Lepistes, Guppy – Poecilia Reticulata

Konusu 'Canlı Doğuranlar' forumundadır ve hedayse tarafından 27/10/13 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

Lepistesler bir çok hobicinin ilk balığı denilebilecek kadar popüler bir balıktır. Bir çok değişik renk ve türü vardır. Çaprazlama ile çok farklı türler elde etmek mümkündür. Üretmesi oldukça kolaydır. Bitkli akvaryumlarda hiç bir zahmete gerek kalmaksızın üretilebilir. Diğer canlı doğuran ve sazansıgillerin bazı türleri ile rahatlıkla bakılabilir. Yine de kendi türleri ile bakmakta fayda vardır. Canlı doğuranlar ile bakılırken kendisinden daha iri yapıda olan moli velifera plati gibi balıklarla bakmamakta fayda vardır. Bakılmasında büyük bir sakınca olmasa da yavruları bahsedilen türlere yem olacağından tavsiye edilmez. Barışcıl uyumlu bir türdür.
    En uygun yaşama sıcaklığı 26 derecedir, buna rağmen metabolizmasının hızlanması ve hızlı üretim için sabit 28 derecede daha iyi olacaktır. Isı değişikliklerine duyarlıdır su değişimlerinde buna çok dikkat etmek gerekir. Erkekleri dişilere nazaran daha küçük yapıdadır ve erkekler dişilerden daha renkli olurlar. Dişiler de renkli olur lakin yine de erkekler kadar renkli değildir üstelik erkeklerden daha iri yapıdadır.
    Üreme erkeğin dişi ile eş tutmasından yaklaşık 28-30 gün sonra dişi tarafından canlı doğum ile gerçekleşir. Doğan yeni yavrular anne karnından çıktıktan 2-3 saniye içerisinde serbest yüzmeye başlar. İdeal erkek dişi oranı 1 erkek / 3 dişidir. Erkek dişi ile sürekli eş tutma eylemi içerisinde olacağından dişi oranı yüksek tutulmalıdır. Dişiler yetişkinlik durumuna göre 80-100 kadar yavru yapabilirler. Akvaryumumuza yeni alacağımız lepistesleri seçerken damızlık türlere yönelmemizde fayda vardır. Damızlık türler genellikle yavru yönünde artık son demlerine yaklaştığı için yeni tankına adpte olmakta güçlük çekerler ve ölebillirler.
    Bulundukları akvaryumların bitkili akvaryum olması hoşlarına gidecektir ve yavrularının daha kolay büyüyüp üremelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca su üstü bitkileri ile takviye yapılması tavsiye edilir.

Detaylı bilgi kaynak linkinde mevcuttur.

Kaynak: http://www.akvaryumda.com/lepistes-guppy-poecilia-reticulata/

2. bemreda

bemreda Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Bence gayet güzel olmuş ayrıca resimde elinize kolunuza sağlık

3. Batuhan

Batuhan Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu balık üzerinde farklı çalışmalar yapmayı planlıyorum. Kısa zamanda sizler ile paylaşacağım.

Sayfayı Paylaş