Lifetech 835 Dış Filtre Sepet İçi Malzemeleri Nasıl olmalı

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve Nuri-3434 tarafından 09/11/19 başlatılmıştır.

1. Nuri-3434

Nuri-3434 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba Forumdaşlarım :)

Bir konuda yardıma ihtiyacım var ve umarım sağlıklı bilgi edinebiliriz. Yeni akvaryum kurdum ve dış filtre olarak Lifetech 835 aldım. Akvaryum 175 Lt hacminde. Filtrenin hacmi büyük olduğu için hava motoru almadım, üstten şelale yaparak oksijen ihtiyacını sağlıyorum. Yeterli midir bu kullanım?

Asıl konuya gelecek olursak; filtrenin içinde karbon ve seramik malzeme çıktı fakat substrat diye bir malzeme okudum bu malzemenin artı ve eksileri nelerdir bilginiz var mıdır? karbon ve seramiği çıkarıp substrat koy diyen de oldu. Nasıl bir malzeme kullanmam konusunda kafam çok karıştı. Akvaryuma cichlid alacaktım fakat kafam karışınca balık da alamadım. Filtrenin içi nasıl olmalıdır? Ona göre balıkları alacağım. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Son olarak bir malzemecide akvaryumun içine bakteri kültürü satılıyordu ve almam lazım dediler şart mıdır bakteri kültürü? Bu konuda da bilgim yok.

Kısacası yeni başladım ve bu üç konu kafamı kurcaladığı için balık alamıyorum. Bilgilerinizi benimle de palylaşabilir misiniz?

Şimdiden çok teşekkürler :)

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Canlı olarak besleyeceğiniz tür nedir

3. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Nuri bey kafanız belli ki çok karışmış bence işe azot döngüsünden başlamalısınız. Aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

https://www.akvaryumda.com/akvaryumlarda-biyolojik-filtrasyon-ve-yeni-tank-sendromu/

Aktif karbon kimyasal olarak suyu filtre eden bir malzemedir. Belli bir süre sonra doyuma ulaşır ve tuttuğu zararlı maddeleri tekrar akvaryuma bırakmaması için filtreden çıkarmanız gerekir.

Substrat zaten tabana koyacağınız kum ile benzer şeydir. Onun yerine ince gözenekli sıva süngeri kullanmanız daha ucuz ve daha yararlı olur.

Son düzenleme: 10/11/19

4. Nuri-3434

Nuri-3434 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Ciklet türü bulunacak akvaryumda

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Chiclid tülrerinin o2 gereksinimi yüksek diye biliyorum bu yüzden akvaryuma yeterli miktarda o2 girişi sağlamalısınız. Şelâle aparatı ile yüzeyi iyi hareketlendirip takip edin bir anormallik yok ise o şekilde devam edin.

Substrat için netbir bilgim yok ama karbon için bir süre sonra tuttuğu ağır metallerden dolayı doyuma ulaşacak ve değişim gerekecektir. Her ne kadar malzemeler tank yükünü hafifletmeye yardımcı malzemeler olsa da en önemlisi sizin su değişimini aksatmamanız en önemlisidir.

Bakteri kültürü faydalıdır lakin illaki olması gerekmiyor, yemlemeye özen gösterip artık yem yani canlıların yiyemeyeceğinden fazla yem atmayın ortamdaki organik yükü artırmamaya özen gösterin.

Nuri-3434 bunu beğendi.

6. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Substrat biyolojik filtre görevi yapan Bir medya . Bana kullanmak daha kısmet olmadı. Ama bu konuda zamanında çok inceleme yapmıştım. Genel olarak anlatılan iki yıl ömrü olduğu ve Zaman ilerledikçe azaldığı. Neden yapıldığını biliyorum .Eheim in ürettiği birşey.
    Yeni akvaryum kurmak biraz sıkıcı Bir iş . çünkü hemen canlı atamiyor suyu hazırlamamız gerekiyor. Bu su öncelikle klordan kurtulması için birkaç gün beklemeli bakteri oluşmaya başlaması için belki bir ay boşta ufak tefek işlemler yaprak filtre edilmeli. Bu arada azar azar canlı eklenebilir. Bu işlemleri hızlandırmak için bakteri kültürü satın alınabilir. Bu süreyi kısaltır. Bakteri kültürü yerine başka akvaryumdan sünger filan eklenebilir. Bunu uygun görmeyen çok kişi var ama tercih meselesi. Ama en önemlisi şu. Akvaryum yapımında kullanılan silikon çok zehirlidir. balıkların çoğu bundan ölür ve kimse bilmez yada anlatmaz. Şimdi buna göre silikon çıkmış ama bilemezsin. Mutlaka hazırlık aşamasında birkaç kez su değişimi yapılmalı.( Kullanılmış akvaryumda silikon zehirlenmesi olmaz.)

Yönetici tarafından son düzenleme: 11/11/19
    Nuri-3434 ve hedayse bunu beğendi.

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Jbl filtremde gelmişti substrat ortalama 4 5 ay sonra çaplarında küçülme olmaya başladığını fark etmiştim.

Canlı akvaryumlarında başka akvaryumdan bakteri tutmuş su eklemenin bakteri çakışmasına neden ololabileceğini duymuştum lakin canlının temin edildiği akvaryumdan su alınabilir ise sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Nuri-3434 bunu beğendi.

8. Nuri-3434

Nuri-3434 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Birkaç yerde CO2 ve azot dengesi için substrat kullanımı öneriliyordu onun için özellikle sordum aslında. Akvaryumumda beyaz kum, kaya ve ciklet türleri olacak bu dengeyi nasıl standarda bağlayabilirim. Su değişimi yardımcı olabiliyormuş ama onu da sık sık yapmak lazım dedi bir hobici. Hayvanları kaybetmemek için nasıl bir yol izlemeliyim?

Akvaryumun resmini de paylaşayım belki farklı bir düşüncesi olan olur.

Ekli Dosyalar:

9. Nuri-3434

Nuri-3434 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Peki substrat'ı filtredeki karbon ya da seramiklerin yerine koysak artı eksi olarak nasıl bir etki olur??

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

Bu akvaryumun ebatları nedir? 175 litre demiştiniz sanki daha az hacimde gibi geldi bana.

11. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Soruda yanlışlık olduğunu düşünüyorum. CO2 ve azot dengesi bitkili akvaryum meselesi . Siz bunları dengede tutmayacaksiniz .Bertaraf edeceksiniz.Co2 sizin akvaryumdan uçar gider. Azot ise nitrat oluşumundan bahsettiğinizi varsayarsak periyodik su değişimi sorunuzun cevabı. Su değişimi zaten her tip akvaryumda zorunludur.

Son düzenleme: 11/11/19

12. Nuri-3434

Nuri-3434 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    70-50-50 ebatlarında akvaryum

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Kum kaya kütük vs düşünce ortalama 130 140 litre civarı kalır yani.

14. Nuri-3434

Nuri-3434 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Yanlış da sormuş olabilirim kusura bakmayın daha yeniyim. Su değişimi tabii olacak ama onun dışında yapmam gereken herhangi bir işlem var mıdır? Filtre içi malzemelerle tedbir alabilir miyim diye merak etmiştim aslında

15. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Yanlış anlamayın başka anlatım şekli yoktu. Sizin merak ettiğiniz konunun cevabını vereyim. Öncelikle filtreniz içinde sünger çıkmıştır. Bunun yanında beyaz seramikler bir miktar oluyor bildiğim kadarıyla. Aktif karbon da varsa onu da koyabilirsiniz. Sıralama yukarıdan aşağıya karbon , sünger, seramik (gözenekli seramik çıkmalı ) Filtreniz yukarıdan aşağıya çalışıyor. Dolayısı ile seramikler en altta . Seramikler genelde kalitesiz çıkar değiştirip Sera siporax alırsanız çok daha faydasını görürsünüz. Açık sera siporax daha ucuz . Kapalısı ile bir farkı yok. Güvendiğiniz bir siteden açık alabilirsiniz. Kovadan bölme yapıyorlar. Bunun dışında su yine değiştirmelisiniz. Akvaryumun yüküne göre belli bir oranda değişim yapılmalı . Hepsini değil. %30 mesela uygun. Balık az ise %20 de yeter. Canlı yüküne göre bir periyot belirleyin. Buradaki amaç şu. Zamanla suyun yapısı bozulmakta. Balıkların atıkları ve yemler nitrat fosfat gibi istenmeyen maddeleri arttırır. Bunu filtre temizlemez yada çok az temizler. Bunu su değişimi ile bertaraf ederiz. Filtre sudaki amonyağı parçalar nitrata dönüştürür. Aynı zamanda berrak su sağlar. Berrak su demişken filtre içinde ince bir katman elyaf kullanabilirsiniz. Suyun berraklaşmasında etkilidir. Bu silikonsuz olan elyaflardan olmalı. Yorgancılarda olan çuvallarda olandan satılandan almayın. Koltuk kaplamacılarda olan düz olanlardan kestirin. Bu şekilde ucuz malzemeniz olur. Ucuz olduğundan yıkamanıza gerek yok yenisini koyun.Karbonu birkaç ay maksimum kullanın ve çıkartın.

16. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eğer filtre suyu tabana indirip oradan çekiyor ise durum farklı olabilir yani malzeme sıralaması değişebilir. Life tech de nasıl bilmiyorum ama benim jbl filtremde suyu tabana indirip oradan yukarıya çekiyor bu sebeple ben seramikler, kalın gözenekli sünger, ince gözenekli sünger ve son katman elyaf olarak diziyorum sepetleri.

Nuri-3434 bunu beğendi.

17. Lepistesyum

Lepistesyum Kendi İsteği İle Üyeliği Durdurulmuş

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Tüm foruma selamlar ve saygılar öncelikle

Bu siteye bilgim ve deneyimim nispetinde olabildiğince yararlı olmak ve yarar görmek maksadıyla üye oldum.
    Akvaryum hobisi sürekli gelişmeye açık bir kimya platformu, bu sebeple burada kendimide geliştirme imkanı bulmayı ümid ediyorum.
    Canlı doğuranlardan cinslerinden lepistes ile ilgileniyorum amatör olarak çoğaltıyorum melez denemeler yaparak eşgal ve dayanıklılık olarak kendimce en ideal formları hedefliyorum.

Alıntı yaptığım sn.üyenin maruzatına gelince nacizane şunları ekleyebilirim sanırım;

1- Almış olduğunuz lifetech 835 filtreniz saatte 1000 devirlidir sanırım 4 sepetlidir,175 litrelik bir tank için balık sayısı fazla artırılmadığı sürece fazladan bir oksijen desteğine ihtiyacınız olmayabilir,dış filtrenizin şelale aparaından çıkan suyu tanktaki suyun üst yüzeyinin bir kaç cm altında konumlandırarak yüzeye doğru vermeniz yüzeyde güzel bir akıntı oluşturur suyun devirdaimi bu şekilde sağlanır ve suyun üzerindeki oksijen bu dalgalanmaya karışarak tankın her tarafına dağılır.

2- Kutudan çıkan karbon ve seramiğin farklı görevleri vardır.

-Seramik sizin filtrenizde olduğu gibi su girişinin üstten girip yine üstten çıktığı dış filtre tiplerinde en alttaki sepete konur,burada amaç tanktan gelen sudaki pis tortunun burada daha ince partiküller şeklinde parçalanmasıdır ve tankın su döngüsünde bulunan yararlı bakteri kolonileri burada yaşamaya başlar.

-Karbon suda yüzen partikülleri mikroorganizmaları nitratı ve kokuyu üzerine yapıştırmak hapsetmek suretiyle yarı mekanik yarı biyolojik filtrasyon yapan bir maddedir.Aynı zamanda yüksek tutunma alanı sunması nedeniyle yararlı bakterileride destekler.Sepet dizilimlerinde en üst sepete üzerine bir elyaf örtülerek konulursa etkili bir biyolojik vede mekanik filtrasyon gerçekleşir.Bitkli tanklarda pek tercih edilmemesinin sebebi nitratı ve amonyağı yoğun olarak emmesi hatta sıfırlaması ve bu nedenle bitkilerin ihtiyacı olan azot döngüsünü engellemesidir.Eğer tankınızda bitki yoksa karbonu temiz kokusuz berrak bir suyu daha kolay elde etmek amacıyla kullanabilirsiniz, iki ay kadar etkin görev yapan aktif karbon bir süre sonra doyar ve etkisini yitirir,ben zeolit ve diatomid maddelerde olduğu gibi suya tekrar salınım yaptığına şahit olmadım ancak performans isteniyorsa yenilenmesi gereklidir.

3- Evet substrat çeşitli firmalar tarafından üretilen yüksek ısıda pişirimiş cam elyafından mamüldür,geniş tutunma alanı sağlaması sebebiyle bakterilere yaşam alanı sunar,uzun ömürlüdür tekrar tekrar deforme oluncaya kadar kullanılabilir bu nedenle karbondan daha ekonomiktir, bende kullanıyorum.

4- Piyasada satılan bakteri kültürü adı altındaki ürünler bana göre bakteri besinleridir, nedenine gelince yararlı bakteriler bol oksjene ve ışığa ihtiyaç duyarlar kapalı havasız bir ambalajda rafta aylarca beklemeleri bana pek mantıklı gelmemektedir, elbette daha detaylı ve doğru bilgiye sahip forum üyelerinin de fikirlerini almak gerekir, bu benim amatör görüşümdür sürçi lisan ettiysem affola.

Tankınızdaki suyu üstü açık bir biçimde filtreniz çalışır bir durumda 10 gün kadar devirdaim yaptırırsanız ara sıra suya yem atarak bakteri kolonilerinin yerleşmesine olanak tanırsınız.Eskiden bakteri kültürü yada bakteri besini satılmıyordu, son yıllarda hobi çok gelişti ve arkasında dev bir sanayiye oluştu. Tercih sizindir bakteri kültürü olarak satılan besinlerden de tankınıza ekleyerek bakteri döngüsünün oluşumunu hızlandırabilirsiniz.

Nacizne yardımcı olmaya çalıştım,burada soru sormaktan çekinmeyiniz daha fazla katılım olsun bilgi paylaşalım tartışalım en iyiyi bulalım isterim.Lütfen diğer forum üyeleride benim paylaşımımdaki yanlış buldukları yada soru işareti oluşturan bölümleri ele alsınlar beraber işleyelim.

Başarılı sağlıklı keyifli hobiler diliyorum.

Saygılarımla

Nuri-3434 bunu beğendi.

18. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Aramıza hoşgeldiniz, iyi forumlar dilerim.

Nuri-3434 ve Lepistesyum bunu beğendi.

19. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Sagıdeğer forum arkadaşlarımız. Biliyorum herkez iyi niyetli ve yardımsever . Ama bazen bazı bilgiler malesef yanlış oluyor. Bu yüzden yanlış bilgi alıyorum ve yanlış uyguluyorum. O yüzden birkaç düzeltme yapmama umarım kızmazsınız.

'Almış olduğunuz lifetech 835 filtreniz saatte 1000 devirlidir'
    Hayır olsa olsa Saatte 1000 litre suyu devirdaim eder.

'-Seramik sizin filtrenizde olduğu gibi su girişinin üstten girip yine üstten çıktığı dış filtre tiplerinde en alttaki sepete konur,burada amaç tanktan gelen sudaki pis tortunun burada daha ince partiküller şeklinde parçalanmasıdır ve tankın su döngüsünde bulunan yararlı bakteri kolonileri burada yaşamaya başlar.'
    Hayır üstten girişli ve çıkışlı bile olsa her markanın yapısı farklıdır. Bazısı suyu ilk alttan alır bazısı üstten. Birde siporax ise bahsettiğimiz seramik girişe konmaz. Tıkanır. Milimetrelik mikronluk gözeneklerle doludur.

Piyasada satılan bakteri kültürü adı altındaki ürünler bana göre bakteri besinleridir, nedenine gelince yararlı bakteriler bol oksjene ve ışığa ihtiyaç duyarlar kapalı havasız bir ambalajda rafta aylarca beklemeleri bana pek mantıklı gelmemektedir, elbette daha detaylı ve doğru bilgiye sahip forum üyelerinin de fikirlerini almak gerekir, bu benim amatör görüşümdür sürçi lisan ettiysem affola.

Ekmek mayası peynir mayası da bakteridir. Paketle gidip alıyoruz. Yoğurt da bakteri yuvasıdır. Süte katıp kefir yaptığımız şey hepten tozdur ve bakteridir severek içerim. Oluyor yani.. Piyasada bakteri ürünü olduğu gibi besini de vardır. Bakteri salak bir hayvan değildir. Deaktif olmayı bilir. Ama bizim işimize yaramaz o hali.. Bide bizim bakteriler klorofil taşımadığından (yada başka fotosentettik pigment) ışığa ihtiyaç duymaz. Varsa da onlar mavi yeşil alg filandır siyanobakteridir . Hiç sevmeyiz kendileini. Filtredekiler karanlıkta yaşıyor işte yani..

Benim bildiklerimde böyle :))

hedayse bunu beğendi.

20. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bi yönde @ışıkizi arkadaşımızın dediklerinde doğruluk payı var, çünkü oksijensiz karanlık ortamda yaşayan bakteriler de var bakteri kültürünü bu yönde de değerlendirmeye çalışır isek sanırım doğru olacaktır.

Nuri-3434 ve Lepistesyum bunu beğendi.

21. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Bazı seramikler sadece suyu eşit olarak filtreye yaymak amaçlı kullanılır. Bunlar gözeneksiz seramikler. Bende vardı attım hepsini. Biobal var yerine. Gözenekli seramikleri pis suya koymanın çok bi faydası yok . Tıkanır çünkü, her yeri balçık olur , pislik sarar, sonrada bi işe yaramaz. İçinden su geçip bakteri yaşamayacaksa biolojik arıtmayı nasıl yapıcak?

Nuri-3434, Lepistesyum ve hedayse bunu beğendi.

22. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Selam sn.üye

Evet dış filtrenin ilk sepetinde bende biobal kullanıyorum sebebi hem mekanik olarak pislikleri iyi parçalaması hem de suyun bioballardan daha rahat geçebilmesi tıkanmaması ve bu sayede oksijenin dış filtre içinde her katmana daha iyi ulaşması katmanlardaki bakteri kolonilerinin oksijensiz kalmamalarıdır

5 Sepetli dış filtremin ilk sepetinde biobal

İkinci sepette mavi geniş gözenekli sünger

Üçüncü sepette substrat

Dördüncü sepette lav kırığı

Beşinci ve en üst sepette aktif karbon

Şeklinde dizilimim var, en üst karbonu üzerinde ve substratın üzerinde ince bir tabaka elyaf kullanıyorum

Forumdaşlara bir yararı olur bir fikir verir umarım

Saygılarımla

hedayse ve Nuri-3434 bunu beğendi.

23. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Çok teşekkürler Sn.Yönetim, çok sevdiğim takip ettğim düzeyli bir foruma katılmaktan mutluluk duydum

Saygılar

hedayse ve Nuri-3434 bunu beğendi.

24. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Doğru bir kullanım şekli.

Bi eklemede bulunmak isterim. Karbondan sonra elyaf kullanmanız mantıklı. Karbonun filtrede herhangi bir katmanda kullanılmasının filtrasyona bi zararı yok. Yalnız karbon sürekli tozlaşma yapan bir ürün.Çıkışta kullanılırsa bu tozlar filtrenin temizleyemediğimiz yerlerine girerek oradaki jel katmanla birleşip beton oluyor. Birdaha da çıkmıyor. Özellikle üstten pompalı olanlar bundan çok zarar görüyor. Birçok modelde sipoplar filan tıkanıyor hep. Sonrası debi kaybı zaten. Ucuz modeller neysede pahalı olanlara yazık olur. Bunları klasikler gibi kullanmamak lazım. biz bitkicilerde zaten karbon yok. Ondan sıkıntı olmuyor.

Lepistesyum ve hedayse bunu beğendi.

25. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Çok doğru bitkili akvaryumum hobiye başladığımdan 6 ay sonrasından bu yana hep var yani yaklaşık 14 yıldır ki hiç karbon kullanmadım.

Arkadaşlar mümkünse imzalarınıza ad soyad şehir bilgisi girerseniz birbirimize hitap ederken daha rahat ederiz. :)

Yönetici tarafından son düzenleme: 12/11/19

26. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek

Merhabalar

Bitkisiz tanklarda yosunlaşmadan tortulardan boru tıkanıklıklarından ve debi düşüşünden muzdarip akvaristlere şöyle bir tavsiyede bulunabilirim, her ay 200 litreye iki kapak reeflowers ın aqua clear ürününü ekliyorum bu sayede borularda daralma tıkanıklık kalıntı yosunlaşma ve tortu problemi yaşamıyorum.

Yanısıra üstten pompalı dış filtrelerde pompayı bastırdığınızda sıkışarak geri gelmemesi ve vazifesini yapamamasının bir sebebide suyun kireçli olduğu bölgelerde kireç kalıntıları, bu kireç tortuları aynı şekilde contaları da deforme ediyor, reeflowers aqua clear ı gerçekten öneriyorum, balıklara zararı olmayan bir solüsyon, partikülleri topluyor tortuları çözüyor aynı zamanda balıkarda mukozayı güçlendiriyor ve yavrularda gelişimi destekliyor iskelet eğriliğini önlemede yardımcı oluyor yıllardır kullanıyorum.

Saygılarımla

27. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Dediğiniz ürünün bitkilere bir yan etkisi oluyor mu ?

28. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Hayır Hakan bey bitkili yada bitkisiz tanklarda aynı faydayla kullanılabilir, bitki ve canlı sağlığına bir zararı olmadığı çok sayıda akvarist tarafından tecrübe edilmiş bir üründür.

hedayse bunu beğendi.

29. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Anladım, teşekkürler.

30. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Ben bu ürünü hiç kullanmadım. Yazınızı okuyunca bir baktım internetten etki mekanizması yada içeriği hakkında birşey bulamadım. Elinizde varsa kutusunda bununla ilgili bir açıklama varmı diye bakabilirmisiniz?

Lepistesyum bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş