G.Kurt,MikroKurt,Su Piresi vb. doğal üretim hk.

Konusu 'Malzemeler ve Yemler Forumu' forumundadır ve bozkurtaryus tarafından 19/09/15 başlatılmıştır.

1. bozkurtaryus

bozkurtaryus Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,
    Forum genelinde bahsi geçen canlı yem alternatifleri ile ilgili çok güzel makaleler okuduk ve üretim yapmayı öğrendik fakat birçok arkadaşımız(Bende dahil) üretim sırasında ortama eklenecek ana kültürü temin edememektedir. Acaba bu kültürleri gerekli koşulları sağlayarak oluşturmamız mümkün mü ?
    Örnek vermek gerekirse; 10 gün kadar önce tanklarımdan birisini geçici bir süreliğine boşalttım fakat tabanında Marmara kıyısından almış olduğum küçük çakıllı kıyı kumu vardı ve kum üzerinde 1 mm kadar su kalmıştı. Bugün tankı temizlemek için kapağını açtığımda su üzerinde ufak hareketlenmeler olduğunu farkettim. Çok dikkatli bakıldığında farkedilebilen çakılların üzerindeki az miktar suda kıvranan bir miktar kurt gördüm. Tabii ki bu canlıların ne olduğunu ve zararlı olup olmadığını bilmediğim için kum ile birlikte çöpe gittiler.

Kısacası sormak istediğim şudur;
    Canlı yem alternatifleri için hazır kültür edinemeyen hobici dostlara ne öneririsiniz ?
    Yanlışlıkla tankımda oluşan bu kültür gibi,uygun şartlar sağlanıp bilinçli bir şekilde adı geçen canlılar için kültür oluşturabilir miyiz ?
    Eğer oluşturabilirsek nasıl oluşturabiliriz ?

Değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler. Umarım faydalı bir başlık olur.

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Nematod ailesinde yüzbinlerce alt tür olduğundan kesinlikle bu tip bir girişimde bulunmanızı önermem. Bu canlıların büyük bir kısmı hastalık yapıcı ve parazit olarak yaşıyor. Siz en iyisi şartları zorlayıp güvenilir bir kültür edinmeye çalışın.

3. bozkurtaryus

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    O halde ne olduğunu bilmediğim canlıları çöpe göndermekle doğru olanı yaptım :) En güvenilir yol hazır kültür kullanmak kısacası :)

4. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Beslediğiniz tür için, sera vipan + sera o-nip tablet yem tüm ihtiyaçlarını karşılar. Hatta tek başına sera vipan yeterli olur. Bence fazlası için uğraşmayın.

5. bozkurtaryus

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler Fatih Bey :)

6. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Yusuf bey merhaba Fatih Bey'e katılıyorum bende yıllardır tetra min pul yem kullanıyorum. Arada bir haşlanmış ıspanak veriyorum o kadar. Zaten balıklarımı haftada 10 günde bır yemliyorum gayet sağlıklılar.

7. bozkurtaryus

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benim üzerine düştüğüm asıl konu yavrularimin sağlıklı beslenmesi ama sizlerin onermis olduğu yemler ve artemia desteği ile birlikte canlı yeme ihtiyaç kalmayacaktir.

8. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Yavrular için arada haşlanmış yumurta sarısı verebilirsiniz. Vereceğiniz pul yemi ufalarsanız yavrular da istifade eder.

9. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Tabanı değiştirmek için bozduğum akvaryumda bir tane yavru plati çıkmıştı. 2-3 günlük kadardı. Bitkileri doldurduğum kovaya aldım. Bitkileri diktim, sonra orada unutmuşum. Bir ay sonra kovadaki bitkiler bitince benim yavru ortaya çıktı. Şu an akvaryumumda yüzüyor :)

Canlı doğuran aç kalmaz. Ben pul yemi aldığımda, poşet içindeyken elimde ezer, toz haline getiririm. Hem az yer kaplar, hem küçük balıklara da yem kalır. O-nip almasanız da siz de bu şekilde yapabilirsiniz. Çok sorun etmeyin, aç kalmazlar.

10. bozkurtaryus

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yardımlarınız için çok teşekkürler :) Bu arada her iki abime de bitkiler için ayrı teşekkürler.

Sayfayı Paylaş