Hangi tür lepistes beslemeliyim?

Konusu 'Canlı Doğuranlar' forumundadır ve fatihsahin tarafından 25/10/14 başlatılmıştır.

1. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Selamlar,

Akvaryumumda lepistes beslemek istiyorum fakat alacağım lepisteslerden çıkan yavruların da kırık veya bozuk olmasını istemiyorum. Geçenlerde tam moscow blue alacaktım fakat satıcı telefonda "Ankara'dan çok getirdim" deyince soğudum. Büyük ihtimalle ithal balıktı ve yavrularından ne çıkacağını Allah bilir.

Tanıdığım bir abim, Alman lepistes üretimi yapıyor. Ondan mı alayım yoksa bildiğiniz daha afilli güzel bir lepistes türü var mı?

Tek tür 50 adet balık koymak istiyorum. (500lt) Bir ara 5 plati 20 platiye falan varmıştı. Yavruluk v.s. kullanmadan, tamamen doğal seleksiyon ile yani ölen ölür kalan sağlar bizimdir anlayışı içerisinde büyümüşlerdi. Lepisteslerde de aynen bu şekilde yapacağım. Güzel bir tür önerisi lazım.

2. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Moscow blue yada red harika olur.

3 dişiye 1 erkek oranında ama bu işe yıllarını vermiş tam ırk besleyen ve üreten çok hobici var onlardan sağlıklı ve yerli balık almanı tavsiye ederim Fatih bey.

Anladığım kadarıyla sizde ithal istemiyorsunuz.Bol sık bitki ile bayağı çoğalacaklardır.

Bitki olarakta eledoa,saz,çam vs, olabilir.Yavrularınız bu bitkilerin arasında kaybolurlar ve sağlıklı büyürler Fatih bey.

Kolay gelsin

3. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Sorun moscow bulmak değil de safkan bulmak. Uyanık birsürü satıcı ithal balığı safkan diye satıyor. Bildiğim kişide ise Alman lepistes var, o yüzden alacağım. Bulabilirsem bakalım moscow blue benim de hoşuma gidiyor.

4. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Blue gras lepistes veya red lake snake skin lepistes beslemenizi tavsiye ederim. Eskisehirde Mehmet Büngül bey var. Facebookta filan profili var.inceleyebilirsiniz.
    Saygılar.

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Bu ara bende de moscow blue lepistes hevesi oluştu. Bora hocam sizdekiler ne durumda daha çoğalmadılar mı?

6. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ergün hocam, benim moscowlar bir türlü coğalamadilar.Sapa saglamken balık akvaryumda kayboluyor.Kara delik mi vardır nedir? Elimde 1 dişi 1 erkek kaldı. Yavru alabilirmiyim diye gözlerinin içine bakiyorum.

7. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Kararsız bir adam değilim ama 2 aydır 5 komando çöpçüden başka balığım yok. Evet, sanırım kararsızım. Balık bulamıyorum memlekette nasıl iştir anlamadım vallahi. Petşoplara bakıyorum hep çiklit, yunus, sarı prenses falan filan. Nereye gitti arkadaş bu balıkçılar? Çekiçle dalacam valla hepsine hulaaa diye kıracam akvaryumlarını.

abbas bunu beğendi.

8. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Yüksek amonyak nedeniyle bende bir tane erkek bir tane dişi lepistes kaldı. Dişi kafa aşağı ve yana doğru garip garip yüzüyor ama o halde epey bir yavru verdi. 8-10 kadar yeni yavru saydım tankta. Bu işin kurtuluşu yok bari güzel bir tür olsun dedim. Bir yerlerden safkan moscow blue bulabilirsem bir çift alayım bari.

Fatih bey akvaryumcuların mantığı tamamen daha fazla para kazanmak üzerine kurulmuş durumda. Yazın bir üretici ile toptancıya balık satmaya gittik adamlar balığa tamamen para olarak bakıyor. Çok daha güzel ve nadir türler satılmıyor diye kabul edilmezken havuza atmayacağımız balıkları iki katı para ile almaya hazırlar. Mantık nadir olan zor bakılıyor kimse almıyor cikletler dayanıklı çok satılıyor.

9. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Vallahi bilemedim, kendim girip oturacam az kaldı :) Sağlam moscow bulursan bana da haber ver bari. Tabi ben de sana haber veririm.

abbas bunu beğendi.

10. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Sanıyorum ki Bora hocam daha önce araştırmıştır. Söylediği yerden bakılabilir. Yalnız Eskişehir buraya göre epey bir soğuk olduğundan havalar iyice soğumadan ne besleyeceğimize karar vermemiz lazım.

11. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ben baktım Büngül Bey'in face sayfasına ama albino koi lepistesten başka foto yok. Aynı resmi akvaryum.com forumuna da koymuş hatta. Başkaca birşey bulamadım, öyle kaldı. Pek satış yapıyor gibi göremedim.

12. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Büngül beye faceden veya akvaryum.com üzerinden msj atıp sordunuz mu elinde farklı kon ama güzel balıklar vardır ve balıkları hakikaten kırılmamış türlerdir.Kendisi otobüs ile gönderim yapabiliyor.Bildiğim kadarıyla.

Sayfayı Paylaş