Lepites akvaryumu ısısı kaç olmalı?

Konusu 'Canlı Doğuranlar' forumundadır ve iso4013 tarafından 30/04/15 başlatılmıştır.

1. iso4013

iso4013 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandan beridir Full Red Lepites beslemeyi planlıyordum. Almayı planladığım lepitesleri de buldum fakat akvaryum ısısı konusunda sorunlarımın olduğunu farkettim. Alacağım kişi ısının 26 27 dereceden az olduğu durumlarda lepiteslerin sıkıntı yaşayabileceğini formlarını kaybedebileceğini söyledi. Benim akvaryum ısım ise 24 25 derece civarı. Sizce alsam sıkıntı yaşayabilirmiyim deneyimli arkadaşların görüşlerini bekliyorum saygılar. (Ek not olarak suan normal lepitesler besliyorum bir sorun yaşamadım)

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İsmail Bey öncelikle full redleri normal besledikleriniz ile bir araya koyduğunuzda kırılma olup melez yavrular çıkacağını hatırlatmak istiyorum.
    26 derece ideal ısıları lakin 24-25 derecede de sorunsuz yaşabileceklerini sadece üreme hızlarının biraz yavaşlayacağını söyleyebilirim. 28 derece 22 günde yavru aldığım dönemleri biliyorum :) Ama bir yandan da 21 derecede de besledim. Önemli olan sürekli ısı dalgalanması yapmamanızdır.

Bu arada getirdiğiniz fu redleri tankınıza alıştıra alıştıra salın sakın bir anda atmayın.

3. iso4013

iso4013 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Anladım Hakan bey çok teşekkür ederim balıkları kovaya boşaltıp benim tanktan kısım kısım su alarak alıştırsam sorun olmaz herhalde

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Aynen, bahsettiğiniz gibi alışırarak yaparsanız sıkıntı olmaz inşallah.

5. iso4013

iso4013 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkür ederim Hakan Bey Faydalı bilgileriniz için

6. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Çocukluğumda uzun süre lepistes besledim şu anda da besliyorum. Eskiden bitki yoktu tabi sadece lepistes besliyordum. Tek ısıtıcı ile iki akvaryumu ısıtırdım bu nedenle geceleri ısı 20 derecenin altına düşerdi. Günde 1 defa balık sayısına oranla çok az yem atardım. Şu anda ise hiç ısıtıcı kullanmıyorum ama ev kaloriferli olduğu için su ısısı 24-25 derece civarında. 1 aydır da yem atmıyorum. Balıkların sağlığında ve üremesinde hiçbir sorun yok. Bitkili bir akvaryumda ani ısı değişimleri yapılmazsa lepisteslere hiçbirşey olmaz.

7. iso4013

iso4013 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkür ederim Ergün Bey albino full red lerin siparişini verdim inşallah tanka alistirabilirim yardimlarinizla

8. aymoli

aymoli Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    İsmail Bey malum balıklar soğuk sucul canlılar ve illaki şu derece olacak diye bir kural olmadığını düşünüyorum. Bir komşum inanmazsınız belki ama tankında balıklarına 14 derece bakıyordu. Diyordum abi bi ısıtıcı daha tak yok hareket durumları güzel sorun olmaz diyordu ve hakikaten plati ve kılıçkuyrukları sıkıntısız yaşıyorlardı. Isıtıcısı yetersiz geliyordu 100 litre civarı tankına 50w ısıtıcı takmıştı ama odada soba yanmadığından yetmiyordu.

Özetle bence sabit ısı ile sıkıntı olmaz ben 23 derecelerde bakıyorum tankıma ve evde termostat var ısı dalgalanması olmuyor sadece gündüz aniden olmasa da odada ısı 21 'e geriliyor tankta ise 22 oluyor su süre 8-9 saate yayıldığı için kış boyu sorun yaşamadım.

Hakan bey hatırlatmış ama söylemeden geçemeyeceğim full redler ile normaller kırılma yapar melez balıklar olur lakin, albino lepistes ile full red kırması çok harika oluyor arkadaşımda görmüştüm.

9. iso4013

iso4013 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkür ederim Abdullah bey tanktaki diğer lepitesleri çıkartıp tek tür albino ful red lepites besleyecegim inşallah :)

Sayfayı Paylaş