmaya çalışır. Öyle bir kısıtlamam olmadığından malzemeden çalmadım 1 litrelik gazoz şişesi ve 500l/h bir filtre kafası ile yaptım :)

hedayse bunu beğendi.

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Egemen bey ph durumuna dikkat edin alt sınır 6,5 den aşağı düşmesin.

Emre54 bunu beğendi.

14. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Yaw şu konuşmalar beni şevklendiriyor bende ki tank 48 litre filan saniyede 3 damla co2 veriyorum fakar ph en az 7.2 7.3 oluyor

15. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Emre bey co2 saniyede 3 kabarcık ise difüzör de iyi inceltemiyor ve zerrecikler şu içinde iyi gezinmiyorsa verim alamıyorsunuz demektir ki bu durum aslında bu anlattıklarımdan hariç kh yani suyunuzun karbonat sertliği ile de doğrudan bağlantılı.

Kh seviyesi yüksek ise ph seviyesini aşağılara çekmek güç.

16. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Kh 7-8 co2 30 40 ppm arasi hakan bey anormallik burada zaten

Yönetici tarafından son düzenleme: 25/04/17

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Kh ölçümünü damlalı test ile mi yoksa kağıt test ile mi yapıyorsunuz?

O kadar co2 ile 48 litrelik bir kapasitede ph 'ın 7-8 kh ile düşmemesi yüzeyin çok ciddi dalgalanıp verilen co2 nin atmasfore kaçması veya difüzörün verimsizliği olarak belirlenebilir.

18. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Yarin sabah biraz su alıp testlerin hepsini yaparim damla testi var jbl proscane test var

19. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    reaktörü derme çatma yapmıştım aceleyle o gün malzeme yoktu elimde bugün cırt kelepçe, ekstra vantuz ve hızlı yapıştırıcıyla sağlamlaştırdım baya evladiyelik oldu karbondioksiti 3 gündür gözlemliyorum sump kaybından dolayı 1-2 baloncuk/sn yetmediğine karar verdim ve 2-3/sn yaptım aynı zamanda ilk gübreyi de girdim tanka npk demir mikro element ve mg girdim 4'er ml Hakan abinin tavsiyesi üzerine

Ekli Dosyalar:

20. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Değerleri olctum ve yolluyorum hakan bey

Ekli Dosyalar:

21. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Egemen bey cihaz ile ölçmeden ph 'ın durumunu görmeden bence ciddi co2 artışları yapmamaya özen gösterin düşük ph da zarar malumunuz üzere.

Emre Bey değerleriniz bence gayet iyi bu ayarda gidebilir. Mg ölçümünü ayrı bir test ile mi yaptınız ?

22. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Evet elimdeki mg testi var yani jbl in test kitinde vardi fazladan mg sio2 gibi bir kac tane

23. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Tam bir haftalık güncelleme yapalım o zaman. Aktif bir fotosentez göremiyorum ama bitkilerin gelişimi iyi gibi sump kaybı beklediğimden fazla oluyor galiba. Power led armatür de kendini kanıtladı sanırım böylece :)

Özellikle gelişimi yavaş ve nazlı olan Reineckii mini ve Helferileri ayrıca göstermek istedim

hedayse ve Bitkici bunu beğendi.

24. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Bence o tam ortadaki görüntüyü kapatmak için uzun bitkilerle kamufle edin, misal cobomba , elodea gibi...Zamanla daha hoş görüntüler oluşur.

EgemenKARAA bunu beğendi.

25. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Egemen bey bitkilerin gelişimi gayet güzel gözüküyor. Fotosentez kabarcıklarını kafanıza takmayın.

EgemenKARAA bunu beğendi.

26. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Egemen bey maşallah güzel gidiyor.

Zamanla hava motoru gibi fotosentez göreceğiniz günler de gelecek inşallah.

27. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Geçen hafta büyük rezillikler ile bir taşınma süreci atlattım. En büyük zararlı da ben çıktım bu durumdan malesef taşıma esnasında akvaryumumu kırdı nakliyeciler. Hemen yeni bir akvaryum siparişi verdim derme çatma olarak dün kurdum akvaryumu. Tabi bitkiler bir hafta leğende bekleyince büyük oranda çürüdüler çok fazla kaybım oldu. En son sump kullandığım için dış filre edinene kadar geçici bir kafa motoru duruyor tankta. Led armatürün yarısı taşınma sırasında başına ne geldiyse yanmıyor o yüzden onu da bir elden geçirmem gerekicek. Akvaryumun arka fonu yok bir reklamcı bulup siyah folyo almam lazım. Vs vs derken akvaryumda işler, başımıza gelen aksilikler bir türlü bitmiyor. Öğrenci bütçesiyle toparlamaya çalışıyoruz bakalım şimdilik akvaryum bu halde zamanla nasıl olacak :)

18578701_1319692871485010_160946676_n.jpg

18518795_1319692924818338_2064978130_n.jpg

Bitkici bunu beğendi.

28. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Çok geçmiş olsun Egemen kardeşim vardır bir hayır her işte.

Kök yatık olsa sanki daha iyi olacak.

Filtre yok mu şimdi tankta?

29. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Sağol abim, bahaneyle tank yenilendi sump iptal olunca ortadaki durso kutusu kalktı dolayısıyla hem alan açıldı hemde ortadaki kötü görüntü ortadan kalktı yeni tanktaki buhar camı ile odadaki nem sorunum ortadan kalktı. Maddi olarak zorlasa da aslında daha iyi oldu bu bahane olmasa cesaret edemezdim yeni tank yaptırmaya... Kök aylardır kuru duruyordu balkonda o yüzden batmıyor şimdilik bir vantuzla böyle tutturdum bir aya kadar batarsa suya daha estetik şekilde yerleştirebilirim. Filtre yok malesef kredi kartımın ekstre yenilenmesini bekliyorum bir 10 güne kadar yenilenir güzel bir dış filtre alıcam inşallah, şimdilik akvaryumda su hareketi olması için ufak bir kafa motoruyla idare ediyoruz... En kötüsü bitkkilerin yarısından fazlasını kaybettim en çok ona üzüldüm çok da güzel gelişmişlerdi şimdi çok boş geliyor gözüme tank ama Allah kerim bakalım doldururuz zamanla :)

hedayse bunu beğendi.

30. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Çok geçmiş olsun. Bitki işi kolayda koca akvaryumu kırmaları iyi olmamış. Ben akvaryum taşınırken başında durmuştum. Taşıma yapanlara güvenmemek lazım sonuçta hepsi vasıfsız oldukları için o işte çalışıyorlar. Tekrar geçmiş olsun. Filtreyi aldıktan sonra haber ver bitki gönderelim.

fatihç ve EgemenKARAA bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş