Mini Drip Sistem

Konusu 'Sump ve Filtre Yapımı' forumundadır ve EgemenKARAA tarafından 18/05/14 başlatılmıştır.

1. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Eskiden bettalar için 30 bettalık drip sistemim vardı. Bettaları her zaman 1 litrelik mikalarda bakmışımdır. Mikaları ayrı ayrı ısıtmak ve filtrelemek imkansız olduğu için yapmıştım sistemi. Sistem varken Sumpa dökülen sular orada ısınır, temizlenir ve yapraklarla yumuşar tekrar dönerdi. Artık o kadar çok betta beslemediğim için sıkıntı oluyordu. Bir süre ara verdikten sonra tekrar bir çift betta aldım. Bunları mikalara koyduktan sonra aklıma mini bir drip sistem yapmak geldi işte sonucunda böyle bir şey çıktı :)

Öncelikle 2 mikalık bir sistem olacaktı bir mikayıda sump olarak kullanıcaktım. Mikalar zaten delik ve bağlantıları var olduğu için sorun olmadı. İlk aşama mikanın içine sığacak kadar küçük bir filtre yapmaktı. Bunun için iki pet şişe kapağından bir filtre yapmak geldi aklıma o da şöyle bir şey oldu.

Eki Görüntüle 1055

Eki Görüntüle 1056

Mikaları birbirine bağlayıp filtre olacak parçayıda sabitledim

Eki Görüntüle 1057

Biyolojik filtrasyon için seramik halkalardan küçük bir file torba yaptım

Eki Görüntüle 1058

En sonda kafa motoru olarak kullanmak için bir iç filtrenin üst kısmına biraz modifiye yaptım

Eki Görüntüle 1059

Ekli Dosyalar:

2. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Motor, elyaf, seramikler yerleştirildi
    Eki Görüntüle 1060

küçük 15w bir ısıtıcı koydum

Eki Görüntüle 1061

Bir adet catappa yaprağı da ekleyip suyu doldurdum sumpla birlikte 3 litre su aldı. Bakteri kültürü içinse biraz Nitrivec ekledim

Eki Görüntüle 1063

Eki Görüntüle 1063

Sistemim yaklaşık 3 haftadır gayet sağlıklı çalışıyor. Haftada bir 1 litrelik suyu dipten çekip tazesini sumptan ekliyorum

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş