Difüzör ve Karbondioksit Sayacı Yapımı

Konusu 'Co2 ve Ekipmanlar' forumundadır ve onur tarafından 19/01/14 başlatılmıştır.

1. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar difüzör yapımı birkaç deneme sonucunda başarıya ulaştı kan verme setinin süzgeçli kısmını difüzör olarak kullanacaktım fakat süzgeç delikleri çok bükük olduğundan kabarcıklar büyük çıkıyordu kabarcıkları küçültmek için makyaj temizleme pamuğu kullandım makyaj temizleme pamuğunu kullanmamın nedeni pamuk birçok ince katmandan oluşuyor ve çok daha sıkı(ayrıca başka el yapımı difüzörlerde kullanılmış), CO2 burdan geçerken her katmanda daha küçük parçalara ayrılacak kan torbasına giren kısmı ters çevirerek set hazensinin içine koydum böylece karbondioksit sayacı yaptım,pamukarı doğruyarak bu kan filitresi haznesine doldurdum, bu şekilde deneme yaptığımda pamuk sayesinde CO2 küçük parçalara ayrılsa da kabarcıklar kan filtresinde birikerek büyük kabarcıklar çıkmasına neden oluyordu en sonunda kan filtresini keserek çıkardım pamukları filtrenin alt plastik yapısını kullanarak bütün bir makyaj temizleme pamuğunu en üste koydum ve sıkıştırdım.Deneme yaptığımda istediğim sonuca ulaştım, resimleri ekliyorum resimle ile daha anlaşılır olacaktır,birde video çektim onuda ekliyorum.
    Difüzör ve Karbondioksit Sayacı Yapımı - YouTube

Ekli Dosyalar:

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey gayet başarılı bir çalışma olmuş, bende şırınga ile difüzör yapıp kullanıyorum gayette başarılı seramik tablalı difüzörde almıştım aralarında çok fark var. Hem kendimizin yaptığı bir malzemenin faydasından dolayı verdiği haz var hem de maliyeti yok denecek kadar az. Ben 5ml. lik şırıngaya makyaj pamuğu tıkadım üstüne 10ml lik bir şırınga geçirdim daha sıkı oldu ve daha stabil gidiyor. Kabarcık sayacım ise sizinkine benzeyen tipte serum setinden yapılma.

Bu arada co2 sirke ve karbonat bileşimi denemenizden mi?

3. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Difüzör kısmı çok sert ve sağlam oldu da karbondioksit sayacı yüksek basınç uyguladığımda saniyede 7-8 kabarcık gibi sayaç patlıyor :) tabi ben bu kabarcık göndermeyi düşünmüyorum. Seramik difüzörler arasında nasıl bir fark var. kullandığım makyaj pamuğunda dikişli yapılar vardı belki bu yüzden daha küçük kabarcıklar elde edemedim. Aslında içine parçalanmış pamuğu sıkıştırmaktan sa tek bir parçanmamış pamuktan geçişini de denemek fakat daha fazla maceraya gerek yok diye düşündüm bu da yeterli diye düşündüm ilerde farklı yapıda makyaj pamuğu bulursam değiştireceğim.Hakan bey şuan için CO2 sistemi daha kurulmadı.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey mümkün mertebe makyaj pamuklarını bütün kullanın ve sıkı olmasına özen gösterin. Bu şekilde daha performanslı oluyor. Daha önce 1 şırınga içine mauk tıkayıp kullandığımda bir süre sonra bazı yerlerinden iri kabarcıklar çıkartıyordu. Son denememde ml lik şırınganın üstine 10ml lik şırınga giydirmem pamuğu daha iyi sıktığı için yaklaşık 2 ay gibi bir süredir sroun çıkmadı.

5. burak.ö

burak.ö Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    16
    bende şırınga ile yapıyorum difizör ü. ben hastanede çalışıyorum ondan biraz bilgim var belki sizde böyle yapıyorsunuzdur ama bir tavsiyem var.

2 cc lik enjektör alın diş polkliniklerinde silindir şeklinde pamuklar var (tam 2 cc enj e göre uyarlanmış resmen) bunu 2cc e iyice sıkıştırdığınızda inanılmaz derecede küçük baloncuklar çıkıyor.

Saygılar

6. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Maşallah tebrikler güzel çalışma olmuş.

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

Burak Bey yapımınızı bir konu altında paylaşabilirmisiniz imkan var ise fotoğraflı olarak farklı bir yöntem daha öğrenmiş oluruz bütün arkadaşlarımızda faydalanabilirler bu sayede.

8. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Bende Burak beyin 2 cc lik enjektörünü merak ettim resim olursa sevinirim.

9. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    2cc lik enjektor insulin ignesi olabilir onlarda cok kucuk. Burak bey yanlislikla buyuk kabarcik dediniz galiba cunku bize kucuk kabarcik lazim.

Yeni bir kabarcik sayacli difuzor yapmayi planliyorum.makyaj pamuklarini Disarida onceden silikonla sıkıştırıp daha sonrada 50lik ebjektore akvaryum silikonu ile yapistirmayi dusunuyorum enjektorun alt kismida sayac olarak kullanmayı düşünuyorum

Sayfayı Paylaş