Led armatür yapımı

Konusu 'Kapak ve Aydınlatma Yapımı' forumundadır ve Gökhan tarafından 06/12/14 başlatılmıştır.

1. Gökhan

Gökhan Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    28
    Ödül Puanları:
    28

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Gökhan bey ilk önce elinize sağlık çok düzenli ve şık gözüküyor. Gördüğüm kadarı ile kapağı soğutmak için fan kullanmamışsınız, ledler kaç wattlık ve ısı sorunu olmuyor mu?

3. Gökhan

Gökhan Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    28
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkür ederim Ergün Bey evet fan kullanmadım pcb lere termal macun ile yapıştırılmış vaziyette alüminyum soğutucular yapıştırdım süper iş yapıyorlar :D

4. Ugur

Ugur Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok güzel görünüyor MaşAllah.. Balıkların içinde olduğu foto yok mu Gökhan bey ?

5. mcoskungs

mcoskungs Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Bu şekilde bir ledli sistem ile nasıl sonuçlar aldınız görmek isteriz. benim de kafamda böyle bir sistem var,tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.Çok güzel görünüyor lakin faydası nasıl?

6. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Konu çok eski ama eski olması bişi değiştirmez. Hatta konunun sahibi geri dönüş yaparsa çok iyi olur. Bu ledler bu şekilde 6 ayda ışık verimliliğinin % 50 sini kaybederler. Bu ledler teknik olarak 40 derecede nominal (Bazı yerlerde 60 derece verilmiş ama marka önemli olabilir) Maksimum 50 dereceyi geçmeyecek şekilde soğutulması gerekmekte. O pcb plakaların arkasında bir soğutucu olmalı yani. Bunları birde kapakla kapatmak daha kötü olur. Bu durumda ya ledin maksimum ışık verimliği olan 350 ma verilmemeli yada veriliyorsa belli bir sıcaklığa ulaşan ledler bir fan yardımı ile serinletilmelidir. Kullanıcı çoğu zaman göz aşinalığı yüzünden ledin kaybettiği ışık miktarını anlayamaz. Bunun testi en iyi şekilde yeni bir led alıp eskisi ile karşılaştırma biçiminde yapılmalıdır. Birçok üretici power led için 10 000 saat ömür biçmekte bazıları bunu 30 000 e çıkarmaktadır. Nitekim aşırı ısınan led çok kısa sürede deforme olmaktadır.

Power ledlerin ısındıkça daha çok akım çektiği ve daha çok akım çektikçe daha çok ısındığı unutulmamalıdır. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda ledler ilk ısınma süresi uzun zaman alırken ısındıktan sonra ısınma hızı katlanarak artmaktadır. Bu açıdan Power led bağlama işlemi akım sınırlayıcı sürücüler ile yapılması gerekmektedir. Bu durum özellikle tam yük altında çalıştırılmak istenen ledler için büyük önem taşır.

İkinci bir husus aşırı ısınan ledler belli bir süre arızalanma eğilimindedir. Bu o sıraya dahil olan seri bağlı ledlerin tamamını söndürecektir. Özellkle 5 li10 lu 20 li 30 lu 36 Lı seri sürücü ile bağlanan ledlerde tek bir led dahi bozulsa tamamı söner.

Sonuç olarak belirtmeliyim ki ne kadar iyi kullanılırsa kullanılsın ne kadar kaliteli olursa olsun led lambalar verilen toplam ömrünün % 10 una gelmeden verdiği ışık miktarının yaklaşık %20 sini kaybeder. Geri kalan ışık miktarı herşey yolundaysa fazla kayba uğramadan devam eder. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda soğutmanın ledler üzerinde ne kadar önemli olduğunu kavrayabiliriz.
    Yukarıda da dediğim gibi eğer soğutma konusunda sıkıntımız var ise ledlerden geçen akımı kısmak iyi bir çözümdür. Bu durumda verilen ışık miktarı bir miktar azalacaktır elbette. Ama sıkıntı değil bunun da bir çözümü var. Örneğin maksimum 10 led bağlayabildiğimiz sürücüsü olan devrede led üzerinden 350 ma akım geçiyorsa buna bir led eklediğimizde led başına 35 ma kadar akım azalmış olur. Eklediğimiz led ise kaybolan ışığı geri verecektir. Power ledlerin ısındıkça daha çok akım çektiği ve daha çok akım çektikçe daha çok ısındığı unutulmamalıdır.

fatihsahin, hedayse ve Bitkici bunu beğendi.

7. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Evet ısı sıkıntısı oluyor ledlerde, ben cob led kullanıyorum soğutucu blok ve kapak içinden 2 noktadan fan ile hava çektirmesem mümkün değil kullanamazdım. 2 dk ya varmadan 85 dereceleri görüyorlar.

8. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Cob led çipleri iki türlü satılımaktadır. Bir tipi sürücüsü içinde diğer tipi sürücü harici olan. Sürücü harici olan cob led çipi daha az ısınır. Çünkü sürücü oldukça ısınan elemanlardan oluşuyor. Bu da çip üzerinde olunca ısı katlanmış oluyor. Kendinden sürücülü olan çiplerin bir avantajı içlerinde ısıya duyarlı elemanlar barındırmasıdır. Bunlar ısınan çipe göre akım ayarlaması yapabilmektedirler.

Bu çiplerin bazıları dimmer ile çalışabilecek şekilde üretilmiş olduğundan bu tipleri tercih etmek çipin ışığını kısabilmek ve istenilen renk tayfını yakalayabilmek için büyük kolaylık sağlar.

Cob ledlerin diğer bir dezavantajı çok fazla watt gücündeki led çiplerinin küçük bir alanda çalışıyor olmasıdır. Bu da soğutma işlemini güçleştirmekte ısının dağılımını zorlaştırmaktadır. Cob ledler normalde projektör kasalarında çalışmak için yapılmıştır. Projektör kasaları kalınca döküm yada alüminyum malzemeden üretilir . Soğutucu kısmı bu kasa sayesinde geniş alana yayılarak sağlanmış olur.

Bir diğer husus cob ledlerin ışığını belli bir alana yönlendirmek zor olduğundan akvaryum camlarında yosun kaçınılmaz oluyor. Bunun için bir çözüm yok sanırım. Dıy sevenler cob ledleri işlemci soğutusuyla ve fanıyla kullanıyor. Güzel bir yöntem olmasına karşılık fan sesine tahammül etmek gerekli.

hedayse bunu beğendi.

9. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bende işlemci alüminyum blok soğutucu üzerine monte ettim o şekilde kullanıyorum ama her ledde fan yok kapak üstünde 2 adet 12cm fan var, sessiz mi derseniz elbette hayır.

Sayfayı Paylaş