Muhabbet kuşlarımızın kafesi nasıl olmalı ve içinde ne bulunmalıdır

Konusu 'Muhabbet Kuşları' forumundadır ve HALİL_İBRAHİM tarafından 10/12/13 başlatılmıştır.

1. HALİL_İBRAHİM

HALİL_İBRAHİM Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bir çok arkadaşımız muhabbet kuşunu üretecek ideal kafes yapısını bilmiyor arkadaşlar bu konuya açıklık getirelim.İdeal bir üretim kafesi 40*40*40 ölçülerinde olmalı altında muhakkak temizleme tablası olmalı.duvara monte olan kısmı hariç her tarafında yani üç boyutunda da birer kapı olmalı.Muhakkak silo yemlik yeri olmalı silo yemlikler bakımı kolaylaştırır bir çift muhabbet kuşuna 10 gün kadar yetecek yem alır ve 4 yavrulu bir çifte 4 gün boyunca yeter.Tüneklikler muhakkak ağaçtan ve kuşun ayağıyla kavrayabileceği büyüklükte olmalı kafesin içine yuvalığa parelel olacak şekilde iki tane tünek koymanız yeterli.Yuvalıklar 20*20*20 olması idealdir ayrıca yandan kapaklı ve menteşeli olmalı.Yuvalıkların içinde plastik folluk konulması idealdir böylece bitlenmeyi yumurta kaymasını ve çatlamasını ayrıca yavruların bacaklarında meydana gelecek deformasyonu engellemiş olursunuz.Bildiğimiz üzere kanarya kafeslerinin tel yapısı dikey muhabbet kuşu kafeslerinin tel yapısı yataydır.Ancak yılların tecrübesine dayanarak ve uygulamadaki kolaylık yüzünden üretim için sadece üretim kafesi için tel yapısının dikey olmasında fayda var diye düşünüyorum.Kafeste sadece tünek ve mamalık haricinde bir şey olmamalı bazı arkadaşlarımız ayna çan gibi şeyler koyuyor bunlar üretim kafesinde olmaması gereken şeyler.Kafeste bir suluk yanında grit yani mineral toz koyacağınız bir ufak suluk daha olmalı. mürekkep balığı kemiği diye tabir ettiğimiz kalamar kemiği muhakkak olmalı. kuşlarımızın yumurta kabuklarının sağlam olması açısından herkese hayırlı üretimler.

2. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Tsk ederim kardeş elimden geldigince dediklerini uygulamaya calisacağim.

3. Batuhan

Batuhan Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Üretim kafesi olmayan kafeslerde neler olmalıdır ?

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Halil İbrahim Bey bizim çocuklar uzun süredir bir kuş istiyorlar lakin yaşları küçük olduğundan cesaret edip alamıyorum. Muhabbet yada kanarya hangisi olur bilemiyorum ama tek endişem kuşlardan bir hastalık kapma durumu olur mu?

5. HALİL_İBRAHİM

HALİL_İBRAHİM Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    herhangi bir sorun olmaz benimde çocuğum var ve evdede muhabbet kuşu var herhangi bir sorun olmaz yeterki çocuklarınızda kuşlara karşı alerji olmasın

Sayfayı Paylaş