osram 14-35w balast ta 39w lik floresan kullanimi hakkinda

Konusu 'Co2, Işık ve Ekipmanlar' forumundadır ve onur tarafından 10/05/15 başlatılmıştır.

1. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba arkadaşlar ben akvaryumum da 21w×6 floresan kullaniyordum floresanlardan birisinin geçmesi üzerine elimde bulunan 39w grolux floresanı kullandım 21w+39w şeklinde çalıştı 4 gündür bu şekilde kullaniyorum ne derece sağlıklı bilmiyorum fakat bitkilerde faydasını görmeye başladım bir süre ömrünü test edicem sorun çıkmazsa diğerlerini de bu sekilde kullanmayı düşünüyorum. sizinde fikrinizi almak isterim.

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Onur bey bu şekilde de çalışır ancak florasandan tam olarak verim alamazsınız. Ayrıca bir süre sonra balast yanabilir. Boşuna maddi kayıp yaşanmış olur. Mümkün ise yine 21 w florasan takın.

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey merhaba, geçmiş tarihte tridonic atco marka 14-35w balastlarım vardı ve hala kullanırım bunları bir süre 39w floresanlar ile kullandım. Aldığım kişi de benim gibi kullanmış bir sorun olmadığını söylemişti. Ergün Bey 'in dediği gibi bir süre sonra balastımın 1 tanesi arıza yaptı artık onu sadece 21w 84,9cm lik ve 14w 54,9cm lik floresanlarda kullanabiliyorum.

Floresan fazla akım çektiği için balasta sıkıntı verebiliyor, bu zaman alsa da gerçekleşiyor. Arada geçen zaman içinde ise floresanınızın ömrü kısalıyor kenarları kararma yapıyor. Ben 24-39w philips almıştım sonra onlarda kullandığım sıfır floresanlarda kararma çok çok daha geç olmuştu lakin kararma da denmez hafif bir siyahlık yapmıştı.

4. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Çok sağolun böyle olumsuz sonuçlar olacağı için 39w ı çıkaracağım sonuçta osram gibi bir firma bunları düşünmüştür.

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey T8 balast ile t5 floresan çalıştıran kişiler gördüm mesela 40w t8 balastı 39w t5 'e bağlayabiliyorsunuz. Ayrıca kendim de tasarruf ampul balastı ile t5 floresanları kullandım mesela 23w lık tasarruf ampul balastını 21w t5 floresana bağladım çalıştı, arkadaşımda da bunu yaptık bir süre günü kurtarmak adına kullandık. Daha sorna sonuca baktığımızda floresanlarımız karardı, patlayanlar oldu ve balastların bazıları yandı sıkıntısız devam edenler de oldu :).

T5 balastların t8 lere oranla tazeleme oranları daha yüksek diye biliyorum. Bu yüzden verimli olması açısından uygun olanı kullanmak en güzeli.

Sayfayı Paylaş