Kırmızı akvaryum bitkileri yeşilleşme

Konusu 'Bitki Bakımı Ve Türleri' forumundadır ve Sercan35 tarafından 27/09/18 başlatılmıştır.

1. Sercan35

Sercan35 Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Hassas ibreli ısı ölçer var en fazla 27 derece şimdi 2 derece daha düşürdüm ısıyı bahsettiğim gübreleri düzenli olarak veriyorum en son ölçümde po4 0,5 di su değişim 1 gün öncesi

Yönetici tarafından son düzenleme: 14/10/18

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Neden o kadar ısıyı yüksek tutma gereği duydunuz, beslediğiniz canlılardan dolayı mı?

3. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Evet canlıların özelliklerine baktığımızda genelde 27 uygun gözüküyordu bende problem olıcağını düşünmedim

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    En çok 26 olarak görmek gerek, ama altında daha rahat ediyorlar. Alt sınırsa 21 iyidir.

5. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Kademeli olarak 24 e çekicem bu gün dereceyi
    Test yaptım tekrar ve şuan
    No3 10
    No2 0
    Gh16
    Kh15
    Ph7
    Cl2 0
    Po4 1 mg
    Demir 0,25
    Buna göre dünden bu güne po4 sabit kalmış ama demir 0,25 lik bir emilim olmuş

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Gh ve kh bayağı yüksek değerlerde aşağı çekerseniz bitkileri daha rahat geliştirirsiniz.

Gh 6 8 civarı en çok 10
    Kh 4 6 civarı en çok 8

Bu durumda co2 kullanımınız da düşecektir kh co2 yi baskılar. Düşük olunca co2 de az verilir Ph da zaten 6.5 6.6 lara geriler.

Mevcut Ph da kötü değil şuan ve n p oranınız da güzel görünüyor. Bu halde 2 gün gübre vermeden ilerlenebilir sadece fe 0.5 ppm verin.

7. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Şuan co2 yi 12,36 sn de 10 damla yaklaşık tam saniyede 1 damla bile değil phı 6.7 6.8 civarına düşürdüm ama kh ve gh ı nasıl düşürebilirim evde ozmoz cihazım yok bu ara zor almam

8. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Bu arada evde eski akvaryumumdan kalma yati köküm var acaba işe yararmı ?

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Maalesef reserve osmos sistem haricinde düşürmek zor.

Bitkilerinize bakınca çok sorun çıkaracak türler yok o yüzden ilerleyen dönem içerisinde biraz daha zor türlere geçince ro sisteme bakarsınız.

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Yati kökünü dekor olarak değerlendirebilirsiniz diğer türlü su değerlerine bir etkisi olacağını sanmıyorum.

11. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Birde dış flitre malzemesi sera süper peat diye bi ürün buldum bu gh ı düşürüyormuş ama bilgim yok sizin bu ürünle ilgili bir bilginiz varmı

Birde reverse ozmozda siz hangi ürünü kullanıyorsunuz söyleme imkanınız varsa internetten bi fiyat araştırması yapayım bunun dışında akvaryumumdaki problem nedir sizce cuba da büyüme var java fernde büyüme var acaba mikro elementin içinde fazla verildiğinde zarar vericek birşey olabilirmi ?

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sera süper peat genellikle balıkların sakinleşmesi için kullanılıyor ki kh üzerinde etkisi olduğunu biliyorum bu vesile ile Ph e etki ediyor suyu daha asidik yapıp on düşüyor.

Suya hümik asit ile elementler salgılıyormuş, kontrolsüz salınım deyince bitkili akvaryumda 2 kere düşünmek gerek. Tam da besinleri dengede tutmaya çalışırken onca testle çabalarken bence çok yerinde olmayacağını düşünüyorum. Ben olsam kullanırmıyım :rolleyes: çok zor.

Ro için ise sadece akvaryum için kullanılacak ise marka gözetmeksizin 4 kademeli tanklı veya tanksız bir arıtma işinizi görecektir. Tanksız seçeneği kendiniz depolama yapacaksanız (bir varil bidon gibi) olabilir. Diğer yandan tesisat suyunuz başınçlı ise ekstra bir motor taktırmanıza gerek yok.

Su değerlerimiz neredeyse aynı benim kullandığım düzen şöyle

1. Filtre 5 micron sediment
    2. Filtre blok carbon
    3. Filtre 1 micron sediment
    4. Filtre membran filtre

4. Aşamadan tanka giden hortuma T bağlantı yapıp bir miktar hortum ekledim ve vana yaptım bu sayede tankta biriken 12 litre civarı suyu ara ara damacanalara alıp su biriktiriyorum öyle su değişimi yapıyorum.

Sizdeki sıkıntının sebebi demir diye sanırım yazmıştım. Demir gübrelerinin belli bir Ph aralığı var ya bu aralığa tam uyumlu değil yada kh yüksekliği nedeniyle demir tankınızda kısa sürede bozuluyor.

Diğer bir sebep ise gh yani magnezyum ve kalsiyum miktarı yüksek olduğundan bitkiler besinleri tam olarak alamıyor.

Gönderdiğim fe ile bir takip edin bakalım sonuç ne gösterecek.

Belki çok maliyetli olabilir ama gh kh değeri düşük bir su ile değişim yapıp 10 15 gün bir takip edin.

Tds metre almanızı ısrarla öneriyorum, bu sayede bahsettiğim şekilde bir su değişimi sonrası 150ppm artan tds seviyesine kadar su değişimimi öteleyebilirsiniz.

13. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    İntette 24 tl falan tds metreler var işimi görürmü bilmiyorum ama edinirim işimiz şimdilik beklemek sanırım başka kaynaklarda okuduğum a göre alternanthra reincklin nitratı sevdiğini okudum nitrat kademeli olarak 40 ppm e çıkarılırsa renklerini en canlı şekilde sergileyeceğini yazmıslar denemişler olmuş ama bu kadar nitratın zararları olurmu bilmiyorum

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Diğer konumdaki özete tekrar dikkat çekmek istiyorum. Nitratı 50ppm de verseniz demir iyi olmalı.

Bu arada 1 saat önce test yapmıştım, nitrat 40ppm şuan tankımda ki 80 opm olduğu zamanları biliyorum. Çok uzun süreli olmadıkça sıkıntı olmuyor. Fosfat ve demiri biraz yüksek tutup 2. haftasına 20 lere kadar düşüyor.

Demir eksik veya yok ise bitki ne gibi tepkiler yaptı:
    Demir olmayınca Potasyumu alamadı
    Fazladan biriken potasyum fosfat ve nitrat alımını engelledi
    Fosfat alamayınca nitrat alımı da engellendi, nitrat alamayınca ise magnezyum alamadı.

Sercan35 bunu beğendi.

15. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Valla sağolun sürekli bişeyler okuyorum beynim çok dolmuş ama bu konuyu iyice anlamaya başladım bende gözüken demir gibi gübreler geldiğinde akvaryum çok iyi bir toparlama yapıcağına inanıyorum sabaha demir muhtemelen 0 ppm e çekilmiş olucaktır yarın sabah işe gitmeden mikro elementten 12,5 ml ekleyip gidicem ki 0,25 ppm demir eklemiş olayım

Son düzenleme: 15/10/18

16. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Demir 0.25ppm demek istediniz sanırım.

17. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Benim dikkatimi çeken bir şey oldu hem mikro elementin içinde hemse makro elementin içinde potasyum var demir verirken mecburen potasyum da vermiş oluyorum

Yönetici tarafından son düzenleme: 15/10/18

18. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    bunlara da dikkat etmekte fayda var zaten suyunuzda yeterince hatta fazlasıyla magnezyum var iken macro ve mikro karışımınızdan da geliyor pek hoş bir durum değil.

Evet potasyum oradan da geliyor, 10 litreye 8ppm imiş yani 1ml sizin tankınıza 250 litrede 0,32ppm K vermiş oluyor çok ciddi sorun olacak bir değer değil potasyum için.

19. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    FFC16E97-43CE-4402-966A-AD85770B848E.jpeg Öncelikle hakan beye teşekkür ederim gübrelerim elime ulaştı.
    Öncelikle akvaryum su testlerimi yaptım sonuç
    Po4 1 ppm
    Demir 0,25 Ppm
    No3 10 ppm
    No2 0
    Gh 8
    Kh 10-15 arası bir değer sanırım
    Cl2 0
    Ph 6.8 civarında
    Buna göre
    Sadece 0.25 ppm demir mi ekleyim yoksa potasyum ve nitratta ekleyimmi exel ilave ediyorum birde

Yönetici tarafından son düzenleme: 15/10/18

20. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Bu akvaryumu ilk kurduğumdan kalma video

Buda şuan ki hali

21. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Mesajınızda da düzenledim demiri aman deyim 2.5 ppm felan vermeyin 0.25 ilave etmeniz yeter.

Önceki ölçümde gh 16 demiştiniz şimdi ise 8 dermişsiniz bir yanlışlık olmasın?

İlave başka bir gübre vermenize gerek yok değerler iyi bence.

22. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    prodac hızlı 6 in 1 test pek iyi bir test değil test çubukları üstündeki bir birlerine akıyor pek net belli olmuyor yada ben beceremedim ısı şuanda 24 derecede bazen telefondan yazdığım için yazım hataları oluyor evt o hususa dikkat diyorum videoda bitki bozukluklarını görebildinizmi peki ?

23. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bitkilerin durumu biraz toplanmaya başlamış gibi, taze sürgünler var lakin besin eksikliği yaşamışlar ve yosun sorunu da var gibi.

Sağ köşedeki Reineckii ve sol kenardaki aromatica yı daha iyi ışık alan bir bölgeye yani orta kısıma alırsanız iyi olur. Bu esnada kumu oynatmayın kum hızasının biraz üstünden kesip alın.

24. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    C0A886D7-AFD6-4004-9B89-9E891772E897.jpeg Akvaryum da aqua clay ın üzerine çıkan şav taşlarını topladım limnophila aromatica bir kökü ışık altındaydı diğer 2 kökü ve sürgünü ışık altına çektim ama kökler ölü gibiydi alternanthera reineckii sağlam kök salmış o yüzden yerini değiştirmek istemedim şuan makasım yok üzerinde3 4 tane sürgün var makas ayarlayıp onları biraz daha fazla ışık görem yerlere dikicdm ph ı 6.4 seviyelerine ısıtı 24 dereceye düşürebildim bu gün 0.25 ppm demir ilavesi ve 0.25 ppm fosfat ilavesi yaptım bir fotoğrafta ekliyorum

25. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sercan bey size hem iyi hem de kötü bir haberim var, potasyum gübresini yanlış tartımdan dolayı yoğun yapmışım.:rolleyes:

Verdiğiniz opm değerini 1.85 ile çarpın lütfen.

Evde hiç makas yokmu onunla kesin Reineckii leri.:)

26. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    D2AEC115-84B3-4937-A8A4-483A93DBCECB.jpeg AA86412B-26E3-4880-A4F3-6D2E46CEB790.jpeg Reineckii leri budadım tekrar diktim diğer bitkilerin ölen dallarını budadım aromaticanın ölen yerlerini kesip tekrar diktim.
    Höm hakan bey sağolun uyarı için olsun artık bir sonraki gübre alımımda helalleşiriz şimdi 1 ml 50 litreye 1,85 ilave ediyo doğrudur demi ?

27. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Doğru 1ml 50 litreye 1.85ppm verecek. Benden yana helal olsun sorun değil .

28. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    akvaryumda dikkat ettiğim sanki nitrit ve fosfatta emilim olmuyor gibi demir de günlük 0,25 ppm emilim söz konusu gibi

29. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Nitrit zaten tankta nitrat bakteriler tarafından dönüştürülebilir onun üzerinden çok durmanıza gerek yok. Fosfat ise Nitratla birlikte 1/10 oranında iken bitkilerin tüketimi daha hızlı oluyor. Mutlaka döngüde nitrat oluşuyordur tüketim ondan dolayı az görünebilir.

30. Sercan35

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Bu gün tds metre siparişi verdim dün testlerimi yaptığımda demir 0,5 ppm fosfat 1 ppm nitrat 10 ppm olduğunu gözlemledim elimde potasyum testi olmadığı için tahmini hesap yapıp 10 ppm kadar potasyum ilavesi yaptım yapmamın sebebi aromatica bitkimin çoğu kökünün kararıp çürüyüp tamamen ölmesi reineckii yapraklarımda 2 tanesinde delinme yaprak kenarlarında sararma java fermde eski yapraklarda sararma ve saydamlaşma gine reinecklide damar kalınlaşması rotala nereeyse durmuş gibi herhangi bir gelişimde bulunmuyor akvaryum da şuan kh ve gh haricinde herşey yolunda gözüküyor ph 6.8 saniyede 1 co2 sürekli açık sıcaklık 24 derecede yarın su değişim günüm o yüzden bu gün ve yarın herhangi bir ölçüm ve gübre etkilemesi yapmıcam günde 6 saat kadar ışıklandırma yapıyorum 8 saate çıkartmalımıyım bitki oranım az ama önümüzdeki aydan önce bitki alamam ama reneckii ler hala yeşil herhangi bir değişim yok ama cuba be montecarloda böyle bir durum söz konusu değil her gün gelişiyor

Ayrıca şöyle bi denenmiş birşey gördüm kırmızo bitkilerin nitratı sevdiği kademeli olarak nitratın 40 ppm e çekildiği bu arada fosfatın 6-6 ppm de tutulduğunu ve reneckii nin kıpkırmızı bir hal aldığı fotoğraflar yoluyla görsüm bu konu hakkında sizin düşünceleriniz nedir direk böyle bşey denemektense sizlerden seneyim ve bilgilerinizi almayı isterim

Son düzenleme: 18/10/18

Sayfayı Paylaş