Işıklandırma için yardım

Konusu 'Kapak ve Aydınlatma Yapımı' forumundadır ve SfenkS tarafından 08/07/14 başlatılmıştır.

1. SfenkS

SfenkS Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Memur
    Arkadaşlar kolay gelsin 104*44*50(h) akvaryum kuruyorum kapağı yok kapağı kendim yaptıracağım ama ışıklandırmada ne kadar ne kullanmalıyım acaba hesaplayamadım düşünemedim ramazan dolayısıyla kafam durdu heralde yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum.

2. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Faik bey akvaryumunuzun fotolarini gormeden yorum yapıyorum kenarda bi cam parcasi var mı bilmiyorum varsa ölçümü kendinizde 1 2 cm kisa veya uzun yaptırabilirsiniz. Ben olsam 104x34 ölçülerinde plastik tavan lambirilerinden bi kapak yaptırır. İcine forumda reflektör nickli uyemizden 4 adette reflektör getirtirdim ve 4 tanede t5 floresan koyardim.
    2x21 w 840 ve 2x21w 865 renk kodlu floresanlarla rahatca aydinlatmayi sağlayabilirsiniz.

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Faik Bey benim hi-tech akvaryumum ile neredeyse aynı ölçülerde bir akvaryumunuz var ve Bora Bey 'in dediği gibi 4x21w işinizi görecektir lakin sizin nasıl bitkiler yetiştireceğinizle de bire bir alakalı bir durum. İleride daha zor bitkilere yönelecek olursanız bu miktar yetmeyebilir ki o zaman 2 floresan daha ekleme durumunuz olabilir veyahut mevcutların watt güçlerini yükseltirsiniz.

Gün ışıkları olarak 865/840/827/830 kodluları kullanabilirsiniz 830 ve 827 çok çok yakınlar bu yüzden herhangi birisi olabilir. Balast olarak çift çıkışlı 14/21/28/35w balastlar alabilirsiniz marka olarak Osram veya Philips olabilir. Floresanlarda Osram/General Electric/Philips markaları olabilir.

4. SfenkS

SfenkS Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Memur
    Hakan bey kil geliyor bende ufaktan ışıklandırma işine başlayayım. Bu bahsettiğiniz 4x21 floresanlar t5 mi olmalı akvaryum boyum 100cm ebat yeter değil mi yanılmıyorsam 85cm olması lazım değil mi birde bu 4 floresan için renk kodlarını si söyler misiniz (ya da her koddan bir tane mi almalıyım)

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Faik bey ışıklandırma için bir kere uğraşıp sonradan fazla uğraşmamak için şimdi veya ileride nasıl bir düzen yapacaksınız bilmemizde fayda var.
    Derseniz ben Co2 işine hiç girmem hi-tech olmaz veya olsada bende olduğu gibi çok zor bitkilere yönelmem 4x21w işinizi rahatlıkla görür. Diğer türlü tavsiyem 2x39w + 2x21w çok daha iyi olacaktır.
    Floresan kodları için 2şer adet 865 ve 827/830/840 olarak wattları eşit şekilde kullanılabilir. Baktınız sadece 865 var hepsi de olabilir ama iki tip yapmak daha iyi.
    Floresanlar 85cm t5 doğru hatta 84,9cm yani 849mm sizin 100cm akvaryumunuza en uygunu.

6. SfenkS

SfenkS Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Memur
    Hakan bey şu anda ışık olarak 18w osram fluora 18w osram cool daylight ve 18w osram lumilux internia 827 var ve bitki olarak rotala red limon zeytin elodea tilki kuyruğu h. Mica ve sp japan var bunları yeni akvaryuma aktaracağım ve şu anda mayalı co2 sistem kullanıyorum. Tabi ileride bitki ekler ya da değiştirirmiyim bilmiyorum zaman gösterir ve dediğiniz gibi bir defa yapıp ileriye dönük yapmak en iyisi bence de planları bu şekilde yapmak daha iyi olur. Led sistemlere ne diyorsunuz başka bir forumda görmüştüm ve yapanın yorumu gayet iyi olduğu yönündeydi

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Forumumuzda Onur Bey kullanıyor ben henüz kullanmadım lakin iyi ve uygun renk kodlu power ledler olur ise olabilir kesin bir şey diyemiyorum.

Sayfayı Paylaş