Lepisteslerim Ölüyor

Konusu 'Canlı Doğuranlar' forumundadır ve a.izguden tarafından 06/05/15 başlatılmıştır.

1. a.izguden

a.izguden Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hemşire
    Merhaba Arkadaşlar;

Foruma biraz ara vermiştim, akvaryumum da da neredeyse herşey yolunda gidiyordu, 10 gün öncesine kadar tabiiki...

Tankımdan biraz bahsetmek gerekirse,

Tankım, 6 ay önce kuruldu ve bol bitkili low tech bir akvaryum. 9 adet lepistes yavrusu ve 8 adet karides beslenmektedir. Bir de, misafirler olan salyangozlar bulunmaktadır. 1 ay önce, lepistesler yavruladı ve şu an ek olarak 30 kadar yavru bulunmakta. Tabiiki, 5-10 tane de kiraz karides yavrusu bulunmakta, onlar da yüzümü güldürdüler.

Her hafta düzenli olarak %20 su değişimi yapılmakta ve yalnızca makro elementler gübresi ve potasyum gübresi verilmekte. Onun haricinde, su değişimi acil yapmam gerekirse ( yolculuk yapmam gerekiyor ve gitmeden değiştirmem gerekiyor ) su düzenleyici ile 2 saat bekletilmiş su ile akvaryumun suyunu değiştirmekteyim. Akvaryumum kesintisiz olarak 6 saat aydınlatılıyor. Balıklar, haftada maksimum 2, bazen 1 defa besleniyorlar. 2 defa pul yem, 1 defa protein içerikli yem vermekteyim. ( 2 çeşit yemim var ve dönüşümlü olarak vermekteyim. )

Son bir bilgi, 2 ay kadar önce, erkek lepisteslerimin kuyrukları erimekteydi. Ancak ölmemişlerdi.

Gelelim 10 gün öncesine, bir gece 2 tane erkek lepistesim birden öldü. İkisinin de kuyruğu erimişti. Herhalde bu nedenle öldüler dedim. Ancak, 1 tanesinin ölüsünü bulabildim, diğer ortalıkta yoktu. Bulamadım... Sonra 3 gün sonra son kalan erkeği de kaybettim. Sonra sırasıyla 2 tane de dişi kaybettim. Şu an 4 adet dişi lepistes ve yavrular mevcut. Yavruların sayısı da sanki azalıyor gibi...

Sorunu gözlemlediğimde ise, yem yemeyen lepistesin öldüğünü gördüm. Yem yemiyor ve su yüzeyinde yüzüyor. Taşa veya bitkilere sürtünmüyor. Bir gece ansızın ölüyor. Öyle can çekişme, yan yatma durumu falan görmüyorum.

Bugün bir kez daha su değişimi yaptım ve suyun kötü koktuğunu farkettim. Hiç daha önce böyle görmemiştim. Bu nedenle de konuyu açma gereği duydum.

Son olarak, son 1-1,5 aydır, filitre hortum ve çıkışlarında kahverengi lekeler mevcut. Son 1 haftada o kadar arttı ki, heryeri kahverengi oldu.

Sizce ne yapmalıyım? Teşekkür ederim...

2. a.izguden

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hemşire
    Merhabalar;

Birşey daha eklemek istemekteyim, ölüme yakın balıkların karnı ciddi derecede, hamile gibi, şiş olmaktadır.

Bunu da belirtmek istedim...

3. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Alper bey anlattıklarınızdan balıklarınızda iç parazit yani bloat hastalığı olabileceğini düşünüyorum. Eğer öyle ise flagy isimli ilacın bir parçasını kırıp az miktarda suda eritin ve yemlerine bu ilacı emdirin. Sonra da yemi balıklara yedirin. Bu şekilde bir kaç yemlemeden sonra düzelme olacaktır.

4. a.izguden

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hemşire
    Ergün Bey, söylediğiniz ilacı bugün temin edeceğim ve söylediğiniz şekilde yemi hazırlayıp vereceğim. Peki, bu hafta yemlemeyi hergün mü yapmalıyım? Yani, ilacı alsınlar diye sık mı yemleyeyim? Ne kadar süre devam etmeliyim sizce?

Teşekkür ederim...

5. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Balıkları göremediğimiz için kesin tanıyı koymuş olmayayım. Bu hastalığın belirtilerini internetten bir daha araştırıp balıklarınız ile karşılaştırın. Eğer bloat ise o zaman iki günde bir çok az yem atmanız yeterli olur. Önemli olan doyurmak değil ilacı bünyelerine almaları.

6. a.izguden

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hemşire
    Ergün Bey, karnının şiş olması eğer yemleme nedeniyle değilse ( ki değil ) o halde yemek borusunda tıkanma olabilir şeklinde bilgi bulunmakta. Yemi de zaten ağzına alıp atıyorlar. Göz renginde değişiklik yok ve su yüzeyinde genelde öylece duruyorlar. Sanıyorum ki, uyumlu gibi...

Elbette ki, kesin olarak budur diyemiyorum ancak denemekte yarar görüyorum. Aksi halde, tüm balıklarım ölecek gibi görünüyor... :(

7. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Balıkların yemek borusu tıkanmaz. Şişliğin nedeni kabızlık ya da bloat nedeniyle olur. Bloat ise çözüm flagy ya da sarımsak suyu ile olur. Ki çok az yem attığınız için çok büyük ihtimalle bloat olmuşlardır.

Sayfayı Paylaş