Ph YÜKSEKLİĞİ

Konusu 'Akvaryum İle İlgili Tavsiyeler' forumundadır ve Emre DENİZ tarafından 29/01/18 başlatılmıştır.

1. Emre DENİZ

Emre DENİZ Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar.
    Ufak tefek araştırmalar yaparken sitenizde çok faydalı bilgiler olduğunu gördüm ve bende katılmaya karar verdim.
    Yaklaşık 22 yıl aradan sonra akvaryum merakıma engel olamayarak 2 ay önce 60 litre amatör bir tank kurulumu yaptım.
    İlk ay her şey normaldi fakat 3 haftadır bitki yapraklarım ve özellikle resimlerde arka planda dala sarılı mossta kararmalar meydana gelmeye başladı.Tabi insanın canını bir hayli sıkan bir durum.
    Önde duran 10 kök elodea lar 5 kök elodea dan budayıp diktiklerim. (Tabi o 5 kök kararıp sarardığı için artık yok)
    İnternetten aldığım kağıt Ph test şeritleri ile damacana su testinde Ph7 tankın suyunda Ph8 görüyorum.
    %30 su değişiminden kısa bir süre sonra Ph yine 8 oluyor. Haftada bir dozunda sıvı gübre takviyesi yapıyorum.

Taşlar ve salınımları konusunu biraz araştırdım. Resimde ortada duran taşı görüntüsü güzel olduğundan bir arkadaşımdan almıştım ve ne taşı olduğundan emin değilim.
    Sizce bu taş ve yaptığı salınım suyun sertliğinin artmasında ciddi bir etkisi olurmu?

Aydınlatma olarak 1 adet Sylvania grolux 15w. T8 1 adet Sylvania aquastar 15w. T8 var.
    Sun sun 602b dış filtre

Şimdiden teşekkür ederim.
    IMG_3130.JPG

Ekli Dosyalar:

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhabalar aramıza hoşgeldiniz.

Size önerim taşı çıkartıp güzelce yıkayıp kurulayıp tuz ruhu ile test etmenizdir. Eğer köpürme var ise kullanmayın.

Gübre olarak elinizde neler var?

Ph kağıtları çok doğru bir değer göstermez, bu sebeple dijital tip olanlardan alıp kalibrasyonu için de ph kalibrasyon sıvısı da almanızdır. Tanka co2 verip aynı zamanda da gübrelemeleri düzgün şekilde yapmak gerekiyor. Nitrat, fosfat, potasyum, demir ve mikro element vereceğiniz gübreler olmalıdır.

Co2 tüplü düzen mi?

3. Emre DENİZ

Emre DENİZ Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hakan bey cevabınız için teşekkür ederim.
    Mayalı sistem kullanmaktayım. Gübre olarak ta reeflowers all inclusive kullanmaya başladım.
    Akşam ortadaki taşı çıkarttım. Üzerindeki moss ları ayırırken taş ufak ufak dağılmaya başladı.
    Akvaryuma yaklaşık 1 saat sonra 4 damla limon tuzu damlattım.
    Daha önce dijital ph ölçer güvenilir olmadığı için kimyagerlerin stick ph ölçer kullandığını duymuştum. Tabi ne kadar doğru bilemiyorum.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sitrik asit kullanımını neden yaptınız onu tam anlayamadım? Ph düşürmek için mi?

Tüplü sistem co2 olur ise ph düşürmek için daha rahat edersiniz.

Gübrenizin içeriği tankınıza yetmeyecektir, gübre konusunda dilerseniz yardımcı olabilirim.

5. Emre DENİZ

Emre DENİZ Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Akvaryumcu ph'ı düşürmek için tavsiye etti ama fazlası içinde uyardı. Bende deneme amaçlı 4 damla damlattım.

Gübre ile alakalı tavsiye verirseniz sevinirim.

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

7. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Öncelikle ortadaki taşı çıkarmalısınız, kireç taşı olduğu için ph yükseltecektir. Limon tuzu kullanmayınız, organik asit olduğu için yeşil su yapıyor. Bunun yerine 1 ml'i geçmeden por çöz kullanabilirsiniz.

Gübre kullanımınız da all inclusive bildiğim kadarıi ile iz elementler içeriyor. NPK ve demir de kullanmanızı tavsiye ederim. Gübre yerine sık su değişimi de yorucu bir çözüm olabilir.

hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş