Metilen mavisi ve Bactopur hakkında

Konusu 'Akvaryum İle İlgili Tavsiyeler' forumundadır ve Onur8989 tarafından 08/01/19 başlatılmıştır.

1. Onur8989

Onur8989 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Herkese selam,
    Ana tanka metilen mavisini uyguladığımız zaman bakteri kültürüne ağır tahribat verdiğini hepimiz biliyoruz peki Sera Bactopur da aynı şekilde tahribat veriyor mu ve ya daha mı masum? İki ilaçta farklı tedavilerde uygulandığını biliyorum sadece soruma direk cevap verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

2. atamer

atamer Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    hocam kimyasal maddeler her zaman son çare olmalı

3. Onur8989

Onur8989 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Son çarem zaten hocam akvaryumda ki balıklarımın yarısından fazlasında mantar var da

4. atamer

atamer Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Bu işlemi karantina akvaryumunda yapmanızı tavsiye ederim akvaryum suyunuda tamamen değiştirip kurtulmanızdan yanayım

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Dış parazit ve mantara çay demi de iyi geliyor, denemek isterseniz bir su bardağı içine yarıya kadar kuru çay ve üstüne sıcak su ekleyip demliyorsunuz. Bekleme anında cam bir çay tabağını üstüne kapatın soğumaya alın. Daha sonra bu çay demini süzüp alın ve 50 litreye 1ml olarak 15dk da 1-2 ml olacak şekilde kademeli şekilde verin. 3. gün tekrar su değişip aynı düzeni uygulayın. Su değişimlerinin peşinden bunu uygulayın ve suyunuzu tank ile aynı ısıya ayarlamayı asla ihmal etmeyin.

Onur8989 bunu beğendi.

6. egebey

egebey Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    108
    Ödül Puanları:
    43
    geçmiş olsun yaklasık 5-6 yıl once benim tankımdada vardır yaptıgım uygulama anlatayım bilmiyorum kanımca dogru yaptığımı düşünüyorum

1- balıklarımı bir kovaya aldım tankımı tamamen boşaltıp ardından 2 kez daha su doldurup tekrar boşalttım
    2- balıklarıma verdigim yemleri bir kısmını mix yapıp havanda sarımsak ezip karıştırdım ve 10gün kadar o yem ile besledim
    sonuçta hastalık kalmadı.
    kimyasal hiç birşey vermedim

Onur8989 bunu beğendi.

7. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Emrah Bey iç parazit için sizin dediğiniz yöntemle ben de çok başarılı olmuştum ama dış parazitte ya kimyasal yada çay demi etkili oluyor. Ben çay demi ile dış paraziti yenmiştim. Kendim uyguladığımda tank bayağı sararmıştı ama kademeli vermiştim dikkat edilmezse tanen zahirlenmesi de yapar bu uygulama.

egebey bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş