Muhabbet kuşlarının temini ve satın alınması

Konusu 'Muhabbet Kuşları' forumundadır ve HALİL_İBRAHİM tarafından 17/12/13 başlatılmıştır.

1. HALİL_İBRAHİM

HALİL_İBRAHİM Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    MUHABBET KUŞLARININ TEMİNİ VE SATIN ALINMASI

Muhabbet Kuşlarının Temin Edilmesinde Ve Satın Alınmasında, Dikkat Edilecek Başlıca Hususlar Nelerdir?

Satın alınacak kuşun, rengine, cinsiyetine ve adetine karar verdikten sonra,

● Öncelikle, evde kuş ve kuşların konulabileceği, içinde yemlikleri, sulukları bulunan bir kafes hazırlanmalıdır.
    ● Satın alınacak kuşun tüyleri düzgün ve parlak olmalıdır.
    ● Bütün tüyleri tamam ve uçabilir olmalıdır.
    ● Gözleri parlak olup, göz kenarlarında akıntı olmamalıdır.
    ● Nefes alışı muntazam olmalı ve burunda herhangi bir akıntı olmamalıdır.
    ● Dışkı bölümündeki tüyleri temiz olmalıdır
    ● Ayak parmakları ve tırnakları tam olmalıdır.
    Bu konulara dikkat edilerek, satın alınacak kuşun sağlıklı olduğu tespit edilir.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Halil İbrahim Bey, ben bir muhabbet kuşu alayım diyorum. Çok iyi hatırlıyorum dayımların bir muhabbet kuşu vardır ama cinsiyetini tam hatırlayamıyorum onu yengem konuşturabilmişti. Hatta kapı zilini bile taklit edebiliyordu. Bu tip bir durumu yaşabilmek için nasıl bir kuş almak gerekir? Yani bunların cinsi, cinsiyeti ne olmalıdır. Birde bizim burada bir abimiz kuş kafesleri yapıyor kendi el becerisi ile, metal değil tabikii ahşap, şu şiş kürdanları var bilirsiniz bölmelerini bile onunla yapıyor uygun olur mu?

3. HALİL_İBRAHİM

HALİL_İBRAHİM Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    muhabbet kuşunu evcilleştirmek istiyorsanız yuvadan yeni ayrıldığı zaman yani bebek durumundayken ve cinsiyeti erkek olarak almanız gerekiyor o zaman istediğiniz gibi eğitebilirsiniz. dişilerde eitilmezmi eğitilir ama erkekteki verimi dişiden alamazsınız erkek 20 kelime konuşacaksa dişi 4-5 kelimede kalır ve dişiler kızışma dönemlerinde çok agresifleşirler o yüzden dişi evcilleştirme hususnu çok uygun bulmuyorum ahşap kafese gelecek olursak ahşap kafeste olur ama su tması olmması lazım bide sürekli temizlemelisiniz o zaman sıkıntı yaşanmaz şimdiden kuşunuz ve kafesiniz hayırlı olsun

4. AliAlp

AliAlp Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Eğitim için en uygun erkek kuşlardır.Erkek muhabbet kuşlarının kelime kapasitesi ve öğrenme azimleri daha yüksektir.Sizi tanımasa bile ortama alıştığında bir erkek yavru muhabbet onunla konuştuğunuzda sizin söylediklerini söylemeye çalışır ama dişi bi muhabbet kuşu ise ortamda kapı zili telefon alarmı gibi kısa olan sesleri tekrarlarlar.
    Muhabbet kuşu eğitmek istiyorsanız güvenilir bi üretici bulup ondan 30-35 gün(yem kırmayı öğrendiğinde) almalısınız.
    Yavru muhabbet kuşu annesinden erken ayrıldığı için diğer kuşların sesini pek duymadığından daha çabuk konuşacaktır.Yani buradan ''kuşu ne kadar küçük alırsak o kadar iyi bize alışır konuşur'' diye bir sonuç çıkarabiliriz,tabi ki yem kırmayı kendi başına beslenebilecek hale geldikten sonra.Muhabbet için en uygun dönem 30-70 günlüktür.Bu aralıkta aldığınız erkek kuşları rahatça konuşturabilirsiniz.
    Petshoplarda yurtdışından getirilen sağlıksız kuşlarda bulunmakta siz siz olun dürüst ve güvenilir bir hobici yada üreticiden alın.
    Yaşı nasıl anlaşılır derseniz kısaca;
    Göz irisi küçülmeye grileşmeye başladıysa yaşı ilerliyor demek
    Kafa çizgileri geriye doğru açılıyorsa geriliyorsa yaşı ilerliyordur.
    Ayakları pullanmışsa 1 yaşını geçmiştir.Yavru kuşların ayakları pembe ve yumuşak olur

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Halil İbrahim Bey ve Ali Alp Bey bilgiler için çok teşekkür ederim.

Son bir aşama daha var evdeki oy birliğine hanımı da dahil etmek :)

6. nuran44

nuran44 Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    131
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    ev hanımı
    evet erkek muhabbet kuşu olacak ve yavru olacak yem yemeye başlamış yavru benim muhabbet kuşum dakonuşuyor....hemde neler neler konuşuyor...:) bende iki tane beyaz muhabbet kuşu var yakın yerde bakan olsa götürüp 15 liraya satmak yerine hediye edeceğim...ikisi de erkek ..çok tatlılar benim konuşan muhabbetin yavruları..

hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş