E Bay, Amazon Gibi Siteler Hakkında?

Konusu 'Teknoloji' forumundadır ve Ferhat tarafından 23/02/16 başlatılmıştır.

1. Ferhat

Ferhat Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba arkadaşlar Ebay, Amazon vb. sitelerden alışveriş nasıl yapılır. Bu tür sitelerden alışveriş deneyimi olan arkadaşların tavsiye ve öneriilerini bekliyorum.

2. Abdurrahman

Abdurrahman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Muhasebe
    Ebay ve Aliexpress üzerinden bir çok alışverişim oldu, hiçbirinde sıkıntı yaşamadım. Şahsi görüşüm en az Türk siteleri kadar güvenilirler. Kargo süreleri çok uzun ve yüksek tutarlı ürünlerde vergi yönünden gümrükte sıkıntı çıkabilir.

3. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Konu çok eskiden açılmış ancak değişen mevzuat ve sitelerin yapılanması hakkında birkaç bilgi vermek isterim. Öncelikle çok eskiden beri yurt dışı sitelerden alışveriş yapmaktayım. İlk önce Ebay ile başlayan alışverişlerim günümüzde Aliexpres yada Gearbeste dönüşmüş durumda. Bilindiği üzere Paypalın Türkiye operasyonunu bitirmesiyle bağlı olduğu firması Ebay için Türkiye yollarını tıkamıştır.

Bizim için şu anda en iyi seçenek Aliexpres gibi görünmekte. Burada bir konu çok önemli. Amazon başta olmak üzere Gerbest gibi siteler çok sık gönderdiği ürünleri Türkiye de bulundurmak için bir ofis açtığı uzun zamandan beri anlatılan bir konu. Ancak hangi ürünler olduğu net değil. Ayrıca Gearbest'in bazı ürünlerin vergisini satışta tahsil ettiği alışveriş yapan bazı arkadaşların bunu kredi kartı ile ödediği gelen bilgiler arasında. Aliexpress için ise şu anda böyle bir durum yok.

Yeni gelen vergi yasasına göre ise yurt dışından alınacak ürün 1 sent bile olsa vergi ödenmesi mevzuattaki son yenilik. Kısa zaman öncesine kadar vergiden muhaf olan 22 euro olan limit kalkmış olup tüm gönderiler vergiye dahil edilmiştir.

Buna göre bir paket mutlaka gümrüğe giriyor. Gümrüğe takıldı korkusunu yenebiliriz artık. Gümrüğe gelen ürün için önce gümrüğe sunma ücreti yansıtılıyor. Yakın zamana kadar 5,5 tl olan ücret minimum 7,5 tl olarak güncellenmiş olup 8 ve 8,5 tl gibi ücretleri görmeye başlamış bulunmaktayız. Ayrıca ürüne %20 gümrük vergisi etiket fiyatı üzerinden uygulanmaktadır. Bu bağlamda 100 tl lik ürün için 28 tl gibi bir vergiyi hesaplayabilirsiniz. Bunlar normal ürünler. Ötv şartlarına tabi ürünler için ise bir %20 daha hesaba dahil etmeliyiz.

Ürünler Türkiye ye giriş yaptıktan sonra eskiye oranla daha geç elimize ulaşıyor. Bu süre yaklaşık 1 hafta minimum olarak değerlendirilmeli. Gümrükte bekleme süresi eklenmiş olduğundan süre uzamış oldu.

Bir ürün sipariş edilirken mutlaka takipli istenmesi bu bağlamda hem gümrükte izlemek hemde kayıp gönderilerde çok önemli. Zira Aliexpres artık takipsiz kargoya dispute açmıyor. Yani anlaşmazlık talebinde bulunabilmek için gönderinin izlenebilir olmasını şart koşuyor.

Aliexpres China air mail benim tercih ettiğim en kullanışlı kargo diyebilirim . Hem hızlı hem takipli. Birde Türkiyede yeni takip kodu alınan bir kargo var . Ürüne verilen takip kodu Çin içinde işliyor ama Türkiyede değişiyor. Bunu bu yeni TR ile başlayan numara ile izleyebiliyorsunuz. Bunu en kolay takip için 17 track sitesine bir bakın derim. Bu takip numaraları geneşlde CN ile başlıyor.

Sormak istediğiniz birşey olursa bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım. Şimdilik bu kadar. İyi alışverişler.

Lepistesyum bunu beğendi.

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Emeğinize sağlık detaylıca anlatım için teşekkürler.

5. Lepistesyum

Lepistesyum Kendi İsteği İle Üyeliği Durdurulmuş

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Sn.Işıkizi

Sözgelimi n11 , hepsiburada gibi sitelerde satışa sunulan bir dış filtrenin yurt içi fiyatı aliexpress de gerçekten daha cazip mi ? elbette tüm gümrük ve kargo ücretleri dahil olmak üzere örneğin Sunsun HW-303A Dış Filtre 35W 1400L/H ürünün n11 deki en düşük fiyatı kargo dahil 379 Tl iken aliexpress de toplam ne kadar ?

Bu siteden hiç alışverişim olmadı bu nedenle bir deneyimim yok, yalnız sayfalarında biraz sörf yaptım, ilgimi çeken akvaryum ekipmanlarının altında hep en az 20 adet gibi minimum alım adedi sınırlamaları gördüm ve hep toptan satış özellikli firmalardı bunlar ? peki tek alımları nasıl yapıyoruz ? ben yanlış sitede mi gezindim ? deneyiminizden yararlanmak isterim eğer gerçekten aliexpress deki fiyat tüm nakliye ve gümrük masrafları dahil totalde daha cazipse bende kullanmak isterim

Saygılar

Yönetici tarafından son düzenleme: 23/11/19
    hedayse bunu beğendi.

6. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Adetli satmak isteyen site muhtemelen Alibaba dır. Bu Toptancı bir site. Aliexpres Alibabanın alt firması olup hızlı perakende satış yapmaktadır. Aliexpreste çoklu alım şartı olmamakla birlikte bazı çok küçük ürünlerin (led-diyot-direnç gibi) tek bir tane olması anlamlı olmadığı için 10 lu 100 lü paketli satışları yapılmakta. Ancak bunlar 1 ürün sayılmakta. Çoğu satıcı bu tip ürünleri değişik adetlerde paketleyip satmaktadır.

Sunsun dış filtre gibi ürünler için konuşmak gerekirse benim anladığım şu. Bazı ürünler bizzat üretici tarafından Aliexprese konmakta bazıları ise yine pazarlamacılar tarafından. Çin de çok fazla küçük ölçekli üretici var . Bunlar Bu yolla dünya pazarına açılıyorlar. Dolayısı ile bu tip ürünleri gerçekten ucuza almak mümkün . Bahsedilen Filtre örneğinde yazının yazıldığı tarihte Aliexpreste 260 tl gibi bir fiyat görülse de ucuz kargo seçeneği olmadığından buradan sipariş etmek mümkün değil. Bu durumda Gümrük hesabı zaten gereksiz. Burada dikkat edilecek olan husus malzemenin kendisini alamadık ama bir parçasını ucuza alabiliriz . Conta yada vana gibi şeyler ucuza temin edilebiliyor. Örneğin benim Karaköye gitsem de 40-50 Tl den ucuza alamadığım Fullspectrum cob led çipi Aliexpreste 10-12 Tl arasında , 2,70 Tl ye Türkiyeden alabildiğim fulsprectrum yada uv power ledler Aliexpreste 0,65 tl gibi rakama tekabül edebiliyor. Filtre üreticileri ise genelde pazarlamacılar arcılığı ile satış yaptığı için eskiden de şimdi de Türkiye ye göre avantaj sağlamamakta aynı zamanda garanti konusunda destek verememektedirler. Ürün aynı fiyatsa ve zaten garantide olmadığından Yurt içinden sipariş etmek mantıklı. Birde Türkiyede olmayan ürünler var. Bunları bulabileceğimiz yegane yer Aliexpres oluyor. Ben en son mikro sump motoru sipariş etmiştim. Türkiyede aynı ürünün kademesiz olanı 85 tl iken ben kademeli olanı 50 tl den almıştım. Siparişi iki adet yapmıştım. Ücretsiz takipli kargo veren satıcıydı. Takipli kargolar 10-50 tl arısanda genelde. Burdan karlıyım. 14 Tl gümrük tuttu. Sağolsun satıcı ücreti biraz düşük göstermiş. Ürün Türkiyede olmadığı ve olan düşük model daha pahalı olduğu için benim için çok avantajlı oldu.

İyi Alışverişler.

hedayse ve Lepistesyum bunu beğendi.

7. Lepistesyum

Lepistesyum Kendi İsteği İle Üyeliği Durdurulmuş

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek

Durumu gayet anlaşılır özetlemişsiniz, teşekkür ederim

8. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ben ışıklandırmam için cob ledlerimi aliexpress ten çok hesaplı almıştım.

Sayfayı Paylaş