Ph kontrolcü nedir?

Konusu 'Co2, Işık ve Ekipmanlar' forumundadır ve sedatyilmaz tarafından 14/06/20 başlatılmıştır.

1. sedatyilmaz

sedatyilmaz Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar yeni kurduğum bitkili akvaryumda bu forumdan çok faydalandım.Co2 için mayalı sistemi beceremedim.Ama limon tuzu ve karbonat sistemi çok güzel çalıştı.Ph 8 lerde iken 6.5 e dustu kh 6 larda.Gh i ölcemedim sera marka testin gh i bozuk çıktı. Bu işi uzun süre yapanlara sorduğumda çoğu kişi co2 tüplü sisteme geçmiş.Tuplu sistemin avantajı da sistem kurulduğunda daha kontrollü olduğunu ve hatta ph kontroller ile mevcut suya gore sistemin acip kapandigini öğrendim. Co2 sistemi satan arkadaş ph kontrollerin çok ihtiyaç olmadigini hatta çok maliyetli söyledi.Siz bu konuda ne dusunuyorsunuz? Ph kontroller kullananlar hangi markayı tercih ediyor?

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Sedat bey CO2, ph ve kh üçlü bir sac ayağı gibidir. CO2'yi suda çözerek karbonik asit oluşturuyoruz bu da ph seviyesini aşağıya çekiyor. Ancak sudaki Kh yani bikarbonat seviyesi ne kadar yüksek ise ph tamponlama kapasitesi o kadar fazladır. Yani kh seviyesi ne kadar fazla ise suya o kadar fazla CO2 vermeliyiz ki bikarbonat sertliğini yenip ph seviyesini istediğimiz değere getirebilelim.

Tam tersi kh seviyesi ne kadar düşük ise ph tamponlama kapasitesi de o kadar azdır. Bu durumda daha az CO2 vererek ph seviyesini istediğimiz seviyeye indirebiliriz. Yani CO2'nin sudaki doygunluğu direk kh seviyesi ile bağıntılı oluyor.

Peki istediğimiz ph seviyesinden kastın nedir derseniz onu da kh/ph tablosuna bakarak belirliyoruz.

Tabloda yeşil renk ile gösterilen alanlar bitkilerin hızlı gelişimi için yeterli CO2 miktarının olduğu alanı belirtiyor. Genellikle 30 ppm CO2 seviyeleri bitkilerin hızlı gelişimi için ideal değerler olarak kabul edilir.

Sizin kh seviyeniz 6 olduğuna göre hedeflediğiniz ph seviyesi 6.8 ile 7.1 arasında olması gerekiyor ki akvaryum suyunda bitkilerin hızlı gelişimi için yeterli miktarda CO2 bulunsun.

Mayalı sistem veya sitrik asit-karbonat sistemlerinden yararlanarak CO2 verirken tam istediğiniz oranda CO2 vermek her zaman mümkün olmayabiliyor. İdeal değerden az ya da çok CO2 verebiliyorsunuz. Karışımı ilk hazırladığınızda ideal ya da gereğinden fazla CO2 çıkışı verirken zamanla çıkış azalabiliyor veya zaman içinde dalgalanma yaşanabiliyor.

Bir adım ilerisinde CO2 tüpü, regülatör ve ince ayar vanası marifeti ile çok uzun süre sabit bir CO2 çıkışı verilebiliyor. Ancak uzmanlaştıkça ve yapılan ölçüm sayısı arttıkça ışıklar kapalı iken CO2 seviyesi yeterli iken ışıklar açıkken bitkilerin fazla miktarda CO2 tükettiğini ve CO2 seviyesinin yetersiz seviyelere düştüğü görülüyor.

İşte burada profesyonel sistemler devreye giriyor. Akvaryumdaki ph seviyesini dolayısı ile çözünmüş CO2 miktarını sürekli olarak belli bir aralıkta tutmak için Ph kontrolcü denilen cihazlar üretilmiştir.

Ph kontrolcünün probu sürekli olarak akvaryum içinde kalır ve kesintisiz olarak ölçüm yaparak ayarladığınız ph seviyesine kadar tüpten CO2 akışına izin verir. Istediğiniz ph seviyesine düştüğünde ise tüpten gelen CO2 akışını keserek ph seviyesini takip etmeye başlar. Ph seviyesi ayarladığınız değerin biraz üstüne çıktığında ise tekrar CO2 akışını açarak ph seviyesini tekrar istediğiniz değere düşürür. Böylece ph seviyesi ve dolayısı ile çözünmüş CO2 miktarı her zaman belli bir aralıkta kalır.

Benim kullandığım cihaz resimdeki ile aynı ama farklı markalar da bulunuyor.

Son düzenleme: 15/06/20
    hedayse ve sedatyilmaz bunu beğendi.

3. sedatyilmaz

sedatyilmaz Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Detaylı yorumunuz için teşekkür ederim.Tüplü Co2 li sisteme geçme planı varsa diğer ürünleri almak yerine bundan alınıp kullanılmasında fayda var.F/p ürünü bulmam lazım.

4. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Zamanında F/P ürünü olarak Çin'den bu markayı sipariş etmiştik ama şu anda fiyat durumu nasıldır bilmiyorum. Türkiye'de bazı hobiciler de ph kontrolcü üretebiliyor. Onlarla fiyat kıyaslaması yapabilirsiniz.

Bu cihazda prob kalitesi çok önemlidir. Prob konusunda ise Adwa çok iyi bir markadır. Adı sanı duyulmamış markalardan daha uzun süre ve daha doğru okuma yapabilir. Alırken sadece fiyata odaklanmamak lazım daha pahalı olsa bile daha kaliteli ve alınası ürünler olabilir.

sedatyilmaz ve hedayse bunu beğendi.

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sedat bey, her zaman için elimizde bir tüplü sistem elbette diğer dıy düzenlere göre çok çok iyidir ama bu bir güç olarak düşünülür ise tam manasıyla kontrol edilmediği için güç demek de zordur. Ph kontrolcü ile tam manasıyla akvaryuma gerekli co2 seviyesi saplayıp kontrolü elimizde tutabiliyoruz.

sedatyilmaz bunu beğendi.

6. yhackup

yhackup Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ben bu dengeyi bir türlü tutturamadım bu yüzden kaç defa karides ve vatoz kaybettim, ve co2 sistemden vazgeçiyorum mayalı sistemle olmuyor maalesef hele ki nano akvaryum ise..

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Akvaryum ebatınız nedir

8. yhackup

yhackup Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    20lt Nano

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    20 lt de denge kurmak hayli zor olur haklısınız .

Sayfayı Paylaş