Kaçak salyangoz

Konusu 'Canlı Doğuranlar' forumundadır ve Ferhat tarafından 01/09/14 başlatılmıştır.

1. Ferhat

Ferhat Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Arkadaşlar yaklaşık 1 hafta önce yeni kurulum yapmıştım ve bu gün akvaryumda bi kaçak tespit ettim. Büyük ihtimal akvaryumcudan aldığım ince kumla geldi ama türünü ve zararlı olup olmadığını bilmiyorum. Sizce ne yapayım.:eek:

2. Ferhat

Ferhat Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    resim

Resimleri yüklemeyi unutmuşum kusura bakmayın

Ekli Dosyalar:

3. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Dursun kardeş öldürme bişey olmaz aksine biyolojik döngüye faydalı olur, bu minare salyangoza benziyor,, bende adi salyangozlar var dert etmiyorum.

4. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ferhat bey bu tür gündüzleri kum altında saklanmayı tercih ettiği için taban bitkilerini ve yeni diktiğiniz köksüz bitkileri yerlerinden sökebiliyorlar. Bunun dışında zararları yok. Eğer kurtulmak isterseniz akvaryuma bir çift meksika cüce kereviti ya da katil salyangoz ekleyebilirsiniz.

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ferhat bence bu canlı fayda zarar değerlendirmesine bakıldığında zarar tarafı ağır basıyor. Bence geç olmadan uzaklaştırın tankınızdan. Kum ile geldiyse ve kum kuru olarak alındıysa ölü olabilir. İstilacıdır ürmesine fırsat vermeden müdahale etmenizi öneririm.

6. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Önlemini bir an önce alınız yoksa tüm akvaryumunuzu saracaktır.Bence en iyi çözüm helena katil salyangoz :)

7. iyeni30

iyeni30 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    Karides akvaryumumda bolca bulunmaktaydı. Başlangıçta üremelerine izin verdim. Hatta su değişimi esnasında çektiklerimi bile geri koyuyordum. Sonrasında önünü alamaz oldum. Adi salyangoz gibi değiller. Çok hızlı çoğalmakta ve çok dayanıklılar. Akvaryumun tüm tabanını neredeyse kaplamışlardı. Kum içine de girdiklerinden tamamen def etmek bir hayli zor oluyor. Her su değişiminde 1 saat de bunları toplamak için vakit ayırır olmuştum. Hiç bulaştırmayın.

8. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Aşırı hızlı üreyen bir tür. Dikkat edin ve bir an evvel uzaklastirin tankinizdan.

Sayfayı Paylaş