Endemik yada farklı varyete molly balıkları ?

Konusu 'Akvaryum Canlısı Arayanlar' forumundadır ve Selim Doğru tarafından 14/11/17 başlatılmıştır.

1. Selim Doğru

Selim Doğru Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merhabalar . Son 6 ila 7 senedir özellikle canlı doğuran grubunda çalışıyorum . Bunca zamanki gözlemlerim sonun da molly balıklarıyla ilgili çok farklı tespitlerim oldu . Elinde farklı varyete yani , meksika yelkenlisi diye anılan veya yeşil yelken molly gibi , farklı varyeteleri besleyen meraklı hobici dostlarım benim le iletişime geçerse sevinirim . Henüz uğraştığım çeşitli mollyler var . yaklaşık 2 sene dolmak üzere .

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhabalar Selim bey, molly balığı ile ilgili bir sorum olacak size; lepistes ile eş tutabilir mi?

H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

3. Selim Doğru

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    merhabalar . çeşitli boy ve ırklarda molly ler ile lepistesleri aynı tankta uzun müddet barındırdım . erkek bir lepistesin dişi molly i kovaladığını göremedim . biliyorsunuz ki döllenmenin olması için , öncelikle erkek balığın dişinin peşinden ayrılmaması gerekir . farklı balıklar ortaya çıktımı ? evet . japon blue guppyleri ve molly leri andıran balıklarım oldu . çok ufak , boy erkek lepistes , kafa yapısı molly vs .bunların tam netleşmesi için . bir süre daha beklemek gerekir . yada çıkan farklı yavruların , ayrılması , molly sanılacak o farklı yavrular ile sadece lepistesler bir arada tutulursa , mevzu çözülür . olmaz diye bişe bence yok . sonuçta bir çok balık bile bu sayede ortaya çıkmıştır . bu konuda okulda bir çok hocamızla görüştüm . ısparta su ürünleri bölüm başkanı ve sinopta ki su ürünleriyle de konuştum . net sonucun , insülin iğnesi ile yumurtayı döllemek le ortaya cıkacagını biliyoruz

4. Selim Doğru

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    kısacası yumurtadaki duvarı delip , sperm leri enjekte edebilirsek , işte ozaman yavrular kesinlikle molly lepistes kırması olabilir . tabii yavrular sağlam doğarlar ise .

5. kivancalay

kivancalay Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    DALGIÇ
    Bazı ithal lepistesler bana çok iri geliyor bu tarz çaprazlamarın zaten yapıldığını düşünüyorum

6. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Selim bey canlı doğuranlar kendi aralarında doğal yollarla kırılabiliyor. Daha önce akvaryumundaki kılıç, lepistes ve moli gibi balıkların kırıldığını söyleyip fotoğraf atanlar olmuştu.

H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

7. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Merhabalar. Karma canlı doğuran akvaryumumda tesadüfen elde ettiğim daha sonra ise Onur G HİTİT isimli Beyefendiye hediye ettiğim Lepistes Moli kırması Molistes.
    ( Molistes diye arama yapıldığında bir çok örnekleri çıkıyor.)

Bitkici bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş