Poecilia Velifera

Konusu 'Canlı Doğuranlar' forumundadır ve hedayse tarafından 21/12/13 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Poecilia Velifera

Poecilia Velifera Hakkında Genel Bilgiler:
    Canlı doğuranlar arasında görebileceğiniz en güzel ve gösterişlisi diyebiliriz. Molly balığına benzerliği ile dikkat çekmesiyle birlikte sırtındaki gösterişini ortaya çıkaran yelkene benzeyen yüzgeci vardır. Bu yüzgecindeki renkler fosforlu gibidir, yeşilimsi zemin üstüne Gümüş veya soluk mavi renkte noktaları vardır. Dişiler bu kadar gösterişli değildir ve renkleri daha solgundur. Acı su balığı olduğu için eğer beslenildiği tank tuz eklemeye uygun ise ortalama 40-50 litreye 1 çay kaşığı tuz eklemekte fayda vardır. Erkekteki gösterişli yüzgecin düzgün oluşabilmesi için beslenmesinde kaliteli pul ve bitkisel yemlerle beslenmelidir.
    Balık arada bir agresif olabildiğinde ve yavrularını yiyebileceği için Bitkili akvaryum ortamında bakılmasında fayda vardır. Erkek dişi oranını 1 erkek / 3 dişi olacak şekilde tutmak dişileri rahatlatacaktır. Açık renkli dişi gebelik döneminin sonuna doğru karın altındaki anal yüzgecinin olduğu bölge kararmaya başlar. Canlı olarak doğum yaparlar ve yavrular doğduktan bir kaç saniye içinde yüzmeye başlar.

2. Marineros

Marineros Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Merhabalar.dün molly diye sanırım akvaryumcu kız bana velifera verdi.beyaz erkek olanı aynı bu şekilde.ve dişi molly aldım ama ondan da emin olamıyorum artık :) devamlı çiftleştiler tanka girer girmez.neyse ama bu balık sanırım biraz agresif ve ortamda lepistes var.akvaryum büyük diye biraz risk alalım dedik ama bu resmen rest oldu :) bir yanı meleklerin bir yanı velifera sahiplendi ve ortaları da kılıçların oldu.neonlar sürü halinde ve sanırım olan lepisteslere olacak.doğacak yavrular ki doğarsa şayet sanırım doğal protein olacak bu avcılara.neyse ben bugün üç dört kök daha değişik bitki aldım.bitki yüklemesine devam ediyorum.kafamdaki şekil çıkmaya başladıkça fotoğrafları da paylaşmayı isterim.şu an biraz çıplak bitki yönünden.ve buradaki akvaryumcular java moss satmıyor(ellerinde var ama satmıyor)teşekkür ederim.

3. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Caner bey belkide molileriniz yelken molidir bendede var.Bu tür moliler veliferalara çok benziyor.

4. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Uğur bey merhabalar.aslında ben de balığı araştırma aşamasındayım.hani şöyle bir sabit dursa fotoğraf çekeceğim ama sabit durmuyor...olabilir de olmayabilir de :) ama yelkenli moli olabilir.çünkü sırtındaki yüzgeç çok büyük değil.bakalım fotoğrafı çekebilirsem ekleyeyim.teşekkürler

5. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Yakalarsan yakışıklı bir pozunu daha iyi değerlendirebiliriz :)

6. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Tamamdır Uğur bey.bu gece teknede kalıyorum malum fırtına veriyor.yarın eve gittiğimde çekip ekleyeceğim.

7. ilhan A.

ilhan A. Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    51
    Ödül Puanları:
    28
    Oldum olası sevmişimdir bu balığı..Hakan Bey :) ......

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Moliye göre biraz daha agresif balık uzun dönem beslemedim ama black moli daha hoş geliyor bana simsiyah kadife gibi keratalar. Petshopa gidesim geldi aklıma gelince ama yine de ben platiden devam edeyim yeşil içinde kırmızı turuncu iyi görünüyor.

9. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Evet,benim balık bu :) moli mi velifera mı? :)

Ekli Dosyalar:

10. Bitkili Akvaryumlar

Bitkili Akvaryumlar Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Caner bey bence velifera ....

11. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    İlk resimdeki balığı görünce bende aynı kanıya varmıştım ama yine de siz değerli forum üyelerine sormak istedim.pek agresif hareketler sergilemiyor geldiğinden bu yana ama diğerlerini strese sokar mı onu takip etmem gerekli sanırım.

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Caner Bey resim eklemişsiniz bana göre balığınız Velifera, Moli ile eş tutabilir melez yavrularınız olur :)

13. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkür ederim Hakan bey :) vallahi işin yavru kısmında değilim inanın yeter ki suni de olsa oluşturmaya çalıştığım şu su dünyasında aykırı hareketler sergilemesin :)

14. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Selam Caner bey veliferanız çok güzelmiş lakin akvaryumunuzun arkasına siyah bir fon uygularsanız ve bitkilerdeki birkaç eskimiş yaprak budarsanız kendini daha bir ortaya çıkaracak gibi geldi saygılar..

15. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkür ederim İbrahim bey.bu ara işlerim çok yoğun.akşam eve gittiğimde 1 saatlik sürem oluyor.o arada birşeyler yapabilirsem yapıyorum :) hafta sonu tatilini bekliyorum.ilk fırsatta vadesi dolan yaprakları budayacağım çünkü alttan gelen filizler bir hayli hızlı gelişiyor.teşekkür ederim

16. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Caner bey erkek bir veliferanız var.Hayırlı olsun maşallah.Kolay gelsin

17. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Merhabalar tekrardan.velifera ya ek olarak şu benekli olan moli(sanırım)almıştım.dün bu defa iki tane balon moli aldım.beyaz olanı.ama bizimki fazla balon galiba.ya gebe ya da çok yedi diyeceğim ama bir gün dolu bir gün boş yapıyorum yemlemede.

Ekli Dosyalar:

18. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Bu da diğeri.devamlı köşelere saklanıyor.hazır konu açılmışken buradan sorayım istedim.halsiz falan değil ama ne zaman açığa çıksa velifera deli gibi kovalıyor ve kibar kibar vuruyor.bu da fotoğrafı,teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

19. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bu balık balon plati olabilir mi? resimde çok net görünmüyor.

20. Marineros

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Evet Hakan bey sanırım balon plati.ama araştırdığım kadarıyla bu hayvancıkların genetikleriyle oynayıp böyle topaç gibi olmalarını sağlıyorlarmış.bir daha almam eğer öyleyse.benim amacım evimde küçük bir doğal ortam yaratmak ya da habitatına yakın bir topluluk kurmak.niyetim yavru almak falan değil,sadece göze hoş görünen karışık bir ortam yakalayabilmek.haa bu arada yavru olur ve de yaşama tutunursa o da olabilir.ama niyetim %95 hobi üzerine.teşekkür ederim.

21. mehmet zahit

mehmet zahit Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    balık moli ve velifera kırmasıdır. Molifera diyelim en iyisi. Yinede hoş bir balik

Sayfayı Paylaş