Lepistes ve Plati Balıkları Eşleşir mi? Lepistes ile hangi balıklar eşleşir?

Konusu 'Canlı Doğuran Akvaryumları' forumundadır ve Lepistesyum tarafından 15/11/19 başlatılmıştır.

1. Lepistesyum

Lepistesyum Kendi İsteği İle Üyeliği Durdurulmuş

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Merhaba değerli forum

Canlı doğuran cinslerinin hemen hepsini beslemiş çoğaltmış özellikle lepistesleri yanısıra kılıçkuyruk ve plati türlerini kendi cinsleriyle çaprazlayarak farklı renklerde düzensiz varyeteler elde etmiş bir akvaristim.

Bunca zamanın sonunda artık belli sorunlar nedeniyle bu faaliyetlerimi yavaşlattım küçülttüm tanklarımın sayısını bire indirdim şimdi durumu daha keyfe keder daha telaşsız bir hobi mahyetine indirgedim.

Ancak bunca zaman karma tanklarda bazı çevrelerden duyduğum şekilde lepistes plati melezlerine moli kılıç melezlerine vs...rastlamadım, belki benim farkedemedeğim kötü eşgalli plati kılıç melezleri doğmuştur ancak kayda değer ilgi çekici bir görüntü olmadığından dikketimi bile çekmemiştir kayıt altına almamışımdır.

Şimdi piyasada rastladığımız tül kuyruk papağan platiler hangi cinslerden eled ediliyor ? bunlarda kılıçkuyruk geni varmı ?

Geçen yıl istanbuldan aldığım ancak yaşatamadığım gövde moli ve kuyruk full red olduğu söylenen gerçekten moli ve lepistes melezi elde etmek mümkün mü ? ben hiç elde edemedim

Baba lepistes ve anne plati yada baba plati ve anne lepistes olarak çapraz yavru elde edenleriniz varmı bu mümkün mü ?

Mesela dün bir komşum rtık bakamayacağını söylediği 3 dişi bir erkek olmak üzere 4 adet plati verdi bana, bende tankımdaki 100 adet lepistesi yakın zamanda elimden çıkardığımdan tankım boştu, yalnızca en güzel ve renkli eşgalli erkek yavrulardan bıraktığım tankıma platileri saldıktan sonra

(önce 10 dakika naylonuyla birlikte tanka bırakıldılar ısı eşitliği sağlandı ardından bursadaki bir akvaryumcu dostumdan gördüğüm tekniği kullanarak ana tanktan aldığım kendi suyumu boş bir kaba aldım üzerine bir kaç damla mavi metilen damlatarak yeni misafilerin dış mukozasını burada 10 dakika dezenfekte ettim,yıllarca bu dezenfektasyonla çok şükür tankıma hastalık sokmadım,balıkların bağışıklık sistemlerinide kuvvetli tuttuktan sonra pek korkmaya gerek kalmıyor bunu tecrübe ettim )

tankımdaki erkek lepisteslerin üç adet dişi platiyi çembere aldıklarını ve nefes aldırmadıklarını gözlemliyorum ve yakın temas çok fazla, diğer erkek plati resmen dışlanmış durumda.

Sizce dişi platilerin erkek lepisteslerden bir gebe kalma durumları olabilirmi ? olursa ortaya çıkacak olan yavrular sağlıklı olur ve büyürlerse fotoğraflarını paylaşacağım, daha önce lepistes plati melezine hiç rastlamadım ancak söylentileri hep duydum, eğer rastlayanlar yada yetiştiren üylerimiz varsa lütfen deneyimlerini paylaşsınlar gerçekten merak ediyorum

Yanısıra kılıç plati /plati kılıç / moli plati/kılıç moli/lepistes moli gibi çaprazları başarılı biçimde elde edebilen üyelerimiz varsa lütfen deneyimlerini paylaşsınlar

Keyifli forumlar dilerim

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bugüne kadar lepistes ile plati aynı akvaryumda besledim ama dediğiniz şekilde bir eşleşme yavru alma durumum olmadı.

Hobiye ilk başladığım zamanlarda lepistes moli bir arada baktığım sıralarda buna şahit oldum ve yavru alıp sağlıklı şekilde büyütebildim. Lakin yavrular gümüş renkte alacalı oldular, bir nevi dişi lepistes renginin alacalı haliydi.

Lepistesyum bunu beğendi.

3. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Çok seneler önce benim akvaryumumdan da adını Molistes koyduğumuz bir melez çıkmıştı. Bu balık gereken ilgiyi Onur Hitit Beye hediye ettikten sonra gördü ve epeyce meşhur oldu.
    Molistes.1.jpg molistes.jpg

Lepistesyum ve hedayse bunu beğendi.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Güzel görünüyor değişik bir varyete çıkmış, acaba halâ tür devam ediyor mu?

5. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Bu çok eski bir fotoğraf. 2013 senesine ait ve yurt dışı bir yarışmaya gönderilmişti. Ne yazık ki bu balıktan üretim yapamadık. Galiba katır idi.

6. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Harika bir çalışma yapmışsınız Hüseyin bey, bu kalitede bir çaprazlamayı profesyonel üretimhanelerin laboratuvarlarında dahi zor yapabiliyorlar, ortaya çıkan türün velifera benzeri bir eşgali var ve perakende de kesinlikle çok talep görürdü bu balık, keşke latince literatüre girecek bir isim hakkı talebinde bulunsaydınız.

Saygılar üstadım

hedayse bunu beğendi.

7. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Barış Bey belirtmeliyim ki bu olay tamamen kendiliğinden gelişti. Yapılan özel bir çaprazlama çalışması falan yok. Molistes ismini de hediye ettiğim Onur G. Hitit Bey vermişti. Zaten daha önceden de bizimki kadar güzeli olmasa da benzeri melezler elde edilmiş. Arama motorunuzda Molistes diye aratırsanız hem bizim Molistesi hemde diğer örnekleri görürsünüz.
    Molisres.2.jpg Molistes.1.jpg

Lepistesyum ve hedayse bunu beğendi.

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bende de olan melezler alt resimdeki iri balığa benzeyen balık gibi moliler olmuştu.

9. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Evet molistes yazdığımda harika balıklar gördüm Hüseyin bey, gerçekten erkek olanlarının eşgali yelken yüzgeç veliferaları çok andırıyor güzel gösterişli balıklar, tekrar tebrik ediyorum, bazı resimlerin altında sizden de bahsediliyor övgüyle.

Saygılarımla

hedayse bunu beğendi.

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Hüseyin abimizi bir ara ziyarete gideceğim inşallah, yakınız çok uzak sayılmayız.

H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

11. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Teşekkür ederim.

12. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Dostlarımıza kapımız her zaman sonuna kadar açık. Buyurun bekleriz, şeref verirsiniz.

hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş