Maliyetsiz Cam Sileceği Yapımı

Konusu 'Co2 ve Ekipmanlar' forumundadır ve EgemenKARAA tarafından 23/06/15 başlatılmıştır.

1. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Camlarda oluşan algler hepimizin başının belası, her şey uygun olsa da camlarda bazı oluşumlar gerçekleşebiliyor. Alg yiyen canlıların çoğu spot alg gibi bazı türlere dokunmuyor ya da hepsine yetişemiyor. Bu durumda devreye cam silecekleri giriyor. İki tip silecek var; birincisi her petshopta bulunan hemen hepimizin aldığı çoğu zaman bir işe yaramayan zahmetli mıknatıslı silecekler, diğeri ise kaliteli markaların metalden ürettiği ucu jiletli uzun saplı silecekler. İşte bunlar gerçekten çok kullanışlı ama bir okadar da pahalı. Bende tam olarak onlardan esinlenerek Dıy bir silecek çalışması yaptım. Neredeyse sıfır maliyette en az onlar kadar kullanışlı bir malzeme elde ettim. Şimdi ise nasıl yapıldığını anlatıyorum.

Bu iş için tek bıçaklı bir permatik jilet aldım. 6 lı paketleri 2 lira civarı olduğu için maliyeti yok denecek kadar az.

Daha sonra plastik kapağını açıyoruz ve altındaki turuncu koruma plastiğini bir pense yardımıyla kopartıyoruz. Sonuçta bu şekilde bir bıçağımız oluyor.

Sıra geldi bıçağımızın arkasına akvaryumumuzun yüksekliğine göre bir uzunluk ayarlamaya. Ben bu iş için jiletin arkasındaki boşluğa tam uyan ve sıkı girip sağlam tutan bitki cımbızımı kullandım.

Akvaryum camlarının temizlik öncesi hali bu şekilde her yeri alg ile kaplı.

Daha sonra yavaş yavaş bastırmadan çalışmaya başlıyoruz, hiç bastırmadan bile alglerin ne kadar kolay çıkmaya başladığını göreceksiniz. 5-10 dk içinde ortalama bir akvaryumu tamamen temizlemek mümkün.

Ve temizlikten sonra sonuç bu camlar pırıl pırıl :)

Daha sonra plastik kapağı tekrar kapatıp jileti uugun bir yerde güvemli olarak saklıyoruz :)

2. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Jilet camı çiziyor. Kullanmadığınız kredi kartı, banka kartı gibi plastik kartlar daha güzel iş görüyor:

mc_esk bunu beğendi.

3. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ben de bir ara eski bir traş bıçağı ile deneme yaptım ama çok dikkatli davranmama rağmen ön camda çizikler oluştu. Hemen bu durumdan vazgeçip eski bir kredi kartı ile deneme yaptım sonuç çok güzel oldu. Ön camı çizmeden bastırarak camdaki bütün yosunlardan kurtulmak mümkün oluyor.

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Alternatif olarak paketinden yeni çıkarılmış yani bulaşık işleminde önceden kullanılmamış bir yüzeyi sert olan bulaşık süngeri de kullanılabilir. Sert yüzeyi iş yapıyor ama kart kadar kolay olmuyor.

Egemen kardeşim çok ileri seviye yeşil spot olmuş camda bu uygulama ile ben de temizlik yapmıştım. Ama öyle böyle değil bayağı spot yosun olmuş tankın içi zor görünüyordu. 2. tankımmı aldığım arkadaşım hiç silmemiş bu sebeple sorun olmuştu dikkatlice yapılırsa sıkıntı olmuyor ama küçük bir el kaymasında cam çizilebiliyor.

5. melihergin

melihergin Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    Hiç gerek yok :)

Bu iş için en uygun aparat aşağıda resimlediğim 5 liralık aparatdır. 2 lira olanları da var tavsiye etmem.Yedek bıçakları her yerde bulunan bu ürün benim çok işime yaramakta.Ayrıca kartla temizlik bazen işe yaramayabilir yeşil nokta yosunları bazen cama öyle yapışıyor ki kartla çıkarmak imkansız.Bence permatik türü şeyler kullanmayın jileti çok ince olduğu için yan dönüp yada titrek hamleler yaparak camı çizebilir.

Ekli Dosyalar:

Yönetici tarafından son düzenleme: 14/01/20

Sayfayı Paylaş