EDTA ile Su Sertliği(GH, KH) Giderilebilir mi?

Konusu 'Ar-Ge' forumundadır ve Bitkici tarafından 07/05/14 başlatılmıştır.

1. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    İlk önce kullanacağımız terimleri ve ne şekilde kullandığımızı açıklayarak konuya başlamak istiyorum.

Suyun sertliği GH ve KH ile ifade ediliyor. GH(toplam sertlik) sudaki Kalsiyum ile Magnezyum iyonlarının toplamını ifade ediyor.

Alman ve Amerikan normlarına göre şu şekilde ifade ediliyor.

Alman ---------Amerikan
    0 - 4 dH,------0 - 70 ppm : çok yumuşak
    4 - 8 dH,-----70 - 140 ppm : yumuşak
    8 - 12 dH,---140 - 210 ppm : orta sert
    12 - 18 dH,--210 - 320 ppm : oldukça sert
    18 - 30 dH,--320 - 530 ppm : çok sert

Biz genelde Alman normuna göre ölçüm aldığımız için Alman normu üzerinden ilerleyeceğim. Yüksek GH miktarlarında bitkilerin mikro element alımı kısıtlandığı için orta sert ve yumuşak sularda bitki yetiştirmek daha kolay olmaktadır.

Kh ise sudaki karbonat (HCO3) sertliğini ifade eder. Kh sertliği arttıkça suyun Ph'ının ani dalgalanmasını engeller. Yani yüksek Kh miktarları Ph'ın daha sabit kaldığı, düşük Kh miktarları Ph'ın daha değişken olduğu değerlerdir. Kh da Alman sertlik derecesine göre ölçülür.

Kh-Ph tablosundan bitkili akvaryumlarımız için yeterli çözünmüş CO2 miktarını sağlamak için optimum Kh-Ph miktarlarını ayarlamaya çalışırız.

Bu kadar ön bilgiden sonra bitkiler için gerekli optimum Gh miktarını sağlamak için EDTA'nın kullanılıp kullanılamayacağını tartışmaya açmak istiyorum. EDTA çok kullanılan bir şelatördür ve CA'yı çok iyi tutar. Peki bu özelliğinden dolayı bitkili tanklarda EDTA kullanarak Gh hatta Kh düşürülebilir mi? En azından az miktarda EDTA kullanarak bir miktar Kalsiyum(CA) ve Magnezyum(Mg) bağlanarak bitkilerin mikro element alımı rahatlatılabilir mi?

Deneyimli üyelerimizden bu konudaki fikirlerini rica ediyorum.

Not: Konu sadece tartışma ve kontrollü deney yapılması amacıyla açılmıştır. Henüz sonuçları belli olmayan bir konuyu lütfen akvaryumlarınızda denemeyiniz.

2. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Biz bu konuyu ergün beyle uzun uzun konuştuk keşke en başından beri bu konu açılsaydı fakat tam olarak sonuçları kestiremediğimiz için böyle bir konu açmayı düşümedik :) EDTA kararlı bir bileşik yaptığımız testlere göre ca ile diğer elementlere göre daha kararlı bir bileşik oluşturuyor. yaptığımız demede ca dan daha kararlı elementlerin dahi bu bileşiği bozarak ca salınımı yapmadığını gördük. yaptığımız test şu şekilde Laboratuvarda kullandığımız hemogram tüpleri EDTA lıdır ca bağlayarak kanın pıhtılaşmasını önler biz kalsuyumda daha kararlı olan potasyumu denedik, zaten bekleyen kanda potasyum seviyesi artar bunun üstüne ben bu potasyumu daha da arttırdım fakat ca salınımı olmadı ca salınımı olsaydı kanda pıhtılaşma olacaktı. yanlız Ca iki elektron ortaklaşması yaparak bileşik oluşturuyor potasyum ise 1 elektron ortaklaşması yaparak bileşik oluşturuyor. sert sularda edta uygulanrsa suyun sertliğini düşürebilir üstüne gübreleme yapılsada ca salınımı ortaya çıkmayacağını umut ediyoruz.

3. melihergin

melihergin Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    İnşallah biçare olur da bu calısmanız böyle sorunları olanlar kurtulur. Evi tasımak olmaz şimdi ;)

4. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    melih bey aslında biz bunu sizin için düşünmüştük su sertliği sıkıntınızı gidermesi için aslında çamaşır makinelerine takılan su sertlik gidericiler var birde şu çamaşır topları çıkmıştı suyunun sertliğini alan çok yöntem var karbonat, sitrik asit su sertliğini alıyor ama bunları deneyecek birine ihtiyacımızı var :) ben denerdim ama sert su bulamıyorum :)

5. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Melih bey elinizde test kitleri de varken EDTA ve sitrik asit ile düşük doz denemeleri yapabilirsiniz. Bunların maliyeti de çok yüksek değil. Hatta sitrik asit eklediğinizde ortamda bulunan CA ile etkileşime girerek fazladan da CO2 oluşturmuş olursunuz.

6. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    sitrik asit ben akvaryuma kullandım herhangi bir sorun olmuyor 2-3 gram civarında akvaryuma ekledim sitrik asit EDTA ya göre daha az karalı bir madde test kiti ile test edildiğinde bağlı olan kalsuyumu ölçmez mi? melih beyin konusuna yazmıştım melih bey suyu yumuşatmak için çay kozalak gibi maddeler kullandı acaba bu maddeler fazla koyulmuş olabilirmi yani suyu çok yumuşamış olabilir mi.

7. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Onur bey haklısınız EDTA ile şelatlandığı halde demir gübresini ölçebildiğimize göre EDTA ile şelatlansa bile CA ve Mg de ölçülebilir. Bu durumda EDTA'nın yararını bitkilerin durumuna bakarak karar vermek gerekebilir. Bu arada EDTA ile demiri şelatlamak için ph seviyesinin 4 civarında olması gerekiyormuş. Bu durumda EDTA'yı akvaryuma uygulasak bile Ca ve Mg'yi şelatlamayabilir mi acaba?

Gerçi suyunuz zaten sert olmadığı için net bir gözlem şansınız olmamış olabilir ama sitrik asit kullandığınız dönemde bitkilerde ve balıklarda herhangi bir değişim oluştu mu?

8. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    yok herhangi bir sorun oluşmadı ergün bey npk gübrelerini hazırlarken 1'er gram attmıştım herhagi bir sıkıntı olmadı gübreleme gübreyi bitkiler sorunsuz aldı balıklarada herhangi bir zararı olmadı zaten çok az bir miktar kullandım herhagi bir sorun olmadı fazla kullanılırsa sorun olabilir.

9. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    sitrik asit, karbonat EDTA gibi maddeleri kesinlikle fazla kullanmayın canlılarınızı kaybede bilirsiniz.

10. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ben haftada bir demir 250cc demir gübresi bitiriyorum diyebilirim. Bu durumda akvaryumuma her hafta tepeleme 1 tatlı kaşığı Sitrik asit (limon tuzu) ve 8 gr edta ekliyorum diyebilriim. EDTA ısu içinde eritince ph 14'e varıyor ve sitrik asitle 4,5'a çekiyorum.

EDTA'yı şelatladığı elementin tüm özelliklerini bitiriyormuş, naylon poşete koyuyormuş gibi düşünmeyin sadece formunun değişmesini engelliyor. Şimdi kimyager değilim ama atomların v.s. bağları var, onları engelliyor. Demir mesela su içinde oksitlenmiyor.

11. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Fatih bey ne kadardir sitrik asit kullaniyorsunuz sitrik asit birikmesi sonucu bir sabah uyandığınızda akvaryum suyunu limon suyu gibi bulanik görebilirsiniz eğer böyle birşey olmuyorsa suyu yumuşatmak için akvaryumda kullanılabilir. Demir suda oksitlenir Oksijenin olduğu yerde oksitlenme olur diye biliyorum.

12. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ben bu konuda epeyce cesurumdur. PH düşürmek için birkaç kez kullandım. Hatta kalsiyum gübresi olarak bildiğiniz çaydanlık kireci sökücü içinde erittiğim yumurta kabuğunu bile dökmüşlüğüm vardır. Elbette bunların PH ayarlamalarını yaparak, asidik formdan çıkararak yaptım.

Limontuzunu uzun zamandır kullanıyorum ama demir gübresinde şelatlamayı tam yapabilmek için EDTA karışımının PH 4,5 olması gerek. Bunu düşürmek için limon tuzu kullanmaktayım. Yani asit ile bazı karıştırıyorum sanırım ve asit nötrlerenek tuz oluyor. Çok kimya bilgim yok ama şimdiye kadar bir zarar görmüş değilim. Haftalık su değişimlerini düzenli yapıyor olmam elbette ki buna etken.

Elbette demir suda oksitlenir. Oksitli demir küf (pas) olacağından bitkilerce kullanılamaz. EDTA bu oksitlenmeyi engelemek için kullanılır.

13. turgaykethuda

turgaykethuda Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    ilk akvaryumu kurduğumda ciddi Gh sorunum vardı jbl test kitindeki en yüksek miktarı gösteriyordu (20 üzeri ).ben de Gh için reçine kullanmıştım. 14 e kadar düştü. Ph ve Kh ım şimdilik dengede sanırım kullandığım musluk suyundaki dengeden dolayı. suyu test ettiğim de Gh 14 Kh 10 Ph da 7,2 seviyesinde çıkmıştı.

Sayfayı Paylaş