Kırmızı yapraklı bitkim de problem

Konusu 'Bitki Bakımı Ve Türleri' forumundadır ve volkan06 tarafından 25/03/19 başlatılmıştır.

1. volkan06

volkan06 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba arkadaşlar bitkili akvaryumum da kırmızı yapraklı bitkilerim de gelişim ilk dikimim de iyiyken şu anda durma noktasına geldi. Ne yaptıysam bu bitki adam olmadı. Acaba demir gübresinde mi sıkıntı var? Relowers demir gübresi kullanıyordum bitmek üzereyken bu bitkiyi diktim ilk başlarda gelişimi iyiydi. Daha sonra DIY satılan demir gübresinden alıp kullanmaya başladım daha doğrusu bitmek üzere olan reeflowers demir gübresiyle karıştırdım. Acaba problem bundan kaynaklı olabilir mi?

[​IMG][​IMG]

Son düzenleme: 25/03/19

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bence sıkıntı sadece demirden kaynaklı değil gibi, fazla potasyum dozlamış olabilir misiniz?

3. volkan06

volkan06 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Hayır dozlamaları sizinle konuştuğumuz miktarlarda yapıyorum. 2,5 ml fosfat 2,5 ml nitrat 4 ml potasyum. 100 litre akvaryum için. Fazla potasyum böyle bir durum mu oluşturuyor acaba? Çeşme suyunda fazla potasyum gelebilir mi ? Birde ben bitmek üzere olan reeflowers demir gübreme dıy olarak satılan ( Fertiges Demir,) gübre alıp karıştırdım bunun birkilere zararı olur mu? Demir gübresinin for mu değişir mi ona göre gübreyi atıp yeni gübre alcam.

Son düzenleme: 26/03/19

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Demir gübresini karıştırmanız hoş olmamış, belki de etkileşime girmiştir buna garanti bir şey demek güç neticede elementten bahsediyoruz. Suyunuzdan potasyum gelebilir öyle de bir ihtimal var ama esasen suyunuzun sertlik seviyesi de önemli. Çeşme suyu değerleriniz de bozulmuş olabilir bu da ihtimal dahilinde. Eğer kalsiyum oranı yüksek bir su geliyor ise çeşmeden bu da bir etken tabii.

Zeytinlerin alt yapraklarına bakınca potasyum da eksik gibi ama bu durumun ilerleyen safhalarında o delikler ne hale geliyor onu da bilmek gerek. Eğer delinip kopuyor ise fosfattan ama kopmuyor elek gibi oluyor ise potasyum eksikliğinden de şüphelenmek gerekir.

Taylan Ulaş bunu beğendi.

5. volkan06

volkan06 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Kopma yok akvaryumda kopan bitki yaprakları olurdu akvaryumda Kırmızı yapraklı bitki de oluşan yosun ve bitki gelişiminin durması neden kaynaklı olabilir?

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bir önceki mesajımda olabilecek sebepleri bahsetmiştim, bunlarla ilgili sizin gözleminiz nedir?

7. volkan06

volkan06 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Mesala zeytin bitkisinin yaprakları çok yeşil değil açık yeşil gibi eski yapraklarda delinmeler var. Kırmızı bitkinin yeni çıkan yaprakları büzüşük eski yapraklar da yosun mevcut.

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Dediğim gibi kalsiyum - potasyum ve demir, bu üçü arasında bir sıkıntınız var diye düşünüyorum. Eğer çeşme suyu kullanıyorsanız kalsiyum eksikliği ile ilgili değil de fazlalığı ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Diğer türlü potasyumu çok fazla dozlamıyorsunuz bunu eliyorum, demiri de yeni bir demir alıp kullanmanızı öneririm. Eğer teminde sıkıntınız olur ise gübre için yardımcı olabilirim.

Demir gübrenizin şelatı nedir? Diğer demir gübresi ile karışımda şelatlarda bozulma yapmış olabilir.

9. volkan06

volkan06 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Fertiges Demir, bitkili akvaryumlar için özel olarak üretilmiştir. Tamamı şelatlı Fe2+ formunda demir ve sıvı karbon kaynağı içerir.

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Diğer karışım yaptığınız demir gübresi şelatı nedir?

11. volkan06

volkan06 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Oda reeflowers Demir gübresi şelalatını bilmiyorum

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Birşey diyemiyorum şimdi Volkan Bey, isterseniz demiri değiştirip bir deneyin yada yakında birinden bir miktar alıp biraz gözlemleyin ama direkt demir ile de alakalı olarak görmüyorum ben.

Suyunuzu %70 -80 oranında değiştirip, demiri de farklı bir demir ile dediğim gibi temin edip deneyin ve takip edin bakalım.

13. atamer

atamer Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Benim bitkiler bi türlü kızarmıyo yardımcı olurmusunuz

14. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Volkan beyin akvaryumundaki zeytin bitkilerine bakınca potasyum ve fosfat eksik gibi duruyor. Ancak su sertliği de yüksek olabilir.

Atamer bey sizde yeni bir konu açıp bitkilerin ayrıntılı fotolarını atabilirseniz daha iyi yorumlayabiliriz.

atamer ve hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş