Japon Balığın Bakımı ve Üretimi

Konusu 'Japon Balığı Akvaryumları' forumundadır ve kaosfiraso tarafından 26/12/13 başlatılmıştır.

1. kaosfiraso

kaosfiraso Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Boyut En*Boy*Yükseklik (cm): Bu durum balık sayısına göre değişim gösterir.
    Kapasite (litre): En kötü 1 japon balığına 25 lt olmalı
    Beslenen Canlılar: Ben sadece japon balığı besledim pek bilgim yok.
    Filtrasyon: Akvaryumun büyüklüğüne göre değişim gösterir ben iç filtre kullanmıştım.
    Su Değişim Oranı ve Aralığı: %25 1 ayda bir veya haftalık %10 veya %5 olmasında fayda vardır.
    Kullanılan Yemler: Japon balıkları hem etçil ve otculdur pek yem seçmezler.
    Kullanılan İlaçlar: ...

Açıklama:

Japon balıkları ülkemizde rahatça bulabileceğimiz bir balık türüdür. Fiyatları bakımından uygun olması ve neredeyse her ortama alışa bildiğinden dolayı genelde çocuklara hediye olarak verilmekte tabi biz ne kadar karşı ol sakta bu durumun önüne geçemiyoruz. Japon balıkları serin suları ve zemin olarak ta küçük taşlı veya kum zemin severler bunun nedeni doğal yaşamında kumları veya ağzına alabildiği kum veya taşları tükürerek altındaki yemleri yerler yani akvaryumu kurarken mümkün oldukça küçük taş olmalı veya kum zemin olmalıdır. Japon balıkları doğal ortamlarında hem etçil hem otçuldur beslerken şöyle bir yol izleye bilirsiniz eğer imkanı ola bilenler için ben şöyle bir şey önere bilirim canlı yem olarak su piresi öneririm nedeni bilen biliyor lakin bilmeyenler için tekrar açıklayım su piresi hem bakımı hemde üretimi bakımından kolay bir canlı yem olmasından dolayı, tabi her gün her gün canlı yem vermek balığı hasta ede bilir bir gün canlı yem bir günde normal yem verin tabi birde haftada birde ıspanak veya bezelye haşlayarak vermenizde fayda büyüktür. He tabi şöyle bir şey var japon balıklarında doyma hissi yoktur bu nedenle orantısız yem atma ölmelerine sebep olur bunu önlemek için yem verirken gözlem yapın ve daha sonra öyle yemleme yapın. Japon balıklarının olduğu bir akvaryumda canlı bitki önermem ya yerler yada sökerler eğer illaki olacak diyorsanız köklerinle tutunan bir bitki olmalı ve japon balıklarını almadan önce ekin ve tutunmalarını bekleyin öyle japon balığını akvaryuma bırakın.

Japon Balığın Üretimi

Japon balıkların üretimi acemileri için zorlu ve zahmetlidir. Bu balıkların iki türlü üretimi vardır birincisi doğal ikincisi ise yapay yani sağım yöntemidir. Tabi bu iki yöntemde içinde yapılması gerekenler vardır yani hem dişinin hemde erkeğin hazır olmalıdır. İlk olarak balıkların yaşları 9 aylık ve 1 yıllık olmalıdır. Akvaryumda diğer balıklarda hep dişiler fazlaydı şimdi ise erkek fazla olmalıdır yani 2 dişi varsa 3 erkek olmasında fayda vardır. Üretmek veya yavrulatmak istiyorsanız akvaryumda bir ısıtıcı ve birde hava motoru olmalıdır. Üremesi için su sıcaklığı 16 ile 22 arası iyidir. Tabi benim önerim 20 derecede sabitlenmesidir. Şimdi ortam hazır dişi ve erkek hazır olup olmadığını anlamak için dişinin karnı şişer bu şişkinlik yumurtadan dolayı erkek ise yüzgeç veya solungaçlarında beyaz beneğe benzer noktalar varsa üremeye hazır demektir.

Japon Balığın Doğal Üremesi

Japon balığı üretmek istiyorsanız mutlaka ayrı bir tane daha akvaryum elinizde bulunmalıdır. Üretim tankı içinde kum veya taş bulunmamalıdır sadece ısıtıcı ve hava motoru bulunsun hazır olan balıkları üretim tankına koyun ertesi gün diyeli su sıcaklığı 20 derecese 22 derece yapınız bu sıcaklık artışı üremeye teşvik edecek ya hemen yada bir kaç gün sonra erkek dişiyi kovalayacak erkek sürekli dişinin karnına vuraçaktır. Bu durumda dişinin yumurtası dökülmeye başlayacak bu durum 3 veya 4 saat sürer ve erkek döller bu işlem bittikten sonra balıkları ana tanka aktarın ve beklemeye başlayın.

Japon Balığı Sağma Yöntemi ile Üretme

Bu yöntem her ne kadar kolay gelse de dikkat edinmesi gereken şeyler vardır ilk olar sağımda balık iç organları zedelenebilir bu nedenle karın kısmına çok baskı uygulamamalıdır masaj yapar gibi karnına baskı yapın ve illaki tüm sperm veya yumurta çıkara cam diye durmadan aynı işlemi yapmayın balık ölür yoksa bir diye olaysa sağım yaparken pulları kalka bilir bu durumda akvaryumdaki mantar sporların balığı hasta edebilir bu durumdan kurtulmak için akvaryumda mantar için önlem alın, benim önerim budur gerisini video izleyerek daha iyi anlıya bilirisiniz.

japon balığın sağımı - YouTube

Bu konu kendi deneyimlerim doğrultusunda yazdım umarım yararlı olur :)

Alıntıdır: Bilge Evi

2. bemreda

bemreda Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Mehmet Bey makale sizin mi yoksa komple alıntımı dır?

3. kaosfiraso

kaosfiraso Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam komple benim makalem kendim yazıyom saten sitede benim kendi siteme form düşünmediğimden
    form olarak bur da paylaşmaya karar vermiştim eğer sakıncası varsa kusura bakmayın konuları sile bilirsiniz. Bide iş den dolayı akşamları giriş yapa biliyom kusura bakmayın geç cevap yazdım.

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Mehmet Bey Bilal Bey 'in yerine müsadesiyle ben cevap vereyim. Sitemiz açısından bir sakıncası yoktur, zaten imzanızda bunu gördük siteye linkte vermişsiniz. Yazının sonunda kendi deneyiminiz olduğunu yazıp sonradan altına sitenizden alıntı linki verince muhtemelen Bilal Bey 'de durumu anlamak için sordu.

Emeğinize sağlık güzel makaleler yayınlamışsınız. Siteniz de hayırlı olsun, biraz gezdim güzel makaleler de var ki su piresi makalenizde çok hoşuma gitmişti.

Paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

Hayırlı forumlar dilerim.

5. kaosfiraso

kaosfiraso Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Makaleleri beğenmeniz beni mutlu eti.
    Umarım paylaşımların form için hayırlı olur.

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Elbette Mehmet Bey, özgün olan yani tecrübelere dayalı olması çok faydalı oluyor.

Her zaman paylaşımlarınızı bekleriz, emeğiniz için ayrıyeten teşekkür ederiz.

İlerleyen günlerde biraz daha zenginleştirip portalımızda da yayınlayabiliriz aslında.

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Mehmet Bey japon balıklarının midesi olmadığı söyleniyor doğru mu? Doyma hisleri yokmuş bu yüzden.

Siz ne dersiniz buna?

8. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Mehmet bey japon balıkları benimde hep ilgimi çekmiştir ama bir türlü alıpta uretmek nasip olmadı.Dişi erkek ayrımı tam olarak nasıl yapılıyor? Makaleniz çok güzel olmuş. Tebrik ederim.Yeni makalenizi bekliyoruz.

Sayfayı Paylaş