Japon balığı üretimi..

Konusu 'Japon Balığı Akvaryumları' forumundadır ve senior tarafından 13/02/16 başlatılmıştır.

1. senior

senior Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Boyut En*Boy*Yükseklik (cm):130-50-60
    Kapasite (litre):390LT
    Beslenen Canlılar:Japon (Ryukın,Oranda,Vailtail) Kılıçkuyruk (Shımpson,Albıno) Melek (Trıcolor) Corydoras (Bronze) Cüce Vatoz (Ancistrus dolichopterus) Pengasus,Chromobotia macracanthus.
    Filtrasyon:AQUA PRO 1800 Dış filtre 45W 1800LT/H
    Su Değişim Oranı ve Aralığı:90 LT/AY
    Kullanılan Yemler:Tetra Bıt's granul,Tetra min Junior,Tetra Phyll,Sera Flora,Sera Goldy,Artemia,tubifex.
    Kullanılan İlaçlar:Hastalıkları önlemek tedavi etmekten her zaman çok daha kolay ve ucuzdur.Zamanında yapılan kısmi su değişimleri ve Filtre temizliği sayesinde yıllardır akvaryuma bu tür kimyasalları sokmadım..

Açıklama:Oranda Redcap-Teleskop türü japon balıklarının ev ortamındaki üretim sürecini paylaşmak istiyorum.Sağım yöntemi ile yapılan üretimde kullanılan balıklar 1,5 yaşında genç damızlık altı balıklardır.1 Dişiye karşılık 2 erkek balıktan alınan spermler kullanılmıştır.Standart ekipmanlar kullanılarak yapılacak japon balığı üretiminde,yumurta larva ve yavruların tamamının yaşatılabılmesi imkansıza yakın olduğundan az miktarda yumurta sağımı yapılarak canlı kaybını düşük seviyelerde tutmaya çalıştım.

19122015663.jpg

Plastik saklama kabı içerisine alınan balıkların sağımında daha küçük plastik kap kullanılmıştır.Bu sayede yumurta kontrolu daha iyi yapılarak,mantarlaşmanın önüne geçilmeye çalışılmıştır.Küçük kap içerisine sağılan yumurtalara hava ve ısı verılmesı gerektiği için,tekrar 11lt'lik saklama kabı içerisine alınmıştır ve suya metilen mavisi eklenmiştir...

19122015671.jpg

1 hafta sonunda larvalar çıkmış olup,artemia beslemesine başlanmıştır.

Artemia beslemesi sonundada yavrular hızlı şekilde gelişmeye devam etmektedir..

zekigonlum bunu beğendi.

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Japon balığı üretimi oldukça zordur. Sizi tebrik ediyorum.

senior ve zekigonlum bunu beğendi.

3. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Elinize sağlık, maşallah. Yavrular büyüdüğünde tam olarak neye benzeyecekler, bir öngörünüz var mı?

senior bunu beğendi.

4. senior

senior Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Ergün bey teşekkürler..Japon balığı üretiminde zor olan larvaları ilk 15 gün yaşatabilmek.Bu süreyi atlattıktan sonra pek sıkıntı kalmıyor..

Zeki bey teşekkürler..Yavruları form olarak şuanda inci gövde ve teleskop japonlara benzetiyorum.Bu konuda fikir sahibi olabilmek için tabiki daha çok erken..İnci gövde olabılır dedıklerımın karın bölgeleri çok şişkin gözükürken,sırt yüzgecinin bulunduğu bölüm oldukça düz formda..Teleskop olabılır dedıklerimin kuyruk yapıları ve hafiften belli olmaya başlayan siyahımsı karaltılara bakarak tahmin yürütüyorum..Daha renklenmede başlamadığı için bu söylediklerimde yanılma oranımda oldukça büyük tabiki..

5. senior

senior Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Yavrular komşuları ile tanışmaya başladı.Büyüdükleri zaman tanıştıkları bu yeni türler ile sorunsuz şekilde aynı akvaryumu paylaşacaklar.

Sayfayı Paylaş